"La Repubblica": Papierosy i benzyna ze zniżką dla każdego kardynała

09.10.2014 10:50
Papież Franciszek w otoczeniu kardynałów

Papież Franciszek w otoczeniu kardynałów (Alessandra Tarantino (AP Photo/Alessandra Tarantino))

Każdy kardynał może kupić w sklepie w Watykanie do 500 paczek papierosów miesięcznie, w tym 200 ze zniżką, i 400 litrów benzyny po obniżonej cenie - to niektóre z przywilejów purpuratów, wymienionych w dokumencie, który opublikowała "La Repubblica".
Rzymski dziennik ujawnił list, jaki sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego ksiądz Fernando Vergez Alzaga napisał do australijskiego kardynała George'a Pella tuż po jego nominacji na urząd prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli watykańskiego ministra finansów. Jego zadaniem, przypomina się, jest radykalne obniżenie wydatków za Spiżową Bramą w ramach gruntownej reformy całych finansów.

Ksiądz Alzaga wymienił w liście "ułatwienia" przysługujące kardynałom, między innymi prawo do zakupu żywności w watykańskim sklepie ze zniżką w wysokości 15 procent. W przypadku odzieży cena ta obniżona jest o 20 procent.

Specjalne bony na wydatki

Kolejny przywilej to prawo do zakupu 400 litrów benzyny miesięcznie również ze zniżką do 15 procent na stacji benzynowej w Watykanie i poza jego terytorium. Na te wydatki kardynałowie otrzymują kilka rodzajów specjalnych bonów.

Największe zdziwienie, podkreśla gazeta, wywołuje podana w liście informacja o 20-procentowej zniżce przy zakupie 200 paczek papierosów spośród 500 przysługujących miesięcznie. Dziennik podkreśla, że nikt od lat nie widział nigdy żadnego kardynała publicznie palącego papierosy, i dodaje, że purpuraci wręczają je jako prezenty. Niektórzy dostojnicy przyznają zaś, że nie kupili w sklepie ani jednej paczki i nie poprosili nawet o litr benzyny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • angielski_kochanek

  Oceniono 309 razy 263

  Są u siebie, wolno im, niech sobie robią co chcą.
  Gorzej jak takie przywileje wprowadzi im nowy rząd PiS po 2015 roku w Polsce...

 • notremak

  Oceniono 254 razy 222

  Zamiłowanie do palenia zostało tym pasożytom od czasu stosów Świętej (!) Inkwizycji.

 • pan_mamon

  Oceniono 188 razy 154

  Księża palą papierosy? Czegoś nie rozumiem. Wg kościoła życie to dar od Boga. Papierosy to życie zabijają, niszczą. To tak jakby ojciec dał synowi Ferrari a synek woziłby tym autkiem gnojowicę na pole. Szczyt hipokryzji sukienkowych. Są mocni w gębie jeśli chodzi o mówienie ludziom o seksie czy normach moralnych, ale sami ich się w ogóle nie trzymają. Współcześni faryzeusze z pyskami pełnymi frazesów.

 • mttt27

  Oceniono 171 razy 153

  Stać ich bo mają podpisany konkordat z Polską i 25% dochodów KRK z Polski idzie do Watykanu. Z samej tacy z niedziel przez rok jak mówi Nycz KRK zebrał w 2013 ''tylko'' 6 miliardów (tak miliardów) zł. więc z samej tacy idzie 1.5 mld zł do banku Watykan.
  Polskie, katolickie społeczeństwo nie stać na służbę zdrowia, szkoły ale na utrzymanie Watykanu i armii jego agentów to tak.

 • stefan99999

  Oceniono 118 razy 110

  Kardynałowie wręczają papierosy jako prezenty? Z tą instytucją jest gorzej niż sądziłem. :-)

 • mimrat1

  Oceniono 106 razy 82

  Wielkie mi halo !... W Polsce "purpuraci" i czarni w ogóle, mają o wiele większe przywileje...
  Złodzieje i pedofile w sutannach, żyją sobie bezpiecznie i bogato, stosując słynne zawołanie Rydzyka..."Alleluja i do przodu " !!!

 • opt

  Oceniono 95 razy 77

  Ubóstwo w wydaniu Watykańskim- tam nic w tym względzie nie zmieniło się i nie zmieni.

 • bogucjusz

  Oceniono 101 razy 69

  Katolemingi, dalej wierzcie we "franciszkanizm" :-)))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje