Kalisz oskarża: "Reprywatyzacja w stolicy to skandal". A Wielowieyska: "Nie czuje się pan winny?"

- Reprywatyzacja w Warszawie to skandal - mówił w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz. Stołeczne boiska, parki i szkoły przechodzą w ręce ludzi, którzy nie mają niekiedy nic wspólnego z dawnymi ich właścicielami. Kalisz zarzucił PO i Hannie Gronkiewicz-Waltz, że nic z tym nie zrobili.
Problem zwrotu nieruchomości zajętych przez państwo po drugiej wojnie światowej sprawia, że w Warszawie znikają boiska, place zabaw i przedszkola. Wszystkie trafiają w prywatne ręce. Teoretycznie - byłych właścicieli. - Problem w tym, że nieruchomości często trafiają w ręce osób, które nie mają nic wspólnego z właścicielami - zauważyła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska.

"Czuje się pan współwinny?"

O patologiach wokół reprywatyzacji Grzegorz Sroczyński z "Gazety Wyborczej" rozmawiał niedawno z Marcinem Bajko ze stołecznego ratusza. Okazuje się, że reprywatyzowanymi nieruchomościami zarządzają kuratorzy w imię dbania o majątek dawnego właściciela, z którym de facto nie mają nic wspólnego. Wystarczy jednak, by co jakiś czas zamieszczali w prasie ogłoszenie o rzeczonego właściciela poszukiwaniu.

Wielowieyska przypomniała, że w 1999 roku ustawę reprywatyzacyjną, która miała rozwiązać ten problem, zawetował Aleksander Kwaśniewski. - Czuje się pan współwinny? - zapytała prowadząca Ryszarda Kalisza, który 15 lat temu był szefem Kancelarii Prezydenta.

"Lewica ma tolerować niekonstytucyjne przepisy?"

- To tabloidalne - żachnął się Kalisz. - Za co mam się czuć współwinny? Za to, że AWS uchwalił ustawę pozbawiającą decydującą część właścicieli prawa do reprywatyzacji? Tamta ustawa pozbawiała wszystkich, w dużej części byłych właścicieli, prawa do tego, żeby brać udział w reprywatyzacji. Tamta ustawa konstytucyjnie nie nadawała się do podpisu - zaznaczył poseł.

- Myślałam, że lewica będzie się cieszyć, że ograniczono prawo do reprywatyzacji - zdziwiła się Wielowieyska. - Lewica ma tolerować niekonstytucyjne przepisy? Tamta ustawa może nazywała się reprywatyzacyjną, ale pozbawiała po prostu dużą grupę ludzi praw podstawowych - zaznaczył gość Radia TOK FM.

"Minęło 15 lat. Skandal"

- Minęło 15 lat. Do dzisiaj nikt nie przygotował ustawy, to jest skandal - zaznaczył Kalisz. I zarzucił Hannie Gronkiewicz-Waltz, że nie doprowadziła do przeforsowania nowej wersji ustawy. Wielowieyska zauważyła, że składała stosowny projekt, jednak nie przeszedł on przez Sejm.

- Jest w PO? Jest. PO jest partią rządzącą? Jest. Nie uchwaliła PO ustawy? Nie uchwaliła. O. A jeżeli mówimy o wstydzie, niech pani zada to pytanie członkom PO, którzy rządzą od 7 lat - mówił coraz bardziej wzburzony Kalisz.

"Niech Bajko spojrzy w lustro"

Następnie poseł zaatakował samego Bajkę z warszawskiego ratusza. - Marcin Bajko, który nie podpisuje żadnej decyzji będąc dyrektorem tego biura, który zwraca nieruchomości tak, jakby nigdy nie były we władaniu państwa polskiego i ci nowi kapitaliści mogą podwyższyć czynsz 10 razy, lokatorzy nie mają z czego zapłacić i się ich eksmituje - mówił Kalisz. - Niech ten dyrektor Bajko spojrzy w lustro i sam powie, ile on jest temu winien, a nie stroi się w szatki tego, który broni placów Warszawy - zakończył.

Więcej o:
Komentarze (15)
Kalisz oskarża: "Reprywatyzacja w stolicy to skandal". A Wielowieyska: "Nie czuje się pan winny?"
Zaloguj się
 • Marek Paczkowski

  0

  Bojko stosuje stary chwyt urzędniczy,wydaje polecenia podwładnym,ci podpisują decyzne zwrotu nieruchomości a on"kasuje" i musi się dzielić z przełożonymi!Taki mechanizm wynika z wielu spraw karnych już osądzonych.

 • toberson

  Oceniono 1 raz 1

  Niech twoja czerwona mafia odda to co zagrabila Polsce,to wtenczas masz glos!!Nikt was towarzysze nie rozliczyl dlatego teraz jestescie milionerami!!

 • toberson

  Oceniono 1 raz 1

  Czerwony Baron Kalisz jest ponad prawem,irobi co chce!!

 • skwierz55

  Oceniono 1 raz 1

  Poczytałem sobie Państwa komentarze /sic/ i co ? ano
  Dupami trzęsiecie, mam nadzieje że znajdzie się Człowiek, któremu teraz przypominam rok 1988
  , odzyskamy władzę i co sprzedamy pójdzie na ZUS.
  Mazowiecki, fajny ale mądrość... eee.
  A potem Bielecki, Buzek, inni i się rozlazło, gdzie ? po Państwie...

 • wiktor290

  Oceniono 1 raz 1

  no tak, bo wszystko najlepiej jest wyprzedac, dodatkowo podniesc oplaty za metro widmo, smieci wywozic najlepiej raz w miesiacu, a i cieszyc sie, ze wszystko w porzasiu, ale ja pani Haniu - nie dam pani szansy. Glosuje na Jacka Sasina, chlop ma dobry pomysl na bilety, i e-urzad, w koncu troche odpoczniemy od administracjo(biurokracji)~!!

 • plautilla

  Oceniono 2 razy 2

  Z ustawą reprywatyzację jest tak samo jak z ustawą ograniczającą wypływ pieniędzy do rajów podatkowych. Przez 25 lat wypływały miliardy/25x3,5mld/ , a gdy sejm już coś uchwalił to mafia postarała się, aby zapomniano ogłosić i pieniążki znowu płyną z wiatrem do USIsraela.. P osłowie od 25 lat nie są w stanie uchwalić ustawy o opodatkowaniu zysków od kapitału zagranicznego i kilkadziesiąt miliardów każdego roku wypływa z Polski, bo mafia międzynarodowa ma swoich kaliszów, którzy zablokują każdą taką próbę pod jakimś pozorem. Tak też było z ustawą reprywatyzacyjną z 1999r.
  Kalisz na miotłę z ogona jaguara i won na zielone do raju urugwaju.

 • jedyny_twardziel

  0

  Tu niestety rację
  Mają Towarzysze.
  Myślę: " Sku...syństwo ",
  Kiedy o tym słyszę.

 • anias54

  Oceniono 7 razy 5

  Złodzieje. rządzą Polską od 25 lat! O taką Polskę walczła. Solidarność? Wstyd!

 • clash67

  Oceniono 6 razy 4

  A dlaczego nie bulwersujesz się na swoich kolegów z PZPR którzy łyknęli za złotówkę zakłady, PGR-y itd.?
  Pewnie że skandal oddawać jakimś cwaniakom to mienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX