Burza na synodzie biskupów: "Z gnoju nic się nie urodzi". Zagłosują wbrew papieżowi Franciszkowi?

15.10.2014 10:54
Papież Franciszek obserwuje obrady synodu

Papież Franciszek obserwuje obrady synodu (GREGORIO BORGIA/AP)

Na synodzie biskupów doszło do burzy wokół wstępnego dokumentu, podsumowującego pierwszy tydzień dyskusji - pisze włoska prasa. Nie wyklucza nawet głosowania wbrew myśli papieża Franciszka, co - jak dodaje - byłoby dla niego przykrą niespodzianką.
Gazety podkreślają, że powodem coraz ostrzejszego konfliktu jest sprzeciw dużej grupy biskupów i kardynałów - szacuje się nieoficjalnie, że około połowy - wobec zawartych w pierwszym sprawozdaniu z obrad głosów wyrażających uznanie dla par homoseksualnych i mówiących o potrzebie dopuszczenia rozwodników do komunii.

Konserwatyści buntują się przeciwko otwarciu na homoseksualistów i rozwodników

I właśnie te tezy o "rewolucyjnym otwarciu" wobec gejów i rozwiedzionych - stwierdza "Il Messaggero" - wywołały protest konserwatywnego skrzydła kościelnej hierarchii na synodzie na temat rodziny. Dziennik pisze, że także niektórzy przedstawiciele umiarkowanej frakcji mają kłopot z zaakceptowaniem tego podsumowania debaty, ponieważ widzą w nim "skok do przodu" w porównaniu z obowiązującą doktryną. Ponadto przeciwnicy 58-punktowej relacji uważają, że nie oddaje ona we właściwy sposób toczącej się na synodzie dyskusji i dlatego dystansują się od niej.

Niezadowolenie, niedobry i ciężki klimat trudny do opanowania, brak zgody, otwarta kontestacja - tak rzymska gazeta opisuje atmosferę na synodzie po poniedziałkowej publikacji sprawozdania, które jej watykanistka nazywa "włożeniem kija w mrowisko". Podkreśla, że wielu hierarchów deklaruje, że nie zagłosowałoby za tak sformułowanym tekstem.

Nastrój konfrontacji usiłował załagodzić rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, przypominając o naturze dokumentu i wyjaśniając, że nie został on właściwie zrozumiany, gdyż jest to jedynie synteza wypowiedzi na obradach i podstawa do dalszej dyskusji.

Papież milczący i zaniepokojony

Papież Franciszek obserwuje dyskusję w milczeniu i jest zaniepokojony - komentuje "Il Messaggero". Zauważa, że za słowa komentarza można uznać jego słowa z kazania wygłoszonego we wtorek podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty. "Nie można zawsze pozostawać zamkniętym w swoim systemie, trzeba zawsze otwierać się na niespodzianki Boga" - powiedział.

"Właśnie, niespodzianki" - konstatuje gazeta. Podkreśla, że na synodzie niespodzianki te są często nieoczekiwane. Dziennik przytacza wypowiedź jednego z wysokiej rangi niemieckich kardynałów, który odnosząc się do tekstu zwrócił się do ojców synodalnych następująco: "Z gnoju nic się nie urodzi".

Arcybiskup Gądecki "dolał oliwy do ognia"

Dzienniki odnotowują, że jednym z hierarchów, który "dolał oliwy do ognia" jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Oświadczył, że tekst jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów i uznał, że jest to odejście od nauczania Jana Pawła II. Jego słowa przytacza między innymi "Corriere della Sera". Dziennik stwierdza, że na synodzie doszło do "pęknięcia jedności".

Gazety cytują słowa przedstawiciela konserwatywnego skrzydła amerykańskiego kardynała Raymonda Burke'a, że synod "nie jest demokratycznym zgromadzeniem, na którym biskupi zbierają się, by większością głosów zmienić doktrynę".

Zauważa się, że trudny do przewidzenia będzie wynik sobotniego głosowania nad dokumentem końcowym. "To może być przykry test dla papieża Bergoglio" - stwierdza "Il Messaggero".


Zbiór kazań, homilii i przemówień papieża Franciszka jest dostępny tutaj >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (634)
Burza na synodzie biskupów: "Z gnoju nic się nie urodzi". Zagłosują wbrew papieżowi Franciszkowi?
Zaloguj się
 • kontra.punkt

  Oceniono 1 raz 1

  Według średniowiecznej przepowiedni św. Malachiasza, obecny papież jest ostatnim papieżem w Europie. Późniejsi wizjonerzy np. Irlmayer dodawali, że papież zniesmaczony niereformowalnością kurii rzymskiej, rozwiąże watykańskie urzędy i wyjedzie do ameryki Płd, gdzie będzie mieszkał jak zwykły zakonnik. wizja bardzo pasuje do poglądów Franciszka...

 • Ernest Mamrot

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież cala ta chrześcijańska zaraza światowa powstała z gnoju...

 • jozef.ok

  0

  Jak to się lewacy,wojujący ateiści, genderowcy itp. "liberałowie pochylają się z troską nad reformami w Kościele Katolickim. Wzruszające

 • haber73

  Oceniono 1 raz -1

  Podobno Papież zawsze ma rację,ale więcej racji mają nasi arcy-pasterze.Już raz Terlikowski pouczał Franciszka!Teraz Watykan powinien zapytać o zdanie dziadka Dziwisza,grubą Sobecką,obleśną Wróblową no i oczywiście abp.Wesołowskiego,Paetza,a w sprawach rozrywek-Głódzia.

 • Krzysztof Kuczera

  Oceniono 2 razy 0

  W kościele panuje bezhołowie, do dupy z tą instytucją. Skostniały Gądecji i jemu podobni hamują otwarcie kościoła na świat, nie dziwmy się że wierni odchodzą oa kościoła i ich nauk, które mają się nijak do rzeczywistości.

 • stary.trep

  Oceniono 3 razy 1

  Ci mili ludzie kompletnie zapomnieli, że Kościół kieruje się Słowem Bożym a nie nauczaniem choćby najwybitniejszego człowieka. To bałwochwalstwo ! Złoty cielec katolików. Podobnie jak kult obrazów, figur, miejsc świętych. Przepis to nie to samo co danie, a nuty to nie muzyka.

 • stary.trep

  Oceniono 3 razy 1

  Sypie się ten bałagan na maxa. Panowie Batmankowie z zaangażowaniem ukrywają w klasztorach kościelnych przestępców i jednocześnie zacinają się przy chorych doktrynach. Oni się panicznie boją utraty swoich synekur. Gdzie tu jest proporcja kiedy pedofil i morderca mogą otrzymać rozgrzeszenie a rozwodnicy żyjący po bożemu i wychowującydzieci nie ?!

 • dorik2

  Oceniono 4 razy 0

  Hej, katole - to już nie wierzycie w dogmat o nieomylności papieża w sprawach wiary? Możecie założycie własny kościół z Rydzykiem na czele?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje