Niemiecka prasa o słowach Sikorskiego: "Putin to samo mówił do Busha - Ukraina to wypadek historii"

22.10.2014 06:29
Konferencja marszałka Radosława Sikorskiego

Konferencja marszałka Radosława Sikorskiego (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Największe niemieckie gazety odnotowały wypowiedź Radosława Sikorskiego dla portalu Politico. Komentatorzy spekulują, że Putinowi mogło chodzić o skompromitowanie Tuska. Dzienniki przypominają też podobne wypowiedzi prezydenta Rosji znane z innych źródeł.
"Die Welt" pisze, że jeśli wypowiedź Sikorskiego jest prawdziwa, to można mówić o "niemoralnej propozycji" ze strony Rosji. Autor materiału przypomina historię Galicji, zaznaczając, że Lwów rzeczywiście należał do wybuchu II wojny światowej do Polski. Po przyłączeniu tych terenów do ZSRR Polacy zostali stamtąd przymusowo wysiedleni na dawne niemieckie ziemie, m.in. do Wrocławia.

Tylko nieliczne nacjonalistyczne głosy w Polsce domagają się dziś zwrotu Lwowa i zachodniej Ukrainy - podkreśla autor. Jego zdaniem Putin musiał zdawać sobie sprawę, że prozachodni liberalno-konserwatywny rząd Donalda Tuska "nigdy nie zgodzi się na taką propozycję".

Dlatego "Die Welt" ocenia rzekomą wypowiedź Władimira Putina jako "zaskakującą". Uważa za prawdopodobne, że prezydentowi Rosji chodziło o skompromitowanie polskiego premiera, a nie o pozyskanie go jako partnera do podziału Ukrainy. "Nieostrożna wypowiedź Tuska mogła posłużyć Putinowi do poróżnienia Ukrainy i Polski i co za tym idzie - do odizolowania Ukrainy od Zachodu" - snuje przypuszczenia niemiecki dziennikarz.

"Putin faktycznie utracił poczucie rzeczywistości?"

Jeżeli jednak Putin rzeczywiście uważał, że Polska może pójść na taki układ, świadczyłoby to o "utracie poczucia rzeczywistości", o co już wcześniej - na wiosnę - podejrzewała go kanclerz Niemiec Angela Merkel. Słowa Putina są dowodem na to, że on i jego otoczenie nie traktują Ukrainy jak samodzielne państwo, lecz jak część Rosji - z wyjątkiem może dawnych polskich ziem w zachodniej części - czytamy w "Die Welt".

"Czy to kiepski żart?" - pyta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Warszawski korespondent gazety Konrad Schuller zwraca uwagę, że Kreml przedstawia swoją interwencję na Krymie i na wschodniej Ukrainie nie jako aneksję czy inwazję, lecz jako akcję mającą chronić ludność przed "faszystowską juntą". Od dawna istnieje jednak podejrzenie, że Rosji chodzi w rzeczywistości o realizację istniejących od dawna planów ekspansji. Wypowiedzi Sikorskiego są "nową pożywką" dla tych podejrzeń - pisze Schuller.

Putin mówił to samo do Busha

"FAZ" daje do zrozumienia, że istnieją także inne źródła mówiące o tym, że Putin uważa Ukrainę za "wypadek historii". Autor przypomina, że z opublikowanych przez portal Wikileaks depesz amerykańskiego Departamentu Stanu wynika, iż Putin mówił to samo prezydentowi USA George'owi W. Bushowi. Ukraina jest jedynie "sztucznym tworem" skleconym z terytoriów Polski, Rumunii, Czechosłowacji i Rosji - miał powiedzieć Putin. "Posłuchaj, George - miał według tego źródła powiedzieć Putin - Ukraina nie jest nawet państwem".

"Sueddeutsche Zeitung" stwierdza, że Sikorski swoją wypowiedzią wywołał "spore zamieszanie". Autor ocenia, że treść wypowiedzi jest "wybuchowa".Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (277)
Zaloguj się
 • zonzonel

  Oceniono 180 razy 146

  1. każde państwo to instytucja. Każda instytucja to sztuczny twór. Naturalne twory to góry, jeziora i chmury.
  2. naród ukraiński oraz jego język... istnieją, kropka.
  3. cywilizowany sposób na rozwiązanie problemów granicznych to pokój, edukacja i prawa dla ich mieszkańców, wolny ruch osób i towarów, demokratycznie wybrane władze lokalne i centralne po obu stronach granic. Manipulowanie (w dyskusjach czy wojnach) granicami to wyraz skrajnego, obrzydliwego prymitywizmu, złej woli i agresywności.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 286 razy 124

  Rząd Donalda Tuska nigdy nie był konserwatywno-liberalny, był jak każdy inny rząd w Polsce socjalistyczno-koncesyjno-etatystyczny.

  A swoją drogą to naprawdę śmieszne, jak Putin, szef stacji benzynowej, która tylko udaje że jest państwem, mówi o Ukrainie że państwem nie jest - tym bardziej że ropa spadła już do 80 dolarów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 133 razy 71

  To że Rosjanie wszystkie ziemie od Moskwy do mniej więcej Odry traktują jako czasowo odlaczone od macierzy, to nie jest żadną niespodzianką, dla nich i Białoruś i państwa bałtyckie i w pewnym sensie i Polska to państwa sezonowe ( kiedy byłem w latach 90 na Krymie ludzie zupełnie poważnie litowali się nade mną i pytali jak wy sobie teraz bez ZSRR biedaki poradzicie) - ale wymysly marszałka Sejmu to zupełnie inna bajka

 • ergosumek

  Oceniono 101 razy 65

  "Putin to samo mówił do Busha - Ukraina to wypadek historii"
  ++++++++++++++++++
  Jeśli Ukraina to wypadek historii, Polska to pokraczny bękart traktatu wersalskiego, to czym był ZSRR, który Putin chce reanimować?
  Snem szaleńca?

 • 1pirat2

  Oceniono 106 razy 62

  W tym wszystkim jedno wydaje się być pewne, że gdyby w tedy na miejscu Tuska premierem byl Kaczyński to on zgodził by sie na ten układ z Putinem, co najwyżej chciałby żeby do Lwowa dołożyć Odessę:)

 • ra.rog

  Oceniono 80 razy 50

  Co za banialuki wypisują niektórzy trolle. Państwa nie są administracyjnym ale kulturowym. Powinni o tym najlepiej wiedzieć Rosjanie którzy byli trzysta lat pod okupacją tatarską, ale jako naród odtworzyli swój kraj. Tak też Ukraina jest tam gdzie żyje naród ukraiński niezależnie od tego, kto i kiedy okupował ich ziemię. Oczywiście można się się spierać o granice i obszar obecnej Ukrainy, ale do tego służą instrumenty prawne lub gospodarcze, a nie wojskowe, o czym najlepiej wiedzą Niemcy, którzy zbudowali swoją potęgę bez wzniecania kolejnej wojny!

 • japiota

  Oceniono 63 razy 39

  A co nas (znaczy Polaków) to obchodzi ?
  Cywilizacja przyszła do nas z zachodu Europy i tego się trzymajmy. Murowane gospodarstwa, wodociągi i koleje budowali na polskich terenach Prusacy a nie Rosjanie.
  Przypomnę że tzw. polityka jagiellońska skończyła się rozbiorami.
  Lwów jest tak samo teraz polski jak Wrocław niemiecki.

 • zegrz

  Oceniono 97 razy 39

  Ruś Kijowska czyli obecna Ukraina jest bytem państwowym znacznie poważniejszym i duuużo starszym od pomongolskiego rosyjskiego bękarta. Moskwa to rakowa narośł stworzona przez Tatarów na zgubę Europy.

 • mz50

  Oceniono 49 razy 27

  Do Busha mówil w podobnym tonie, w Bukareszcie też to sobie już wyobrażam co mówił w rozmowie na telefon z Angelą Merkel skoro wyraziła sie o Putinie że sprawia wrażenie że jest w innej rzeczywistości ? To rzeczywiście jest osobowość godna kacapów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje