Dżihadyści wzywają "braci we Francji" do "ścinania głów cywilom"

17.10.2014 22:15
Terroryści z ISIL. W szeregach bojówkarzy Państwa Islamskiego walczył kolejny Polak, zatrzymany przez ABW

Terroryści z ISIL. W szeregach bojówkarzy Państwa Islamskiego walczył kolejny Polak, zatrzymany przez ABW (Fot. AP)

Dżihadyści związani z Państwem Islamskim (IS) umieścili w internecie sfilmowane ostrzeżenia pod adresem Amerykanów i Francuzów przebywających w Maroku. Grożą im "ścinaniem głów". Wzywają też "swych braci żyjących we Francji" do "ścinania głów cywilom".
Na jednym z filmów wideo bojownik Państwa Islamskiego wyglądający na 30 lat i mówiący po francusku zwraca się do Francuzów: "Nie jesteście bezpieczni we Francji i w innych krajach, a Państwo Islamskie wezwie wszystkich braci mieszkających we Francji do zabijania cywilów". - Zapłacicie za każdą zbrodnię, jaką popełniliście - grozi dżihadysta.

Wyraża też podziw dla Mohameda Meraha, islamisty, który w 2012 roku zabił trzech francuskich żołnierzy, a następnie żydowskiego nauczyciela i trzech uczniów w Tuluzie i Montauban we Francji.

Na tym samym filmie wideo występują dwaj "bracia" wypowiadający się w imieniu Abu Mohammeda al-Adnaniego, który zwykle zabiera głos jako oficjalny rzecznik IS. Jeden z nich zapowiada "ścinanie głów demonom, głów Amerykanom, przebywającym w Maroku".

Walka przeciwko IS priorytetem

Francja i USA uczestniczą w bombardowaniu pozycji organizacji Państwo Islamskie w Iraku. W ostatnich miesiącach islamiści z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.

- Walka przeciwko IS Iraku "pozostaje naszym priorytetem", a bombardowanie celów w Syrii ma na celu dezorganizowanie zaopatrzenia wojsk nieprzyjaciela - oświadczył w piątek gen. Lloyd Austin, szef Centralnego Dowództwa wojsk USA.

Gen. Austin, który nadzoruje działania lotnictwa sojuszniczego w Iraku i Syrii, powiedział na swej pierwszej konferencji prasowej dotyczącej konfliktu w Iraku, że te działania stanowią jedynie część składową kampanii prowadzonej przeciwko dżihadystom i mają wesprzeć armię iracką oraz syryjskich powstańców, których USA będą w miarę potrzeby szkolić i uzbrajać.

Zastosowana strategia ataków z powietrza polega, jak wyjaśnił generał, na osłabianiu zdolności nieprzyjaciela do organizowania wielkich konwojów z bronią i zaopatrzeniem oraz koncentracji sił w celu przeprowadzania działań ofensywnych.

Końcowym celem działań przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu i pomocy dla Iraku - wyjaśnił gen. Lloyd - jest "pokonanie i ostatecznie zniszczenie" IS.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (195)
Dżihadyści wzywają "braci we Francji" do "ścinania głów cywilom"
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  Ten brodaty facet na zdjęciu wyglada na Czeczena... A nasi narodowcy-prawicowcy-rusofobowie naściągali nam troche tego tałatajstwa z Kaukazu :(

 • sigm_0

  0

  trzeba będzie ich wyłapać wszystkich

 • Ryszard Bojanowski

  Oceniono 1 raz 1

  Nie można się oprzeć wrażeniu, że wielu państwom ta sytuacja odpowiada. Pozorna niemożność zrobienia porządku z islamistami ma swoje wyjaśnienie w korzyściach, jakie per saldo wyciągają z tego brudnego interesu. Na jednej szali są głowy kilkoro zaplątanych w aferę cywilów a po drugiej miliardy dolarów na handlu ropą i uzbrojeniem.
  Sytuacja jest analogiczna do znanego dowcipu o prawniku, który przez 20 lat prowadził "trudną" sprawę spadkową do czasu, aż wykształcony prawniczo syn załatwiłm sprawę od ręki, niszcząc tym samym wieloletnie źródło dochodów rodziny.

 • dox_pl

  Oceniono 2 razy 2

  "a gdzie francuscy skini i narodowcy?"

  polują na pejsów

 • znj2

  Oceniono 2 razy 2

  Francuzy i inne spedalańce nic nie zrobią! Islamiści rozleją się na całą Europę! Martwcie się lemingi o Polskę!

 • mir137

  Oceniono 1 raz 1

  a gdzie francuscy skini i narodowcy?

 • rumpa

  Oceniono 4 razy -2

  Ja mam pytanie - a nie możemy poczekać i zobaczyć, ilu się znajdzie chętnych do ścinania głów?
  Bo nawet 100 ataków oznacza, że było 100 świrów na 5 000 000 ludzi - tyle jest muzułmanów we Francji. Policzmy nawet tylko jednostki płci męskiej - będzie około 2 000 000. Może 1 500 000. Macie zamiar napalmować i mordować ludzi, bo wśród nich znalazł się mniej niż jeden promil świrów ?

  Chyba za bardzo się przejęliście bożą sprawiedliwością rodem z Biblii.

  A prościej - histeryzujecie.

  A oni tylko na to czekają - znajdzie się paru niezrównoważonych frustratów, wy się postanowicie zemścić na wszystkich, polecą szyby spokojnych sklepikarzy i fryzjerów, poturbowane zostaną dzieci, może zabici nastolatkowie, a wtedy oni zwycięsko powiedzą - widzicie, macie przechlapane tak czy inaczej, to już wojna. Musicie się opowiedzieć po którejś stronie. Po tamtej nie możecie, bo już was niszczą i wam nie ufają, a jesteście widocznie inni. Nie możecie tego ukryć. Pozostajemy tylko my.

  I nagle - powstaną strony, a wcześniej było tylko paru świrów.

 • antropoid

  0

  Cieszyli się jak obalili Saddama. Teraz mają dopiero pasztet...

 • dox_pl

  Oceniono 4 razy -4

  najpierw z żydami zróbcie porządek tu w kraju, a później arabami się zajmujcie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje