Ostrzał w Doniecku. Pożar magazynu trotylu w fabryce chemicznej

W Doniecku doszło do wybuchu w fabryce chemicznej. Płonie magazyn trotylu. Prawdopodobnie w zakład trafił pocisk balistyczny.
"Magazyn trotylu w donieckiej fabryce chemicznej został trafiony" - informuje rosyjski tabloid Lifenews. W miejscu zdarzenia wybuchł pożar.

"O 12.10 (czasu ukraińskiego) w całym mieście było słychać głośny wybuch. Silna fala przetoczyła się przez cały Donieck" - jak podaje rada miasta na swojej stronie internetowej. Według portalu Censor.net.ua w wielu dzielnicach wyleciały szyby z okien.

Jak informuje rosyjska prorządowa telewizja Russia Today, fabryka została namierzona przez rakietę taktyczną Tochka-U (SS-21 Scarab). Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Do tej pory nie ma również wiarygodnych informacji o tym, kto mógł ją wystrzelić. Rosyjski prorządowy portal Gazeta.ru podaje, że sprawa badana jest przez lokalne władze. Z kolei tabloid Lifenews już poinformował, że winne są ukraińskie wojska. Służby lokalne ogłosiły, że w wyniku wybuchu nikt nie ucierpiał.

Fabryka znajduje się w dzielnicy Kujbyszewskij, która od 5 rano była dziś ostrzeliwana. Według mieszkańców, słychać było wystrzały z karabinów maszynowych. Przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Zacharczenko poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Doniecku zginęło 15 osób, jak podaje ukraiński portal Dialog.ua.

Walki trwają, pomimo podpisanego 5 września w Mińsku zawieszenia broni. Prorosyjscy bojownicy usiłują odbić lotnisko, opanowane przez ukraińskie siły. W sobotę i w niedzielę w pobliżu lotniska zginęło czterech cywilów, a dziewięciu zostało rannych, jak informuje TVP info.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (88)
Ostrzał w Doniecku. Pożar magazynu trotylu w fabryce chemicznej
Zaloguj się
 • waceksub

  0

  Może to ruscy wysadzili. Oni są mistrzami kłamstwa i prowokacji. A wy wszyscy zaraz, że ro ukraińcy bo eksplozja była na terenach zajętych przez separatystów.

 • stanimager

  Oceniono 3 razy -3

  A kacapy aż do bólu powtarzają te same dyrektywy. Dlaczego by bandyci, sorry separatyści by się sami ostrzeliwali. No i co z tego ? Ukraińskie siły im wysadziły ładunki koło doopy.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 2 razy 2

  A dlaczego OBWE szuka tego, kto wydal rozkaz banderowcam ostzrelac rakietami Toczka-U Donieck? Nie czytaja polskich rezymowych mediow?
  Strzelano, bo probowano zamordowac rzad DNR, co zebral sie na posiedzenie. Spudlowali. Wybuchy byli u dworca kolejowego, u chemikow i na ulicy Kirowa. Zniszczenia sa duze. Bardzo duze.
  Sam zaklad chemiczny nie pracuje juz o lipca, kiedy jego prawie calkowicie zniszczono ostrzalem z lotniska Doniecka, wtedy kontrolowanego przez banderowcow. Dzisiaj, mimo checi polskiej rezymowej propagandy, lotnisko nalerzy do pospolitego ruszenia.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 7 razy 3

  Ja uwazam ze Donieck ostrzeliwany jest z kosmosu przez ufoludki.Dziwie sie dziennikarzom ze nie probuja wyjasnic , czy strzelali z Marsa a moze Wenus.
  litera.fr/katyn-prastitie-wolyn-немає/

 • blondyn-3

  Oceniono 2 razy 0

  ja slyszalem ze wpierw wybuchlop a potem ostrzelali

 • amur-49

  Oceniono 7 razy 3

  Jeśli to był magazyn trotylu, to pewnie było w nim co najmniej parę ton materiału wybuchowego. Jego eksplozja zniszczyła by sporą część dzielnicy, a nie tylko wybiła szyby. Z drugiej strony - trotyl podpalony, a nie pobudzony detonatorem, czy innym silnym wybuchem nie eksploduje, a tylko płonie. Jeśli więc rakieta nie trafiła bezpośrednio w sam magazyn trotylu, a obok i wywołała pożar, to do eksplozji zgromadzonego materiału wybuchowego mogło nie dojść.

 • pygargus

  Oceniono 7 razy 1

  Fajerwerki na paradę zwycięstwa DNR poszły w ...
  www.youtube.com/watch?v=xYMMgv2TMvM
  Jeszcze zimy nie ma a w Doniecku jakoś ciepło odziani. Miłość od Władimira Władimirowicza nie wystarczy by ogrzać miasto, a może boją się zostawiać palt w szatni?

 • zwispokolana

  Oceniono 14 razy 8

  ależ ci separatyści to nieobliczalni ludzie, strzelają do siebie z rakiet balistycznych. Szansa na pokój w Noworosji się zwiększa z każdym dniem.

 • oloros11

  Oceniono 19 razy 9

  ukraincy juz podluchali separatyustow jak sie samo ostrzeliwuja - material byl gotowy 0- ukrainska telewizja dziaisj w dzienniku go poda a GW natychniast powtorzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX