Burza na synodzie biskupów: "Z gnoju nic się nie urodzi". Zagłosują wbrew papieżowi Franciszkowi?

15.10.2014 10:54
Papież Franciszek obserwuje obrady synodu

Papież Franciszek obserwuje obrady synodu (GREGORIO BORGIA/AP)

Na synodzie biskupów doszło do burzy wokół wstępnego dokumentu, podsumowującego pierwszy tydzień dyskusji - pisze włoska prasa. Nie wyklucza nawet głosowania wbrew myśli papieża Franciszka, co - jak dodaje - byłoby dla niego przykrą niespodzianką.
Gazety podkreślają, że powodem coraz ostrzejszego konfliktu jest sprzeciw dużej grupy biskupów i kardynałów - szacuje się nieoficjalnie, że około połowy - wobec zawartych w pierwszym sprawozdaniu z obrad głosów wyrażających uznanie dla par homoseksualnych i mówiących o potrzebie dopuszczenia rozwodników do komunii.

Konserwatyści buntują się przeciwko otwarciu na homoseksualistów i rozwodników

I właśnie te tezy o "rewolucyjnym otwarciu" wobec gejów i rozwiedzionych - stwierdza "Il Messaggero" - wywołały protest konserwatywnego skrzydła kościelnej hierarchii na synodzie na temat rodziny. Dziennik pisze, że także niektórzy przedstawiciele umiarkowanej frakcji mają kłopot z zaakceptowaniem tego podsumowania debaty, ponieważ widzą w nim "skok do przodu" w porównaniu z obowiązującą doktryną. Ponadto przeciwnicy 58-punktowej relacji uważają, że nie oddaje ona we właściwy sposób toczącej się na synodzie dyskusji i dlatego dystansują się od niej.

Niezadowolenie, niedobry i ciężki klimat trudny do opanowania, brak zgody, otwarta kontestacja - tak rzymska gazeta opisuje atmosferę na synodzie po poniedziałkowej publikacji sprawozdania, które jej watykanistka nazywa "włożeniem kija w mrowisko". Podkreśla, że wielu hierarchów deklaruje, że nie zagłosowałoby za tak sformułowanym tekstem.

Nastrój konfrontacji usiłował załagodzić rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, przypominając o naturze dokumentu i wyjaśniając, że nie został on właściwie zrozumiany, gdyż jest to jedynie synteza wypowiedzi na obradach i podstawa do dalszej dyskusji.

Papież milczący i zaniepokojony

Papież Franciszek obserwuje dyskusję w milczeniu i jest zaniepokojony - komentuje "Il Messaggero". Zauważa, że za słowa komentarza można uznać jego słowa z kazania wygłoszonego we wtorek podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty. "Nie można zawsze pozostawać zamkniętym w swoim systemie, trzeba zawsze otwierać się na niespodzianki Boga" - powiedział.

"Właśnie, niespodzianki" - konstatuje gazeta. Podkreśla, że na synodzie niespodzianki te są często nieoczekiwane. Dziennik przytacza wypowiedź jednego z wysokiej rangi niemieckich kardynałów, który odnosząc się do tekstu zwrócił się do ojców synodalnych następująco: "Z gnoju nic się nie urodzi".

Arcybiskup Gądecki "dolał oliwy do ognia"

Dzienniki odnotowują, że jednym z hierarchów, który "dolał oliwy do ognia" jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Oświadczył, że tekst jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów i uznał, że jest to odejście od nauczania Jana Pawła II. Jego słowa przytacza między innymi "Corriere della Sera". Dziennik stwierdza, że na synodzie doszło do "pęknięcia jedności".

Gazety cytują słowa przedstawiciela konserwatywnego skrzydła amerykańskiego kardynała Raymonda Burke'a, że synod "nie jest demokratycznym zgromadzeniem, na którym biskupi zbierają się, by większością głosów zmienić doktrynę".

Zauważa się, że trudny do przewidzenia będzie wynik sobotniego głosowania nad dokumentem końcowym. "To może być przykry test dla papieża Bergoglio" - stwierdza "Il Messaggero".


Zbiór kazań, homilii i przemówień papieża Franciszka jest dostępny tutaj >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (634)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 1660 razy 1550

  Wierny ma słuchać księdza.
  Ksiądz ma słuchać proboszcza.
  Proboszcz ma słuchać biskupa.
  Biskup ma słuchać arcybiskupa ew. kardynała
  Ale już arcybiskupi i kardynałowie MOGĄ NIE SŁUCHAĆ NIKOGO. Nawet Papieża !

  Zaiste kabaret.......

 • transformator2014

  Oceniono 1014 razy 926

  Czyżby kolejna schizma w kościele...?
  Super! Dawno tak nie było w dzisiejszych czasach, dwóch papieży a teraz bunt biskupów!
  A najciekawsze w tym jest to że każdy biskup ślubuje posłuszeństwo papieżowi a teraz co niektórzy pokazują w tym niejaki Gądecki. A jak Lemański pokazał "ludzką twarz" to jeden taki z Warszawy-Pragi go ukarał za nieposłuszeństwo... to co? - niech papież ukarze wszystkich nieposłusznych i po sprawie!

 • chi_neng1

  Oceniono 747 razy 661

  "Gądecki "dolał oliwy do ognia"

  No, u nas nie tylko Gadecki dolewa oliwe.
  U nas caly Episkopat i reszta, za wyjatkiem znikomych wyjatkow, dzialaja jak tsunami oliwne.
  Nie mowiac juz o Terlikowskich i innych fanatycznych baranach o owcach.

 • zocha688

  Oceniono 583 razy 535

  zal mi Papieza Franciszka, jest odwazny, ale uwazam, ze to kwestia czasu az ta mafia cos z nim zrobi.normalnie bede sie o Niego modlic

 • jurek4491

  Oceniono 563 razy 497

  Czerwone berety zadziobią tego Franciszka bo jest postępowy, pewnie się modlą żeby gdzieś poleciał i nie wrócił.

 • 11111

  Oceniono 542 razy 482

  Arcybiskup Gądecki "dolał oliwy do ognia"
  Franek odczep się od kościoła w Polsce i polskich biskupo - papieży . Daj im w Polsce budować własny średniowieczny koścółek oparty na absolutnej władzy w państwie polskim , wciskaniu ciemnoty polskim wiernym i wyłudzaniu od nich pieniędzy.

 • chi_neng1

  Oceniono 484 razy 444

  "Z gnoju nic się nie urodzi"

  Takie gnoju jaki rozlewa polski Kosciol na te zyzna i podatna glebe chyba nie ma w zadnym innym panstwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje