Sikorski tłumaczy w "Wyborczej" swoją relację ze spotkania Tusk-Putin: Autoryzacja... A na konferencji awantura

21.10.2014 12:48
"Wtedy - w 2008 roku - ta relacja brzmiała surrealistycznie. (...) Słowo "propozycja" (rozbioru Ukrainy, którą miał złożyć w 2008 r. Putin) jest nadinterpretacją" - tak w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Radosław Sikorski tłumaczył się ze swoich słów dla "Politico". Na konferencji przyznał lakonicznie, że nie brał udziału w rozmowie szefa rządu z przywódcą Rosji z 2008 r. Nie chciał odpowiedzieć na większość pytań dziennikarzy.
Cały wywiad przeczytasz na Wyborcza.pl>>

"Te aluzje okazały się znaczące dopiero później, po szczycie NATO, po wojnie w Gruzji i po aneksji Krymu" - tak Radosław Sikorski odpowiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" na pytanie, dlaczego po spotkaniu z Putinem, ani on, ani premier Tusk nie ujawnili treści rozmowy.

Były szef MSZ podkreśla, że "wtedy - w 2008 roku - ta relacja brzmiała surrealistycznie. (...)". "Słowo (rozbioru Ukrainy, którą miał - zgodnie z cytatami opublikowanymi przez "Politico" złożyć w 2008 r. Putin) jest nadinterpretacją. Miały paść słowa, które wtedy można było wziąć za aluzję historyczną albo ponury żart" - twierdzi Sikorski. I tłumaczy się, że przecież Putin "podobnym językiem rozmawia z wieloma przywódcami Europy i świata". Zapewnia też, że rząd "zawsze realizował polskie interesy w relacjach z Moskwą".

Zdaniem Marszałka Sejmu, nieporozumienia pojawiły się m.in. przez brak autoryzacji. "Jednak polski system autoryzacji okazuje się przydatny, bo w autoryzacji można wychwycić pewne nieporozumienia" - powiedział "GW" były szef MSZ. "Nie mam pretensji o brak autoryzacji, bo w kulturze anglosaskiej nie ma takiego zwyczaju. Ben Judah to rzetelny dziennikarz, ale jak się okazuje - pewne rzeczy w autoryzacji - warto doprecyzować" - mówi w dalszej części wywiadu.

Awantura na konferencji. Sikorski w "GW" wini...autoryzację

Zanim wywiad został opublikowany na Wyborczej.pl, Sikorski pytany był o sprawę na konferencji prasowej. Dziennikarze chcieli uzyskać informacje: Czy Sikorski słyszał osobiście rozmowę Tuska z Putinem? Czy jest polskie nagranie tej rozmowy? Czy o rosyjskiej propozycji rozbioru Ukrainy został poinformowany ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński i nasi sojusznicy z NATO i UE? Tylko na dwa z tych pytań Sikorski odpowiedział na konferencji prasowej, która przerodziła się w awanturę i przepychanki rozzłoszczonych brakiem komentarza dziennikarzy ze strażą marszałkowską.

- Nie brałem udziału w rozmowie Tuska z Putinem. Polskiego nagrania rozmowy nie ma. To jest relacja, którą ja słyszałem, która mogła być interpretowana w jeden sposób wtedy, a której znaczenie okazało się inne, w świetle tego, co się zdarzyło w międzyczasie - oświadczył Sikorski. Na kolejne pytania marszałek Sejmu odpowiadał tylko, że "sprawa jest dość skomplikowana", prosił o moment cierpliwości, po czym wyszedł z sali. Dziennikarze rzucili się w pościg - bezskutecznie.

Po "wszystkie wyjaśnienia powstałych nieporozumień" Sikorski odesłał do rozmowy z "Gazetą Wyborczą".

"Politico" pisze o rozmowie Tuska z Putinem. Słowami Sikorskiego

Wpływowy amerykański portal "Politico", opublikował tekst, w którym słowami Sikorskiego opisał propozycję podziału Ukrainy, którą Władimir Putin miał złożyć w 2008 r. w Moskwie Donaldowi Tuskowi.

"Putin chciał, by Polska wysłała wojsko na Ukrainę. Żeby wzięła udział w jej rozbiorze. Wiedzieliśmy, że myśli o takim scenariuszu od lat. Jedną z pierwszych wypowiedzi Putina podczas wizyty Tuska w Moskwie była ta, że Ukraina jest sztucznym tworem państwowym, a Lwów to polskie miasto, a więc czemu nie mielibyśmy uporać się z tym razem - takie słowa miał według Sikorskiego usłyszeć były polski premier, a wkrótce szef Rady Europejskiej, podczas wizyty w Moskwie w 2008 r. - Na szczęście Tusk nic nie odpowiedział na propozycję Putina. Wiedział, że jest nagrywany - dodał Sikorski. Według niego strona polska miała bardzo stanowczo zakomunikować Rosji, że nie chce mieć z działaniami przeciwko Ukrainie nic wspólnego.

Artykuł wywołał w Polsce polityczną burzę. Padły pytania: dlaczego te słowa opublikowano właśnie teraz, i czy Tusk i Sikorski zrobili coś z tą wiedzą. Wciąż nie mamy na nie odpowiedzi.

Autor tekstu w "Politico" broni Sikorskiego i Tuska

Po tym, gdy o tekście "Politico" napisały chyba wszystkie polskie media, Sikorski napisał na Twitterze, że "rozmowa z Politico nie była autoryzowana i niektóre jego słowa zostały nadinterpretowane". Ben Judah, dziennikarz "Politico", który rozmawiał z Sikorskim, włączył się do twitterowej dyskusji i zapewnił, że słowa byłego ministra podał dokładnie.

Dzień później zresztą bronił na Twitterze byłego szefa polskiego MSZ. "Przed Krymem nikt nie uwierzyłby Warszawie. Tuż po - to by podpaliło Ukrainę" - napisał. Dodawał też, że Polacy "powinni być dumni - a nie zawstydzeni - że bezceremonialnie odrzucili dwulicowe propozycje" prezydenta Rosji. Zdaniem Judaha "fakt, że Tusk odrzucił rosyjską ofertę nowego paktu Ribbentrop-Mołotow, czyni go tylko bardziej odpowiednim do przewodzenia Unii".

Komentarze: Sikorski i Tusk nie powinni przemilczeć słów Putina

Ale komentatorzy w Polsce pytali przede wszystkim: dlaczego te słowa ujawniono właśnie teraz, i czy polska dyplomacja i polski rząd coś z nimi zrobiły - zakładając, że propozycja Putina została potraktowana poważnie, a nie jak kiepski żart.

Według dra Jana Wróbla Donald Tusk i Radosław Sikorski nie powinni przemilczeć słów Putina. - Ale wtedy trzeba byłoby powiedzieć: PiS ma rację - ocenił gospodarz "Poranka radia TOK FM".

- Tusk powinien powiedzieć Putinowi, że o barbarzyńskiej propozycji powiadomi NATO, UE i opinię publiczną. To, że razem z Sikorskim przemilczeli sprawę, niesie całą masę strasznych konsekwencji - ocenił z kolei Jerzy Wenderlich. - Nie wykluczam, że Sikorski zaczyna ważną dla siebie grę polityczną - mówił w TOK FM. - Sikorski stawia w bardzo trudnej sytuacji Tuska - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Leszek Miller:

Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (420)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 849 razy 593

  Były szef dyplomacji, a obecny Marszałek Sejmu, czyli DRUGA osoba w Państwie wypuszcza takie dyplomatyczne sensacje na światło dzienne ZA POŚREDNICTWEM amerykańskiej gazety?

  To dla KOGO on k... pracuje?

 • asperamanka

  Oceniono 337 razy 269

  "Nie ma nagrania Tusk-Putin - to jedyny konkret, jaki usłyszeli dziennikarze na konferencji Radosława Sikorskiego. Marszałek Sejmu przyznał tylko, że nie brał udziału w rozmowie Tuska z Putinem z 2008 r., w której paść miała propozycja, by Polska wzięła udział w rozbiorze Ukrainy."
  =================================

  Czyli okazuje się, że dowodu rozmowy nie ma. Okazuje się też, że Radek Sikorski relacjonuje rozmowę, przy której nie był, i której nie słyszał. I która nie wiadomo, czy w ogóle się odbyła na ten temat. Ale sensacja jest.

  Ktoś tu wychodzi na durnia. Trudno się oprzeć wrażeniu, że my wszyscy i nasz kraj.

 • lebaim

  Oceniono 266 razy 180

  Dlatego Polska zawsze będzie zaściankiem - bo pismaki i politruki nie są w stanie zrozumieć, że w dyplomacji nie wszystko mówi się i robi w świetle reflektrów...

 • milu100

  Oceniono 197 razy 125

  "Jedną z pierwszych wypowiedzi Putina podczas wizyty Tuska w Moskwie była ta, że Ukraina jest sztucznym tworem państwowym, a Lwów to polskie miasto"

  to się zgadza w 100%, ale cała reszta... szkoda komentować, Ukraina jest i będzie, nam należy trzymać się od niej z dala, bo i tak za pomoc Ukraińcy nam nie podziękują

 • qawsedrftg

  Oceniono 177 razy 91

  Podobno Chobielin-Dwór ma być przekształcony w fortecę!

  LUDZIE! KIedy od kilku lat mówię że już za sam pomysł zburzenia Pałacu Kultury w Warszawie ten gość powinien odwiedzać miejsca odosobnione, a nie salony, to dostaję minusy. I co teraz? On by III Wojnę Światową wywołał by Anne była zadowolona. A potem historia się powtarza jako farsa - Zaleszczyki, ewakuacja z państwowym złotem w kuferku, i z loftu w New Yorku by zagrzewał Polaków do kolejnych powstań... wyciągajmy wnioski!

 • doni72

  Oceniono 160 razy 76

  Nastepna kompromitacja naszej polityki zagranicznej i znowu z Radoslawem w roli glownej.

 • hamsterx

  Oceniono 180 razy 76

  a mam takie pytanie : w jakim charakterze był w Afganistanie
  przyjacielem talibów ?

 • honorny

  Oceniono 109 razy 71

  Megaloman o mentalności nastolatka. Modelowy przykład elity polskiej władzy. Ten człowiek był ministrem obrony narodowej, ministrem spraw zagranicznych, a teraz jest Marszałkiem Sejmu RP, z aspiracjami na Prezydenta RP. Włos się jeży na głowie. Dajcie tam Kazia z Czwartej "B" ze Szkoły Podstawowej w Koziej Wólce, a efekt będzie podobny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje