Budynek parlamentu w Kijowie został ostrzelany przez uczestników marszu UPA

14.10.2014 12:52
Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Kozactwa. Z tej okazji ugrupowanie Swoboda zorganizowało tzw. marsz UPA. Demonstranci przeszli pod parlament w Kijowie, gdzie doszło do zamieszek. Użyto granatów dymnych, a sam budynek Rady Najwyższej ostrzelano ze strzelby.
Kilka tysięcy uczestników marszu UPA przeszło z placu Europejskiego pod budynek Rady Najwyższej - ukraińskiego parlamentu. Żądali od deputowanych uchwalenia ustawy o statusie "bojowników o wolność Ukrainy" dla żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) - podają "Ukraińska Prawda" i Hromadske.tv.

Kontrowersyjny projekt ustawy

Marsz został zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Swoboda. Datę wybrano nieprzypadkowo. Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Święto ustanowiono w 1999 r. w uznaniu "historycznego znaczenia i zasług kozaków ukraińskich dla procesów tworzenia się państwa oraz istotnego wkładu we współczesne procesy państwotwórcze".

Także dzisiaj Rada Najwyższa miała głosować nad projektem ustawy, który dawałaby żołnierzom UPA status bojowników za wolność ojczyzny. Dyskusja na temat działalności UPA trwa na Ukrainie od wielu lat.

Poroszenko: Wykazali się heroizmem

We wrześniu sprawę poruszył prezydent Petro Poroszenko. - Należy rozważyć przyznanie statusu kombatanta weteranom OUN-UPA - oświadczył wtedy. Jego słowa cytuje serwis Wmeritum.pl.

Poroszenko dodał, że w walce żołnierzy OUN-UPA widzi przykład "heroizmu". Dziś siedmiokrotnie próbowano wprowadzić projekt odpowiedniej ustawy do porządku obrad Rady Najwyższej, ale spotkało się to ze sprzeciwem części parlamentarzystów.

"Bili łańcuchami i pałkami"

Kiedy pod parlament dotarli uczestnicy marszu UPA, zrobiło się niespokojnie. Budynek Rady otaczali milicjanci. Według Hromadkse.tv "prowokatorzy bili ich łańcuchami i pałkami" i obrzucili kamieniami i granatami dymnymi, a budynek został ostrzelany. "Ochrona gmachu zwróciła się do dziennikarzy z prośbą o to, by odeszli od okien i zaciągnęli w nich zasłony" - podaje agencja UKR Inform. Polska Agencja Prasowa dodaje, że tłum próbował wedrzeć się do parlamentu.

Tymczasem na sali obrad przewodniczący Rady Ołeksandr Turczynow apelował o spokój, zarówno do demonstrantów, jak i do deputowanych, którzy zaczęli opuszczać pomieszczenie.


Przestrzelona szyba w ukraińskim parlamencie. Fot. facebook.com

Biuro Antykorupcyjne i nowy minister

W końcu Turczynow zadecydował o zamknięciu obrad. Powiedział, że skonsultuje się z przedstawicielami klubów co do zwołania specjalnego posiedzenia. Według UKR Inform demonstranci zaczęli opuszczać plac przed parlamentem i poszli w kierunku jednej ze stacji metra. Ukraińska milicja po starciach, w których ucierpiało 15 milicjantów, zatrzymała ok. 50 osób - informuje PAP.

Dziś w Radzie Najwyższej debatowano jednak nie tylko nad kwestiami związanymi z UPA. Przyjęta została długo oczekiwana ustawa powołująca Biuro Antykorupcyjne, a na stanowisko nowego ministra obrony Ukrainy został powołany gen. Stepan Połtorak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (582)
Zaloguj się
 • bleblecz

  Oceniono 968 razy 892

  Sami Ukraińcy powinni zrobić porządek z nazi bagnem u siebie bo jeszcze parę takich występów a rząd RP powinien rozważyć czy jakakolwiek pomoc jest zasadna.

 • arahat1

  Oceniono 1010 razy 790

  banderowcy ukrainscy podnosza łby a my im wlazimy w du..i chcemy wyslac naszych synow na smierc za ukraincow??? kiedy rozliczymy holokaust wykonany przez bandytow ukrainskich na wolyniu????? media kramia nas gow..ukraisnkich stosujac blokade na wolyn!!!!!!!!!!!

 • tornson

  Oceniono 895 razy 651

  I tą faszystowską dzicz wspierają zdrajcy z POPiSu i ogłupiony przez nich motłoch!

 • 1pirat2

  Oceniono 587 razy 457

  Teraz Polska, USA i UE, może dokładnie się przyjżeć co tak naprawdę popierali i naprawdę zastanowić sie nad tym czy tą Ukraińską demokracje dalej popierać.

 • ziutka333

  Oceniono 441 razy 413

  Poroszenko: Wykazali się heroizmem. Bohaterowie mordujący kobiety dzieci i starców widłami i siekierami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane