Nigeria jest już wolna od eboli. WHO obwieszcza sukces

20.10.2014 12:55
Transport pacjenta zakażonego ebolą

Transport pacjenta zakażonego ebolą (REED HUTCHINSON/AP)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła dziś koniec epidemii eboli w Nigerii. Od 42 dni nie odnotowano tam nowych przypadków zarażenia.
To pierwszy sukces w walce z chorobą! Jak ogłosiła WHO Nigeria jest już wolna od eboli. - To przykład wielkiego sukcesu; historia ta pokazuje całemu światu, że ebolę można powstrzymać - powiedział przedstawiciel WHO Rui Gama Vaz na konferencji prasowej w Abudży.

Wygrana bitwa, ale wojna trwa

- To przykład wielkiego sukcesu; historia ta pokazuje całemu światu, że ebolę można powstrzymać. Ale musimy podkreślić, że wygraliśmy jedynie bitwę, a wojna skończy się, gdy Afryka Zachodnia zostanie uznana za wolną od eboli - dodał Rui Gama Vaz.

WHO ogłosiła koniec epidemii w Nigerii, gdyż minęły już 42 dni (czyli dwa razy dłużej niż trwa okres rozwoju choroby) od potwierdzenia ostatniego przypadku zarażenia.

Początek epidemii w Nigerii

Ebola przywędrowała do Nigerii, najludniejszego kraju Afryki, z Liberii, gdy 20 lipca Amerykanin liberyjskiego pochodzenia Patrick Sawyer stracił przytomność na międzynarodowym lotnisku w Lagos.

Jako że Nigeria była słabo przygotowana do epidemii i nie stosowała dodatkowych kontroli na lotniskach, Sawyer zaraził kilka osób, w tym pracowników służby zdrowia w szpitalu, do którego został przyjęty i gdzie nie używano specjalnych kombinezonów ochronnych. Jednak dzięki szybkiej reakcji i skuteczności władz, epidemię udało się powstrzymać. W 170-milionowym kraju wirusem zaraziło się tylko 20 osób, z których osiem zmarło.

Senegal też wygrywa z choroba

Pierwszy krajem, w którym WHO ogłosiła koniec epidemii, był położony w zachodniej Afryce Senegal. WHO poinformowała o tym w piątek. Jedyny przypadek zarażenia w Senegalu potwierdzono 29 sierpnia. Wirusa stwierdzono u młodego mężczyzny, który przyjechał samochodem do Dakaru z Gwinei, gdzie miał bezpośredni kontakt z chorym.

Pomogają zastosowane środki ostrożności

Specjaliści, którzy dążą do powstrzymania epidemii, przyglądają się sposobom walki z wirusem stosowanym przez Nigerię i Senegal. Nigeria dotarła do prawie każdej osoby, która miała kontakt z pierwszym zarażonym. Monitorowano stan zdrowia prawie 900 ludzi, którzy mogli się zarazić wirusem w Lagos oraz w Port Harcourt, na południu, dokąd uciekł zarażony kolega Sawyera i gdzie zaraził on lekarza.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na wszystkich nigeryjskich lotniskach i we wszystkich portach mierzono pasażerom temperaturę. Nie zamknięto żadnej granicy ani nie wprowadzono ograniczeń wobec linii lotniczych. Mimo to Arik, czyli największy prywatny przewoźnik w Nigerii, postanowił wstrzymać loty do Liberii i Sierra Leone, krajów najbardziej dotkniętych epidemią.

Ebola nadal zbiera żniwo

Vaz ostrzegł, że ze względu na położenie geograficzne w Nigerii mogą pojawić się kolejne przypadki wirusa. "Konieczna jest dalsza współpraca z innymi państwami, by upewnić się, że możliwa jest szybka reakcja na potencjalne kolejne przypadki" - powiedział przedstawiciel WHO.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową, a chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby. Według najnowszego bilansu WHO wirus spowodował do tej pory śmierć 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra LeoneChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (19)
Nigeria jest już wolna od eboli. WHO obwieszcza sukces
Zaloguj się
 • wyciety

  0

  Dzieki dzialaniom WHO wszyscy chorzy na ebole zostali wyeliminowani,a lekarze z Belgii i Holandii nabrali nowych umiejetnosci w przeprowadzaniu eutanazji,czyli nowoczesnych metod leczenia.

 • zec

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze tylko wyzwolić gazetę od debili

 • blondyn-3

  Oceniono 7 razy 3

  ciekawe kiedy Europa bedzie wolna od kozojebcow

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 11 razy 5

  Sukces na miarę światową to będzie dopiero jak Rosja pozbędzie się wirusa putibola.

 • dobry.wilk

  Oceniono 14 razy 2

  Najpierw kłamliwie obwieścili, jakie to wielkie zagrożenie, a teraz obwieścili, jaki to wielki sukces osiągnęli. Ktoś pamięta jeszcze takie coś jak świńska i ptasia grypa? O tym też tak biadolili, a skończyło się wiadomo jak - na zmarnowanych zakupach szczepionek w wielu państwach.

 • vidi12

  Oceniono 26 razy 22

  "Nigeria jest już wolna od eboli."... Teraz czas uwolnić Polskę od... debili :(

 • qwww

  Oceniono 8 razy -4

  4546/9191 śmiertelność prawie 50% nieźle
  "Amerykanin liberyjskiego pochodzenia Patrick Sawyer" - USSman i wszystko jasne, to większa zaraza niż ebola
  BTW ciekawe czy w Nigerii tak wszystko rejestrują szczegółowo :) czy tak jak w Polsce :) więc ten koniec epidemii może być przedwcześnie ogłoszony :)

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 14 razy 2

  "Główną przyczyną śmierci nie jest sama grypa, ale występujące po niej powikłania. Każdego roku na całym świecie na ich skutek życie tracą 2 mln ludzi. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65 lat lub młodszych, ale osłabionych przez inne niż grypa choroby.

  pl.wikipedia.org/wiki/Grypa"

  ====

  ziew , obudźcie mnie jak liczba ofiar eboli będzie chociaż w połowie liczby ofiar sezonowej grypy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje