Na Węgrzech Orban znów bierze wszystko. "Demontuje demokrację, ale robi też coś, co podoba się w Europie"

Prawicowy Fidesz Victora Orbana zdecydowanie wygrał wybory samorządowe na Węgrzech. Według prof. Radosława Markowskiego to "polityczny majstersztyk". - Orban demontuje podstawowe instytucje demokratyczne kraju. Ale robi też coś, co podoba się nie tylko na Węgrzech - mówił. - Pokazuje drzwi międzynarodowym korporacjom.
Kierowana przez Viktora Orbana prawicowo-konserwatywna partia Fidesz zdominowała niedzielne wybory samorządowe, zdobywając stanowiska burmistrzów 20 z 23 największych węgierskich miast i wygrywając we wszystkich regionach.

W porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi sprzed czterech lat swe wyniki poprawiło skrajnie prawicowe ugrupowanie Jobbik, które będzie teraz obsadzać urzędy burmistrza w około 20 miastach - co jest liczbą dwukrotnie większą niż dotąd. - Radykalna prawica bierze wszystko, lewica nie istnieje - oceniła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.

"Orban się podoba"

Prof. Radosław Markowski z SWPS i PAN przekonywał, że kolejne zwycięstwo węgierskiej prawicy to głównie zasługa samego Victora Orbana. Jego zdaniem dokonania węgierskiego premiera to polityczny "majstersztyk", ale i rzecz niezwykle groźna.

- Orban z jednej strony demontuje podstawowe instytucje demokratyczne kraju, jak niezależność banku centralnego czy Trybunału Konstytucyjnego. Nowa konstytucja stała się pośmiewiskiem, bo rok po jej uchwaleniu jest zmieniona w 40 proc. - wyjaśniał prof. Markowski.

- Z drugiej strony Orban robi coś, co podoba się nie tylko na Węgrzech, ale w wielu ogarniętych kryzysem krajach na południu Europy. On pokazuje drzwi międzynarodowym korporacjom i bankom - dodał.

Faszyzm dotrze do Polski?

Adam Szostkiewicz z "Polityki" przypomniał, że na Węgry trzeba patrzeć przez pryzmat orbanowskich fascynacji polskiej prawicy. I zadał sobie pytanie, czy podobny zwrot - zupełne wyparcie lewicy na rzecz skrajnej prawicy - jest nad Wisłą możliwy.

- Historycznie biorąc, faszyzm udaje się tam, gdzie jest poparcie dla takich partii ze strony drobnomieszczaństwa. Musi być duża liczba niskich rangą urzędników, drobnych przedsiębiorców, niewykwalifikowanych robotników. To oni zwykle głosują na partie faszystowskie. Mam nadzieję, że w Polsce nie ma bazy do powtórzenia węgierskiego sukcesu Orbana - stwierdził Szostkiewicz. - Potrzebny jest jeszcze kryzys. Węgrzy go mają, my nie - uspokoił prof. Markowski.

"U mnie w kraju umiera demokracja"

Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" w TVP, podkreślał, jak małym zainteresowaniem cieszy się sprawa węgierska w Europie. Opowiadał, że podczas niedawnych spotkań europejskich nadawców publicznych rozmawiano o Syrii czy Iraku. - Dziennikarz z Węgier wstał z dramatycznym apelem: "Co wy tu gadacie, jak u mnie w kraju umiera demokracja. Nie ma wolnych mediów, jak ktoś nie jest za Orbanem, wyrzucają go z pracy" - mówił publicysta.

W końcu zapytano Węgra, dlaczego, wobec tylu narzekań, Orban nie przegra wyborów. "Wy tego nie zrozumiecie" - miał odpowiedzieć dziennikarz. "On jest jednak bardzo inteligentny. Jakąkolwiek macie prawicę, nie dorasta mu do pięt" - stwierdził.

"Odpowiada na nasze traumy sprzed stu lat"

Kraśko dorzucił jeszcze drugi argument: pierwszą wojnę światową. - Nam kojarzy się ona romantycznie, odzyskaliśmy niepodległość. Ale Węgrzy mają dramatyczne wspomnienia, stracili większą część kraju - wskazywał. I znów przytoczył węgierskiego dziennikarza: "Wy tego nie zrozumiecie. Orban odpowiada na nasze traumy sprzed stu lat".

Więcej o:
Komentarze (26)
Na Węgrzech Orban znów bierze wszystko. "Demontuje demokrację, ale robi też coś, co podoba się w Europie"
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 4 razy 2

  Węgierska młodzież zna swoją historię, wiedzą jak ich mordowali Żydzi pod wodzą Beli Kuna.
  U nas nawet nauczyciel historii nie wie kim byli Parvus, Jurowski, Gubelman, Różański, Krwawa Luna itd.
  Jeżeli chcemy się liczyć w Jewropie musimy naszą młodzież uczyć autentycznej historii.

 • tenmaksiu

  Oceniono 11 razy -3

  Współczucie dla Węgrów. Są coraz bliżej utraty niepodległości. Korporacje uciekają, bieda rośnie, zielone ludziki zaczynają się panoszyć.

 • plorg

  Oceniono 8 razy 6

  "Orban demontuje podstawowe instytucje demokratyczne kraju."

  Wygrywając demokratyczne wybory. Jak nie ma lewizny przy władzy to znaczy że demokracja nie funkcjonuje i/lub jest zdemontowana.

 • zapatero123

  Oceniono 14 razy 12

  Ci komentatorzy są żałośni, poziom dyskusji u Paradowskiej przypomina mi rozmowę ćwoka z burakiem.

 • tp70

  Oceniono 10 razy -2

  To ten stary gnom marzy o tym żeby zostać Orbanem, Erdoganem, w ogóle kimś bardzo mocnym w Polsce.
  A tu trzeba pampersy dla dorosłych nosić, wrogiem nr. 1 jest kobieta, a tu brak sił. Hofman też nie pomoże bo ma niebywale MAŁEGO. I wybory się przegrywa. Nici z naśladowania Orbana !!!

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 2

  A nasz PREZES zgrzyta zębami ze złości bo zawsze dostaje w dupę a tak mu się marzą rządy takie jak na Węgrzech. Jadzia Staniszkis jakiś czas temu powiedziała że otacza się tępakami czy jakoś tak i dlatego przegrywa wszystkie wybory, widać to doskonale w przekazach medialnych: Hofman, Brudziński, Błaszczak, czy w PiSie nie ma ludzi rozgarniętych. Plusy Orbana to stroni od duchowieństwa i kościoła oraz nie pluje na Putina i naród rosyjski, Kaczyński wręcz odwrotnie, leży pyskiem przed wielebnymi a Putina uważa za największego wroga.

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy 0

  Niech żyje naród węgierski, historyczny przyjaciel narodu polskiego!.

  Pogratulujmy Węgrom zrzucenia jarzma wewnętrznej okupacji. Wywołało to zrozumiałe zaniepokojenie okupantów w całym świecie. To dlatego bezprecedensowy wyjazdowy kongres światowego Kongresu Żydów odbył się w Budapeszcie w maju 2013
  www.worldjewishcongress.org/en/events/480
  www.worldjewishcongress.org/en/communities/26
  Profesor Markowski nie wiedział>? Trzeba się było uczyć obcych języków.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 11 razy 7

  Cały czas słyszę w polskich mediach jak to na Węgrzech jest strasznie, niedemokratycznie... Ale jakoś nie słyszałem o tym żeby Węgry miały być wyrzucone z UE...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX