"La Repubblica": Papierosy i benzyna ze zniżką dla każdego kardynała

09.10.2014 10:50
Papież Franciszek w otoczeniu kardynałów

Papież Franciszek w otoczeniu kardynałów (Alessandra Tarantino (AP Photo/Alessandra Tarantino))

Każdy kardynał może kupić w sklepie w Watykanie do 500 paczek papierosów miesięcznie, w tym 200 ze zniżką, i 400 litrów benzyny po obniżonej cenie - to niektóre z przywilejów purpuratów, wymienionych w dokumencie, który opublikowała "La Repubblica".
Rzymski dziennik ujawnił list, jaki sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego ksiądz Fernando Vergez Alzaga napisał do australijskiego kardynała George'a Pella tuż po jego nominacji na urząd prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli watykańskiego ministra finansów. Jego zadaniem, przypomina się, jest radykalne obniżenie wydatków za Spiżową Bramą w ramach gruntownej reformy całych finansów.

Ksiądz Alzaga wymienił w liście "ułatwienia" przysługujące kardynałom, między innymi prawo do zakupu żywności w watykańskim sklepie ze zniżką w wysokości 15 procent. W przypadku odzieży cena ta obniżona jest o 20 procent.

Specjalne bony na wydatki

Kolejny przywilej to prawo do zakupu 400 litrów benzyny miesięcznie również ze zniżką do 15 procent na stacji benzynowej w Watykanie i poza jego terytorium. Na te wydatki kardynałowie otrzymują kilka rodzajów specjalnych bonów.

Największe zdziwienie, podkreśla gazeta, wywołuje podana w liście informacja o 20-procentowej zniżce przy zakupie 200 paczek papierosów spośród 500 przysługujących miesięcznie. Dziennik podkreśla, że nikt od lat nie widział nigdy żadnego kardynała publicznie palącego papierosy, i dodaje, że purpuraci wręczają je jako prezenty. Niektórzy dostojnicy przyznają zaś, że nie kupili w sklepie ani jednej paczki i nie poprosili nawet o litr benzyny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje