"W przypadku eboli lekarze uciekną w popłochu". Arłukowicz: Jestem zbulwersowany

10.10.2014 15:04
- Jestem zbulwersowany słowami konsultanta krajowego. Jego zadaniem jest merytoryczna ocena i praca. Tym bardziej, że uczestniczy on w tych pracach od bardzo wielu tygodni - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Nie oczekuję niepotrzebnych wypowiedzi, które wzbudzają niepotrzebną histerię -dodał odnosząc się do słów Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych
- Procedury w Polsce wdrażane są od wielu miesięcy, współpracujemy na stałe z wojewodami. Są zalecenia przygotowane zarówno dla lekarzy, dla oddziałów zakaźnych, jak i dla pacjentów powracających z Afryki. W takiej sytuacji najważniejsze zawsze jest opanowanie emocji - powiedział dziennikarzom w Sejmie Arłukowicz. Dodał, że co dzień ma w tej sprawie kontakt z wojewodami i z konsultantami krajowymi, dostaje raporty o liczbie wolnych łóżek w oddziałach zakaźnych.

- Staramy się bez zbędnych emocji, aczkolwiek maksymalnie personalnie, przygotować do potencjalnej styczności z ebolą w Polsce - dodał Arłukowicz. - Ci, którzy obawiają się nieść pomoc pacjentom, powinni zastanowić się nad swoją misją - podkreślił.

Przypomniał, że osoby, które powracają z Afryki, powinny zapoznać się z przewodnikiem dla pacjenta na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego. - Niewskazana jest w tym wszystkim panika, dlatego, że wojewodowie, sztaby kryzysowe, konsultant krajowy, wszyscy są w pełnej gotowości - dodał.

Horban: Nie ma procedur

Tymczasem prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział w TVN 24, że Polska nie jest przygotowana na leczenie chorych z ebolą, a lekarze w obawie o własne zdrowie - w przypadku chorego z ebolą - uciekną w popłochu, zamiast leczyć chorych. Wyjaśnił, że nie ma procedur, warunków i skafandrów.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann nazwał tę wypowiedź "nie najmądrzejszą". - To chyba brak umiejętności współpracy z mediami pana profesora, który nie ma pewnie świadomości, że takie zdanie może wywołać niezłą burzę i panikę - powiedział. Podkreślił, że w Polsce jest system postępowania z osobami z chorobami zakaźnymi, są procedury - nie tylko w przypadku eboli - i nie ma takiej opcji, by lekarze, personel medyczny uciekali ze szpitala.

Jego zdaniem histeria wokół eboli może być wykorzystana, by przy tej okazji doposażyć w jakiś sposób ich oddziały czy placówki. - Radziłbym wszystkim emocje tonować. Nie ma dziś ryzyka. Nie ma eboli w Polsce - zapewnił.

Już 3879 ofiar

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 5 października ebola zabiła 3879 spośród 8033 zarażonych ludzi w Afryce Zachodniej i nie ma dowodów na to, że epidemia została opanowana. Zarażona wirusem jest hiszpańska pielęgniarka - zaraziła się podczas pracy w madryckim szpitalu, jej stan jest poważny. W izolatkach w Madrycie umieszczono kolejne cztery osoby.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do 20-krotnego zwiększenia nakładów na walkę z wirusem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Komentarze (156)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 264 razy 246

  Arłukowicz: - Jestem zbulwersowany słowami konsultanta krajowego. Jego zadaniem jest merytoryczna ocena i praca.
  ==================

  No i właśnie konsultant MERYTORYCZNIE ocenił nasze rzeczywiste przygotowanie.......

 • limes-inferior

  Oceniono 160 razy 132

  minister arlukowicz mial na mysli
  procedury ewakuacji sa wdrazane- niech kazdy ucieka w inna strone!!!!!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 148 razy 124

  Wdrażana procedura jest jasna: w przypadku wykrycia wirusa odizolować prezydenta i rząd, reszta niech zdycha...

 • antydupek

  Oceniono 119 razy 113

  ależ procedury są. tony procedur.
  nie ma tylko skafandrów, izolatek, spalarni śmieci, laboratoriów itd

  Prof. Horban ma rację. Politycy ględzą, "umiejętnie mówią do mediów" itd
  Ale jak przywiozą chorego, to nie politycy będą mu podcierać dupę.

  Śledźcie prasę! Jak się zacznie, a zacznie się wkrótce, uciekajcie do domku w lesie! Strzelajcie bez ostrzeżenia do kazdego kto się zbliży!

 • erich1

  Oceniono 99 razy 95

  Dziś mi powiedzieli, ze mi dziękują za pracę , bo mój oddział jest niedochodowy. Nie powiem, emocje po takim wywaleniu z roboty - niezapomniane. Dlatego nie macie pojęcia , jak powyższy artykuł mi nastrój poprawił :-) Dochodowi - do walki z ebolą !.

 • siwywaldi

  Oceniono 105 razy 95

  "nie ma takiej opcji, by lekarze, personel medyczny uciekali ze szpitala".
  ===========================
  A co? Wezmą ich w kamasze?

  Zgodnie z tym co powiedział wczoraj Wojewoda mazowiecki, cyt: - "jesteśmy przygotowani na przyjęcie chorego z Ebolą".

  Zapomniał tylko dodać, że jesteśmy przygotowani wyłącznie politycznie :-)

 • dziadekjam

  Oceniono 106 razy 84

  Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban, uważa, że nie jesteśmy przygotowani na leczenie chorych z ebolą.
  ==================================================================
  Nie jesteśmy gotowi leczyć kogokolwiek z czegokolwiek, a co tu o eboli mówić.

 • siwywaldi

  Oceniono 82 razy 78

  Coś mi się zdaje, że min. Arłukowicz o epidemiologii to ma pojęcie jak Stalin o demokracji. Tu jak mówi konsultant NIE MA NICZEGO. Ani właściwie przygotowanych pomieszczeń, ani karetek izolacyjnych ani kombinezonów dla personelu. I jeszcze trzeba dodać, że jak nawet jutro te kombinezony kupią, to jeszcze trzeba się nauczyć z nich korzystać, mieć je gdzie zdezynfekować lub zutylizować.

  A znalezienie firmy pogrzebowej, jej wyposażenie i przeszkolenie personelu i personelu krematorium, gdzie spalane będą zwłoki zmarłego? Bo przecież nikt ich nie wrzuci do dołu z wapnem....

 • marych

  Oceniono 77 razy 73

  gratulacje dla dziennikarzy, że znaleźli ministra ukrywającego się pod biurkiem przez ostatnie pół roku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje