USA: Pielęgniarka ma ebolę, dzień wcześniej leciała zwykłymi liniami. Teraz szukają 132 współpasażerów

15.10.2014 20:16
Amerykańska armia przygotowuje się na wypadek konieczności walki z ebolą

Amerykańska armia przygotowuje się na wypadek konieczności walki z ebolą (Fot. HARRISON MCCLARY/ REUTERS)

Druga pielęgniarka, która w szpitalu w Dallas opiekowała się pacjentem chorym na ebolę, sama zakaziła się wirusem. Dzień przed diagnozą kobieta leciała rejsowym samolotem z Cleveland do Dallas. Teraz linie lotnicze usiłują skontaktować się ze 132 współpasażerami, by wykluczyć u nich obecność mikroba.
26-letnia pielęgniarka opiekowała się w szpitalu w Dallas pacjentem chorym na ebolę. Kobieta nie wiedziała, że sama uległa zakażeniu; pierwsze objawy choroby pojawiły się u niej dopiero dzień po feralnym locie, czyli 14 października.

Władze linii lotniczych Frontier Airlines i przedstawiciele służb sanitarnych poszukują teraz pasażerów i członków załogi rejsu, by upewnić się, że nie zostali zakażeni. Przewoźnik podał też, że przed kolejnymi lotami samolot został dokładnie odkażony zgodnie z procedurami.

Obama zmienił swoje plany. Zorganizował konferencję ws. eboli

Wcześniej rzecznik Białego Domu poinformował, że prezydent USA Barack Obama odwołał planowaną podróż do New Jersey i Connecticut, by zwołać naradę na wysokim szczeblu w związku z zagrożeniem ebolą. - Później prezydent zwoła w Białym Domu spotkanie swej ekipy koordynującej reakcję rządu na epidemię eboli - powiedział rzecznik Josh Earnest.

Także na dziś zaplanowano wideokonferencję prezydenta USA z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch m.in. w związku z ebolą.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia na ebolę od początku wybuchu epidemii zmarło 4447 osób; kolejne 9 tys. uległo też zakażeniu wirusem. Większość chorych pochodzi z Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Nigerii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 303 razy 285

  Główny wniosek, jaki płynie z artykułu, to jest totalna hipokryzja odpowiednich władz na Zachodzie. Albo gorzej - kalkulacja polityczna połączona z głupotą.

  Bo z jednej strony wdraża się procedury izolacji w USA i Europie wszystkich osób, które choć potencjalny kontakt mogły mieć z osobą, o której wiemy, że jest być może zarażona - casus kontaktów pielęgniarki w Hiszpanii, czy tych 130+ osób w samolocie w USA, a z drugiej strony dopuszczany do niekontrolowanego podróżowania pasażerów z krajów, o których wiemy, że prawie na pewno są wsród nich zarażeni.

  Już dawno powinno się wprowadzić ścisłą kwarantannę wobec trzech głównych krajów Afryki Zachodniej, w których są duże ogniska epidemii. Wszelkie loty do i z tych krajów, z wyjątkiem teansportów specjalnych, powinny być wstrzymane.

  Bez tego prosimy się o katastrofę, bo poprawność polityczna politykom wyłącza rozum.

  Cała nadzieja w tym, że po drugim przypadku w USA, wobec faktu, że zaraz bedą tam wybory, kongresmeni bojący się o reelekcję jednak wymuszą na administracji odpowiednie działania, i wtedy Europa nie będzie miała wyjścia, jak tylko zrobić to samo.

 • maxtrolynsky

  Oceniono 307 razy 257

  Apeluję do władz Polski. O to aby każdy pasażer przylatujący z USA posiadał pismo od lekarza że nie jest zarażony wirusem ebola.
  MY nie mamy wiz, niech oni mają zaświadczenia lekarskie. Dla bezpieczeństwa naszego kraju.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 168 razy 162

  Wyeliminować połączenia z krajami, w których szaleje śmiertelny wirus do czasu opanowania sytuacji

 • leser.1

  Oceniono 115 razy 111

  "Kwarantanna" to znaczy chyba "40".

  Czterdzieści dni w statku na redzie, zanim mógłby on wpłynąć do portu.
  Sredniowieczni już na to wpadli.

  Dzisiaj sprowadzamy sobie ?bez wiz? wirusy z piekła rodem i mamy w doopie podstawowe zasady zachowań w takich sytuacjach.

 • mrmouse

  Oceniono 80 razy 74

  Do niedawna wydawało się, że wirus ma niską zakaźność i wysoką śmiertelność. Innymi słowy często zabija, ale kiepsko przenosi się z człowieka na człowieka.
  Określono kilka dróg zakażenia wirusem:
  - krew
  - wymiociny
  - inne płyny ustrojowe (limfa)

  W takim układzie wydawało się, że ewentualni chorzy, którzy dotrą do krajów Europy i Ameryki Północnej poddani odpowiedniej kwarantannie nie będą zarażać kolejnych osób. Pewnych problemów może nastręczać czyszczenie pomieszczeń, bo chory w końcowej fazie choroby obficie krwawi i wymiotuje.

  Jednak ostatnie wydarzenia w Hiszpanii i USA nasuwają przypuszczenie, że uspokajające analizy epidemiologów mogą być błędne.

  Nie wiemy jakim cudem doszło do zakażenia wirusem wśród personelu medycznego. Istnieją dwie możliwości:
  - nie zachowano środków ostrożności np. błędnie zdejmują kombinezony
  - albo wirus ma jaką cechę, o której nie wiemy np. czasem przenosi się drogą powietrzną

  Tak czy inaczej wspomniane przypadki zakażeń nakazują większą rozwagę w sprawie Eboli. Jeśli uprzedzony i odpowiednio wyposażony personel ma problem z zakażeniami, to co stałoby się w przypadku setek chorych i leczenia ich w gorszych warunkach ...

 • educationonline

  Oceniono 78 razy 64

  Dobry dowcip z tą ebolą. Pielęgniarka która opiekuje się chorym chodzi sobie jakby nigdy nic, lata samolotem a później zdziwienie że zachorowała. To jest dowcip. Lekarze i pielęgniarki opiekujące się chorymi powinni również być w kwarantannie podczas całego okresu leczenia, inaczej będzie dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Jutro ebola może być w Polsce bo ktoś z tego samolotu zarazi taksówkarza który będzie wiózł kogoś kto przyleci do Polski. Teraz można zakładać że w przeciągu roku ebola będzie w większości krajów na świecie. Tak się kończy lekceważenie procedur. Nie ma sensu zamykać lotów z/do Afryki.

 • megamaciej

  Oceniono 101 razy 43

  "dzień wcześniej leciała zwykłymi liniami"
  ---
  To w Stanach mają też linie niezwykłe, przeznaczone dla chorych na ebolę? ;>

 • satrustequi

  Oceniono 38 razy 34

  To znaczy tych 132 to już nie tyle linie lotnicze, co chyba o wiele poważniejsza instytucja poszukuje... Cholerna ebola.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje