"W przypadku eboli lekarze uciekną w popłochu". Arłukowicz: Jestem zbulwersowany

10.10.2014 15:04
- Jestem zbulwersowany słowami konsultanta krajowego. Jego zadaniem jest merytoryczna ocena i praca. Tym bardziej, że uczestniczy on w tych pracach od bardzo wielu tygodni - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Nie oczekuję niepotrzebnych wypowiedzi, które wzbudzają niepotrzebną histerię -dodał odnosząc się do słów Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych
- Procedury w Polsce wdrażane są od wielu miesięcy, współpracujemy na stałe z wojewodami. Są zalecenia przygotowane zarówno dla lekarzy, dla oddziałów zakaźnych, jak i dla pacjentów powracających z Afryki. W takiej sytuacji najważniejsze zawsze jest opanowanie emocji - powiedział dziennikarzom w Sejmie Arłukowicz. Dodał, że co dzień ma w tej sprawie kontakt z wojewodami i z konsultantami krajowymi, dostaje raporty o liczbie wolnych łóżek w oddziałach zakaźnych.

- Staramy się bez zbędnych emocji, aczkolwiek maksymalnie personalnie, przygotować do potencjalnej styczności z ebolą w Polsce - dodał Arłukowicz. - Ci, którzy obawiają się nieść pomoc pacjentom, powinni zastanowić się nad swoją misją - podkreślił.

Przypomniał, że osoby, które powracają z Afryki, powinny zapoznać się z przewodnikiem dla pacjenta na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego. - Niewskazana jest w tym wszystkim panika, dlatego, że wojewodowie, sztaby kryzysowe, konsultant krajowy, wszyscy są w pełnej gotowości - dodał.

Horban: Nie ma procedur

Tymczasem prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział w TVN 24, że Polska nie jest przygotowana na leczenie chorych z ebolą, a lekarze w obawie o własne zdrowie - w przypadku chorego z ebolą - uciekną w popłochu, zamiast leczyć chorych. Wyjaśnił, że nie ma procedur, warunków i skafandrów.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann nazwał tę wypowiedź "nie najmądrzejszą". - To chyba brak umiejętności współpracy z mediami pana profesora, który nie ma pewnie świadomości, że takie zdanie może wywołać niezłą burzę i panikę - powiedział. Podkreślił, że w Polsce jest system postępowania z osobami z chorobami zakaźnymi, są procedury - nie tylko w przypadku eboli - i nie ma takiej opcji, by lekarze, personel medyczny uciekali ze szpitala.

Jego zdaniem histeria wokół eboli może być wykorzystana, by przy tej okazji doposażyć w jakiś sposób ich oddziały czy placówki. - Radziłbym wszystkim emocje tonować. Nie ma dziś ryzyka. Nie ma eboli w Polsce - zapewnił.

Już 3879 ofiar

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 5 października ebola zabiła 3879 spośród 8033 zarażonych ludzi w Afryce Zachodniej i nie ma dowodów na to, że epidemia została opanowana. Zarażona wirusem jest hiszpańska pielęgniarka - zaraziła się podczas pracy w madryckim szpitalu, jej stan jest poważny. W izolatkach w Madrycie umieszczono kolejne cztery osoby.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do 20-krotnego zwiększenia nakładów na walkę z wirusem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Komentarze (156)
"W przypadku eboli lekarze uciekną w popłochu". Arłukowicz: Jestem zbulwersowany
Zaloguj się
 • mypetroniusz-ak-25

  0

  Prof.Horban pewnie ma rację na 100%.

 • Grzegorz Kowalski

  0

  merytorycznie to wszyscy są gotowi na ebolę a w praktyce jak dojdzie co do czego okaże się że to wielka ściema zresztą wybory za pasem to oswój stołek trza dbać dlatego szacunek dla konsultanta krajowego że pokazał politykom prawdę szczególnie Arłukowiczowi że o przygotowaniu szpitali na wypadek eboli w szpitalach wie tyle co kot napłakał jak zresztą wszystko co wychodzi z jego ministerstwa

 • junkamm

  0

  ebola już jest w polsce . od 7 lat zaraza platformy obywatelskiej i polskiego stronictwa ludowego dziesiątkuje naród . ile morderstw z głodu ile nienawisci platforma zaraziła polaków ile nieszczesc . zaraza platformowska zaraziła miliony polaków i jest wiecej zgonów z głodu w polsce niż ebola w aferyce . poprostu mamy polską ebole .

 • doomsday

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce należy przebudować oddziały zakażne w szpitalach , tak jak to zrobiono w Kanadzie po kilkumiesięcznej walce z epidemią SARS w Tronto w 2003 roku. Przede wszystkim należy zbudować podwójne komory próżniowe , dwie oddzielne przed wejsciem do każdej sali z pacjentem . Mozna przecież wysłać do Toronto jednego czy dwółch lekarzy, by się z tym zapoznali . Brawo profesorze Horman, a tych dupków z ministerstwa wyrzucił bym na bezrobocie już jutro.

 • goldendeliceus

  0

  Nie tylko histerykom rekomendowałbym książkę mikrobiologa, D.P. Clarka: Germs, Genes & Civilization.
  Jest tam wiele informacji o epidemiach, a także warunkach koniecznych był wystąpiły.
  Hiesteria dużo kosztuje a momentach zagrożenia tylko przeszkadza.

 • qwww

  Oceniono 2 razy 2

  proste rozwiązanie - wszystkich podejrzanych lub ewent.chorych na ebolę należy przewozić do kliniki rządowej... ewent. do Sejmu lub MinZdrowu, w końcu Bartuś jest ponoć też lekarzem, wprawdzie pediatrą, ale zawsze może sobie wiedzę odświeżyć :)

 • wiesscar

  0

  pisalem i dzwonilem jakies dwa lata temu zeby Polska przygotowala osrodki badawcze
  na nowe wirusy i bakterie,

 • withoutatrace

  Oceniono 3 razy 3

  W Hiszpanii to się już stało. Tamtejsze gazety rozpisują się o lekarzach, którzy odmówili kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie w związku z kontaktem z zarażonym. Jak czytam o wszystkich tamtejszych fuszerkach, zaniedbaniach, prowizorkach i jak czytam tłumaczenia tamtejszych polityków (bezczelne, butne i bezduszne) to jakbym Polskę widziała. I nie mam wątpliwości, że jak przyjdzie co do czego, u nas będzie tak samo, albo jeszcze gorzej

 • 123jasko

  Oceniono 1 raz 1

  a co nasi kardynalowie maja swoje sposoby na odpedzenie zarazy kobiety w beczki turli turli i do ognia a pana rrlukowicza kijami obic ku chwaly pana amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje