Sparaliżowany mężczyzna może znów chodzić. Przełomowe osiągnięcie polsko-brytyjskiego zespołu

21.10.2014 08:50
Sparaliżowany mężczyzna znów może chodzić

Sparaliżowany mężczyzna znów może chodzić (BBC Panorama: To Walk Again)

Polsko-brytyjski zespół lekarzy przywrócił mężczyźnie z przerwanym rdzeniem kręgowym czucie w nogach i umożliwił postawienie samodzielnie kilku kroków. Wszystko dzięki przeszczepieniu komórek nerwowych odpowiedzialnych za węch.
Lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili w grudniu ubiegłego roku zabieg przeszczepienia komórek nerwowych z nosa do rdzenia kręgowego pacjenta, który został dźgnięty nożem w plecy i był sparaliżowany od pasa w dół. 40-letni Darek Fidyka najpierw odzyskał czucie w nogach, a teraz z pomocą chodzika i stelażu może samodzielnie postawić kilka kroków - piszą dziś brytyjskie dzienniki. "The Independent" dodaje, że mężczyzna może teraz również prowadzić samochód i osiągnął większy stopień niezależności.

Wykorzystano komórki węchowe

To pierwszy w historii przypadek, kiedy osobie z przerwanym rdzeniem kręgowym przywrócono kontrolę nad mięśniami. Do regeneracji rdzenia kręgowego wykorzystano tzw. glejowe komórki węchowe. Zwykle pomagają one w odradzaniu się neuronów - między innymi dzięki nim po przeziębieniu odzyskujemy zmysł węchu. Badania nad tą techniką prowadził brytyjski badacz Geoffrey Raisman, a zabieg we Wrocławiu przeprowadzili polscy chirurdzy pod kierownictwem dr. Pawła Tabakowa.

Taka metoda teoretycznie mogłaby zostać wykorzystana również w innych przypadkach, stanowi więc nadzieję dla wielu innych sparaliżowanych osób, takich jak ofiary wypadków samochodowych czy nieszczęśliwych skoków do płytkiej wody.

Początki przed laty

O przeprowadzonym we wrocławskiej klinice eksperymencie "Gazeta Wyborcza" pisała po raz pierwszy w 2008 roku. Wówczas neurochirurdzy przeprowadzili pierwszy taki zabieg w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Czytaj więcej o samym zabiegu wykonanym w grudniu >>> Profesor Włodzimierz Jarmundowicz, który wraz z dr. Tabakowem opracował własną metodę pobierania komórek gleju węchowego, mówił wtedy o tym, że jest to jedyna część układu nerwowego, która potrafi się odrodzić.

BBC wyprodukowała film o sparaliżowanym mężczyźnie. Mówi on w rozmowie z telewizją, że postawienie pierwszych kroków było dla niego "niesamowitym uczuciem". - Kiedy nie czujesz prawie połowy swojego ciała, jesteś bezradny. Ale kiedy czucie zaczyna wracać, to tak, jakbyś urodził się na nowo - mówi Fidyka. Zobacz fragmenty filmu.

Lekarze nie dawali Fidyce prawie żadnych szans na odzyskanie władzy w nogach. Raisman stwierdził w rozmowie z BBC, że ten przypadek jest większym osiągnięciem niż lot człowieka na Księżyc.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Komentarze (162)
Zaloguj się
 • adamtko

  Oceniono 679 razy 669

  Fajnie z rana jakąś dobrą wiadomość przeczytać, Tym bardziej, że jeszcze nie ma żadnych komentarzy narzekaczy i polaryzatorów.

 • konichiwabitches

  Oceniono 536 razy 496

  Nieprawdopodobnie osiągnięcie ! Brawa dla lekarzy, to że przeprowadzili taki zabieg to jedno ale najważniejsze, że dla wielu osób na wózkach życie nabrało nowego sensu.
  P.S.
  Właśnie na takie projekty powiny być przekazywany znaczące środki finansowe zamiast na marmurowe świątynię opatrzosci, najwiekszy pomnik samozwanczego króla Polski czy inne nonsensy zwiazane z religią.

 • tom_39

  Oceniono 245 razy 245

  Chciałbym dożyć chwili kiedy medycyna poradzi sobie z przerwanym rdzeniem kręgowym. Bylibyśmy świadkami przełomu na miarę stworzenia penicyliny, kolejny mega przełomowym krokiem w rozwoju naszej cywilizacji. Gratuluję lekarzom z Wrocka :)

 • chi_neng1

  Oceniono 189 razy 189

  Uznanie i gratulacje.

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 151 razy 133

  Niesamowita sprawa, ogromne gratulacje. Czy Skarb Państwa zamierza olać rozwój tak obiecującego projektu, zasłaniając się brakiem środków?

 • who_cares

  Oceniono 111 razy 105

  Jeśli nie dostaną za to Nobla z medycyny to będzie oznaczało że komitet jest ślepy głuchy i skorumpowany.

 • virga

  Oceniono 111 razy 93

  Ha, typowe dla Brytyjczykow. Komentuja to w takis sposob, ze przecietny wierzacy w wielkosc tego kraju obywatel ma wrazenie, ze zrobili to Brytyjczycy. Dzisiaj rano w radiu BBC 4 uslyszalam, ze rzecz miala miejsce w szpitalu w Londynie. Ani slowa o Polakach. Kolega w pracy spytal - slyszalas, ze uzdrowilismy jakiegos Polaka? To brytyjski profesor wymyslil a Polacy tylko przeprowadzili operacje....... Beznadziejne. Ile bylo dyskusji o Enigmie, a ile o tym jak powinnismy byc im wdzieczni za to, ze nas wyzwolili a w szczegolnosci, jak nam pomogli we wrzesniu'39. Rece opadaja......

 • befata

  Oceniono 67 razy 67

  jak dla mnie to Nagroda Nobla dla całego zespołu... i tego im życzę, a co za tym idzie wielka nadzieja dla wielu, wielu milionów ludzi na całym świecie. Dziękujemy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje