Raport: WHO popełniła poważne błędy. Mogła zahamować epidemię eboli

18.10.2014 07:40
Pracownicy szpitala w kombinezonach ochronnych

Pracownicy szpitala w kombinezonach ochronnych (PAUL HANNA/REUTERS)

Światowa Organizacja Zdrowia zareagowała zbyt wolno i popełniła poważne błędy, przez które straciła okazję do zahamowania rozwoju epidemii eboli - wynika ze wstępnego wewnętrznego raportu WHO, do którego dotarła agencja AP.
WHO przegapiła okazję do powstrzymania kolejnych zarażeń ebolą krótko po zdiagnozowaniu pierwszych przypadków w Liberii, Sierra Leone i Gwinei wiosną br. - twierdzą autorzy dokumentu.

Oprócz niekompetentnego personelu i braku informacji, ich zdaniem przyczynił się do tego fakt, że eksperci WHO początkowo nie rozumieli, iż tradycyjne metody powstrzymania choroby przed rozprzestrzenianiem się będą nieskuteczne w regionie Afryki Zachodniej, gdzie państwa mają nieszczelne granice i dysfunkcyjne systemy ochrony zdrowia - stwierdza się w raporcie.

Zawiniła też biurokracja

Część problemu stanowiła też wewnętrzna biurokracja WHO. Szefowie krajowych oddziałów WHO w Afryce to "osoby mianowane z powodów politycznych". Odpowiadają przed dyrektorem regionalnym WHO na Afrykę, Luisem Sambo, ale ten nie podlega szefowej WHO Margaret Chan, z siedzibą w Genewie.

Dopiero w sierpniu, gdy ebolę uznano za zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową, interweniował Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, której wyspecjalizowaną agendą jest WHO. Za jego sprawą ONZ przejęła ogólną odpowiedzialność za walkę z wirusem, stwarzając m.in. centrum reagowania w Ghanie.

Współodkrywca wirusa: WHO niekompetentne

Doktor Peter Piot, współodkrywca eboli, zgodził się, że WHO działała zbyt wolno. - Na pierwszej linii frontu znajduje się regionalne biuro (WHO), a ono nie robiło nic. Jest naprawdę niekompetentne - powiedział.

Chan powiedziała niedawno w wywiadzie, że "nie została w pełni poinformowana o rozwoju wirusa". - Zareagowaliśmy, ale nasza odpowiedź mogła nie być adekwatna do skali epidemii i jej złożoności - przyznała.

Nowy bilans: 4,5 tys. ofiar śmiertelnych

Wcześniej w piątek WHO podała najnowszy bilans bezprecedensowej epidemii eboli. Wynika z niego, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone w Afryce Zachodniej.

W wyniku osobnej epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga, wywołanej przez inny szczep, zmarło 49 osób na 68 znanych przypadków.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (11)
Raport: WHO popełniła poważne błędy. Mogła zahamować epidemię eboli
Zaloguj się
 • clash67

  Oceniono 1 raz 1

  W trakcie tej epidemi najwięcej pieniędzy WHO wydało na ekspertyzę wewnętrzną, że zawiniło WHO.

 • babilon63

  Oceniono 1 raz -1

  Historia dowodzi, że na przestrzeni XX i XXI wieku WHO nigdy nie spełniła zadania które przed tą instytucją postawiły Narody Zjednoczone - ja przynajmniej o takich faktach nie przeczytałem w prasie lub oficjalnych statystykach bo sprawozdania WHO nie są wiarygodne.

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  Światowa Organizacja Zdrowia zareagowała zbyt wolno i popełniła poważne błędy, przez które straciła okazję do zahamowania rozwoju epidemii eboli
  =================================================================
  Czy ktoś przy zdrowych zmysław wierzy, że WHO jest zainteresowane postrzymywaniem jakiej kolwiek epidemii? Ta organizacja jako główny cel ma sianie paniki i napędzanie klientów firmom farmaceutycznym. Przy "epidemi" "świńsko - ptasiej grypy" tylko Ewa Kopacz, wśród europejskich ministrów zdrowia, nie dała się na to nabrać. PiSiorki z sejmowej komisji zdrowia do sądu ją za to ciągać chcieli, bo ponoć naraziła Polaków "na zarazę", a tak na prawdę, to pisiorki pewnie kaskę za "lobbing" stracili, to szlag ich trafił...

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Poprawnie:
  WHO zaniechała zahamowania
  a nie
  WHO mogła zahamować

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz 1

  przyjdzie zima, Polacy beda glownie przesiadywac w domach wiec moze przezimujemy spokojnie?

 • wiesscar

  Oceniono 3 razy 1

  jak to Afryka, Afrykanczycy to sa ludzie cieplego klimatu, lubia tanczyc, spiewac i polowac oraz maja duza witalnosc - powod duzo energii ze Slonca otrzymuja,
  z dyscyplina sa bakier, a juz jakies procedury w ich kulturach to ...
  przestrzegaja obyczajow i zwyczajow plemiennych a to sprzyjalo roznoszeniu wirusa,

 • iremus

  Oceniono 6 razy 6

  Światowa Organizacja Zdrowia zareagowała zbyt wolno i popełniła poważne błędy, przez które straciła okazję do zahamowania rozwoju epidemii eboli - wynika ze wstępnego wewnętrznego raportu WHO, do którego dotarła agencja AP.
  _______________________________________________________________
  Skoro WHO reprezentuje interesy koncernów farmaceutycznych to trudno mówić o błędach. WHO realizuje program sprzedażowy lekarstw zgodnie z zasadą - więcej chorych większa sprzedaż.
  Nie wolno zapominać, że tzw organizacje międzynarodowe począwszy od ONZ są obecnie fasadami obsadzone biurokratami.

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 6

  "Światowa Organizacja Zdrowia zareagowała zbyt wolno i popełniła poważne błędy, przez które straciła okazję do zahamowania rozwoju epidemii eboli - wynika ze wstępnego wewnętrznego raportu WHO,"

  Idioci sami stwierdzili, że są idiotami.

  Ebola w porównaniu z tym, to pikuś!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje