Michalski: Hofman to klasyk dzisiejszej polityki. Wprost z leninowskiej zasady "kto kogo"

- Adam Hofman jest modelowym przykładem dzisiejszej formuły polityki w Polsce. I to wcale nie jest dobre - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej". - Od czasu jak Miller, Kaczyński i Tusk zlikwidowali pozostałości po inteligenckiej polityce i przekuli to w aparaty a la Frank Underwood, wiadomo już, że niczego innego nie ma - dodał.
Kto powinien rządzić: politycy czy profesorowie? To pytanie zadał w "Poranku Radia TOK FM" Jan Wróbel, zwracając uwagę na tekst Anny Dąbrowskiej z najnowszej "Polityki" poświęcony Adamowi Hofmanowi, rzecznikowi PiS.

Staniszkis vs. Hofman

W otoczeniu partii Jarosława Kaczyńskiego trwa bowiem spór między środowiskiem popierających ją intelektualistów a politykami młodego pokolenia. Jadwiga Staniszkis wyraziła niedawno w "Do Rzeczy" oczekiwanie, że prezes PiS "odsunie na dalszy plan wszystkich gamoni". W domyśle - m.in. Hofmana.

Rzecznik PiS kontratakował, oceniając rolę profesorów w polityce. "Oczywiście trzeba ich słuchać i czytać ich analizy, ale choć bardzo ich szanuję, to profesorowie nie znają się na uprawianiu polityki. Czym innym jest pisać o piłce nożnej, czym innym w nią grać" - stwierdził Hofman.

Hofman? "Modelowy przykład"

Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej" stwierdziła, że w tym sporze stoi po stronie Hofmana. - Mądrzy ludzie są bardzo potrzebni w polityce, ale na pewno nie do tego, by chodzić do mediów i okładać się z politykami bzdurnymi argumentami. Dlatego Hofman ma rację: profesorowie fantastycznie sprawdzają się w think tankach, ale nie nadają się do występów medialnych - wskazywała dziennikarka. - Nie twierdzę, że Hofman jest idealnym politykiem - zastrzegła.

- Akurat Hofman jest modelowym politykiem dla dzisiejszej formuły polityki w Polsce. I to wcale nie jest dobre - stwierdził Cezary Michalski, publicysta "Krytyki Politycznej".

Instynkt stadny profesorów

- Za Hofmanem przemawia argument siły. Od czasu jak Miller, Kaczyński i Tusk zlikwidowali wszystkie pozostałości po tak zwanej inteligenckiej polityce w Polsce i przekuli to w nowoczesne aparaty a la Frank Underwood, wiadomo już, że niczego innego nie ma - wskazywał Michalski.

- Czasem intelektualiści pojawiają się stadnie za jakimś politykiem i mówią, że jak wygra drugi, to będzie katastrofa i trzeba się zbierać, by ratować Polskę. Ale to nie są najbardziej racjonalne interwencje - mówił publicysta.

- Hofman jest klasykiem dzisiejszej polskiej polityki. Mamy słynną leninowską zasadę definiującą polityczność jako zasadę "kto kogo" - zaznaczył Michalski. Jego zdaniem zasada ta zdominowała politykę prowadzoną przez PiS i PO. - Zapomnieliśmy, że temu "kto kogo" powinno jeszcze towarzyszyć pytanie: "po co". Kiedy polityka sprowadza się wyłącznie do "kto kogo", do zdobycia i utrzymania władzy wszelkimi środkami, również za cenę porzucenia programu i refleksji nad państwem, ci intelektualiści przynajmniej zrzędzą - skwitował publicysta.Więcej o:
Komentarze (75)
Michalski: Hofman to klasyk dzisiejszej polityki. Wprost z leninowskiej zasady "kto kogo"
Zaloguj się
 • lspi

  Oceniono 4 razy 4

  Tacy funkcjonariusze PiS jakim jest Hofman są strawni dla jemu podobnych polityków i wyborców narodowo-katolickiej prawicy.

 • sbkomuch

  Oceniono 9 razy -7

  Gamonie to pomioty z PO,PSL,SLD i Palikociarni.Lewacy tacy jak Michalski ,olejnik,gęgała,szczuka,żakowski nadal marzą o wpływie na politykę.Ale to już przeszłość.

 • jogurt.bartex

  Oceniono 10 razy 10

  Cham Hofman, jako zdobywca "Złotego Nocnika", udowodnił wszystkim PiS-profesorom, że to on, tylko on, jest wzorcowym chamem, ćwokiem..!

 • johniii

  Oceniono 10 razy -8

  TELEWIZJA DLA ROZUMNYCH POLAKOW .
  Zamiast sluchac TVN24, czy radia TOK FM lepiej posluchac polskich mediow, a nie tych obcych - dofinansowywanych przez rzad z naszych podatkow.

  Telewizja "REPUBLIKA " juz w kazdym komputrze na calym swiecie - wystarczy wykupic karte na rok i juz masz polskie wolne media w swoim laptopie.
  LUDZIE !!!
  Zamiast wypisywac glupoty lepiej posluchajcie PIERWSZEJ POLSKIEJ NIEZALEZNEJ TELEWIZJI REPUBLIKA .
  Tam sie nikt nie kloci, nie wyzywa, tam sa madrzy wyksztaceni i wartosciowi i dobre programy informacyjne. Polacy. ................... posluchajcie.
  Cyfra + - kanal 28, Polsat rowniez nadaje oraz wszystkie kablowki za darmo

  (Fuckiba i jemu podobni beda sluchac "szklo kontaktowe" - to ich poziom)

 • johniii

  Oceniono 11 razy -9

  Zamiast sluchac TVN24, czy radia TOK FM lepiej posluchac polskich mediow, a nie tych obcych dofinansowywanych przez rzad z naszych podatkow.

  Telewizja "REPUBLIKA " w kazdym komputrze na calym swiecie - wystarczy wykupic karte na rok i juz masz polskie wolne media w swoim laptopie.
  LUDZIE !!!
  Zamiast wypisywac glupoty lepiej posluchajcie PIERWSZEJ POLSKIEJ NIEZALEZNEJ TELEWIZJI REPUBLIKA .
  Tam sie nikt nie kloci, nie wyzywa, tam sa madrzy wyksztaceni i wartosciowi i dobre programy informacyjne. Polacy. ................... posluchajcie.
  Cyfra + - kanal 28, Polsat rowniez nadaje oraz wszystkie kablowki za darmo

 • johniii

  Oceniono 10 razy -8

  chi_neng1= fackiba
  czolowi najemnicy.

 • 1pirat2

  Oceniono 11 razy 7

  Prezes nie może wyrzucić, otaczających go gamoni, bo tylko w taki sposób utrzymuje się przy władzy w PIS-ie, wszyscy widzą na kogo może być wymieniony, np. na Hofmana i wszyscy w tedy wolą żeby zostało jak jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX