Wewnętrzny raport: WHO za wolno zareagowała na epidemię eboli

18.10.2014 17:35
Transport pacjenta zakażonego ebolą

Transport pacjenta zakażonego ebolą (REED HUTCHINSON/AP)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zareagowała zbyt wolno i popełniła poważne błędy, przez które straciła okazję do zahamowania rozwoju epidemii eboli - wynika ze wstępnego wewnętrznego raportu WHO, do którego dotarła agencja Associated Press.
Po ujawnieniu przez AP treści tego dokumentu WHO obiecała, że opublikuje pełny raport w sprawie swych działań w kwestii eboli, gdy epidemia będzie pod kontrolą. Organizacja oświadczyła, że nie będzie komentować dokumentu, który jest zaledwie projektem, a nie ustaleniem faktów.

WHO podkreśliła, że najważniejsze są aktualne, pilne zadania ratowania życia, i nie należy uszczuplać ograniczonych zasobów na drobiazgowe analizowanie przeszłości. "Raport powstanie, lecz dopiero wówczas, gdy epidemia się skończy" - oświadczyła organizacja.

WHO była szeroko krytykowana za opieszałość w reagowaniu na epidemię.

Zaniedbania WHO

Z cytowanego przez AP dokumentu wynika, że WHO zaniedbała okazję do powstrzymania kolejnych zarażeń ebolą krótko po zdiagnozowaniu pierwszych przypadków w Liberii, Sierra Leone i Gwinei wiosną br.

Zdaniem autorów raportu oprócz niekompetentnego personelu i braku informacji przyczynił się do tego fakt, że eksperci WHO początkowo nie rozumieli, że tradycyjne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby będą nieskuteczne w regionie Afryki Zachodniej, gdzie państwa mają nieszczelne granice i źle działające systemy ochrony zdrowia.

Część problemu stanowiła też wewnętrzna biurokracja WHO. Szefowie krajowych oddziałów WHO w Afryce to "osoby mianowane z powodów politycznych"; odpowiadają przed dyrektorem regionalnym WHO na Afrykę, Luisem Sambo, ale ten nie podlega szefowej WHO Margaret Chan, z siedzibą w Genewie.

Dopiero w sierpniu, gdy ebolę uznano za zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową, interweniował Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, której wyspecjalizowaną agendą jest WHO. Za jego sprawą ONZ przejęła odpowiedzialność za walkę z wirusem, stwarzając m.in. centrum reagowania w Ghanie.

Współodkrywca eboli: WHO działała zbyt wolno

Doktor Peter Piot, współodkrywca eboli, zgodził się, że WHO działała zbyt wolno. "Na pierwszej linii frontu znajduje się regionalne biuro (WHO), a ono nie robiło nic. Jest naprawdę niekompetentne" - powiedział.

Chan powiedziała niedawno w wywiadzie, że "nie została w pełni poinformowana o rozwoju wirusa". "Zareagowaliśmy, ale nasza odpowiedź mogła nie być adekwatna do skali epidemii i jej złożoności" - przyznała.

Wcześniej, w piątek, WHO podała najnowszy bilans bezprecedensowej epidemii eboli, która wybuchła w marcu. Wynika z niego, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (19)
Wewnętrzny raport: WHO za wolno zareagowała na epidemię eboli
Zaloguj się
 • cucurucu

  Oceniono 6 razy 4

  WHO zareagowalamoze za wolno ale to nie usprawiedliwia USA i Anglii i Hiszpanii, ze sciagneli Ebole do swoich karjow a teraz kaza wszystkim za to placic.

 • globalneocipienie

  Oceniono 14 razy 6

  WHO było zajęte konferencjami w Saint Tropez oraz edukacją seksualną w szkołach, dlatego zapomniało o Eboli.

 • morowy

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego o nie zapobiegli ? Bo liczy się kasiorka. W końcu firmy farmaceutyczne muszą z czegoś żyć . . .

 • aloyzuk

  Oceniono 14 razy 0

  Myślę ze to sama WHO rozprzestrzenia tego wirusa w Afryce, i za kilka miesięcy po ogłoszeniu pandemii w porozumieniu z firmami farmaceutycznymi dojdzie do zmuszania rożnych państw na świecie do zakupu szczepionek - jak miało to miejsce np. podczas ptasiej grypy itp. [bo najważniejsze są zyski akcjonariuszy firm farmaceutycznych]

 • jg.k

  Oceniono 11 razy -1

  Nie jestem rasistą, ale czy czasami afryka to wg. WHO nie murzyni?

 • jg.k

  Oceniono 9 razy 5

  Kasa misiu, kasa?

 • cezar85

  Oceniono 21 razy 11

  panika zaczęła się wraz z zarażeniem pierwszego białego

 • kanetsb

  Oceniono 53 razy 39

  Mhm, już widzę te spotkania w WHO... "Kto chce jechać do Afryki, pracować w smrodzie miesiącami, leczyć ludzi, którzy uważają, że to lekarze przynoszą chorobę i chcą ich pozabijać, no i nie zapominajmy - choroba zabija każdego kto nie przyuważy, że trochę krzywo założył maskę. A, i jeszcze ci komu ktoś umarł bawią się z trupem parę dni bo tak im Allach kazał, więc za chwilę też są zarażeni...A i jak im zabronisz to cię zabiją... Anyone? Come on? Hello?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje