Mamy raport o korkach w całej Polsce. Zobacz, w którym mieście jeździ się najgorzej

W żółwim tempie, ale do przodu. Tak poruszają się kierowcy w większości dużych miast w Polsce. Serwis korkowo.pl opublikował raport, który nie pozostawia żadnych złudzeń. Prędkość 50 km na godzinę pozostaje w sferze marzeń. Po ulicach poruszamy się, mając średnio 30 km na liczniku.
Po wakacyjnym rozprężeniu na ulicach nie ma ani śladu. Korki wróciły i codziennie dają się odczuć milionom kierowców, szczególnie mieszkańcom dużych metropolii. Choć stoimy wszędzie, to jednak o różnych porach. - Badania wskazują, że wielkie miasta, choć generalnie są do siebie podobne, mają swoje lokalne, korkowe tradycje - mówi Agata Gajewy z serwisu korkowo.pl .

Średnia prędkość waha się między 29 a 35 km na godz.

Serwis, na podstawie GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile, sprawdził prędkości w 10 dużych miastach Polski. Pod uwagę brano nie tylko średnią prędkość osiąganą przez pojazdy w centrum danej metropolii, ale także godziny, w których natężenie ruchu jest największe.

fot. Gazeta.pl

- W większości miast prędkościomierze oscylowały między 29 a 35 km na godz. Najwolniej jeździ się we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, najszybciej zaś w Białymstoku i Gdańsku - wyjaśnia Agata Gajewy.

Na ulicach jest tłoczno aż do wieczora

Różnice w miastach widać nie tylko w średnich prędkościach, z jaką poruszają się właściciele czterech kółek, ale również w samej długości godzin szczytu. Rano kierowcy najdłużej stoją w korkach w Białymstoku. Poranne godziny szczytu w mieście rozpoczynają się jeszcze przed godziną 8 i trwają do godz. 11. W pozostałych miastach Polski ulice korkują się zwykle między 7 a 9.

Z kolei po południu w większości miast tłoczno zaczyna być około 15-16. Najwcześniej szczyt mija w Katowicach. Tam luźniej na drogach robi się tuż po 17. Tymczasem w Warszawie i Poznaniu kierowcy muszą liczyć się z żółwim tempem aż do godz. 19.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (52)
Mamy raport o korkach w całej Polsce. Zobacz, w którym mieście jeździ się najgorzej
Zaloguj się
 • kat72

  Oceniono 3 razy -1

  Zapraszamy korkowo.pl do Poznania. Na godzinę średnio 31 km. Jaja sobie robicie!!
  Najlepiej wpadnijcie w piatek trasa Rataje -Piątkowo lub estakada Katowicka.
  Poznań wygra tak samo jak Grobelny we wszystkich rankingach. Nasz "najlepszy "kandydat na piątą kadencję prezydencką.

 • czeresnik

  Oceniono 5 razy 5

  Słaby artykuł! A z czego korki wynikają? Dlaczego poszczególne miasta różnią się od siebie w tej kwestii? Jak zmieniały się średnie prędkości w poszczególnych miastach i jaki ma to związek z polityką transportową tych miast?

 • zegrz

  Oceniono 5 razy 3

  Nie chce mi się dopisywać do wielu komentarzy więc napiszę to raz.
  "Naturalnym środowiskiem" dla samochodów jest wieś. Gdzie wszędzie jest daleko i żeby coś załatwić lub kupić trzeba dojechać, a komunikacja zbiorowa jest słabo rozwinięta.
  Dlatego każdy kto jeździ samochodem po mieście musi się liczyć z tym że łatwo nie będzie, a wrećz będzie coraz trudniej...

 • zegrz

  Oceniono 10 razy 10

  Na 1 zdjęciu jest ul. Andersa, w miejscu gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Bo miasto stołeczne nie jest dla ludzi i piesi muszą tam popie...ć kilkaset metrów dookoła (w tym pod ziemię: schody schody schody).
  I to jest centrum miasta w Europie....

 • think_smart

  Oceniono 5 razy 3

  Martwi mnie brak miasta Szczecin w zestawieniu. Zdarza sie to juz po raz kolejny. Dlaczego czterystotysieczne skupisko ludzi nie istnieje w rankingach? To nie pierwszy taki przypadek. Niedawno pojawily sie artykuly o tym czy Szczecinowi nie byloby lepiej wrocic w granice Niemiec. Oczywiscie byla to prowokacja, ale ukazala i uswiadomila mieszkancom problem marginalizacji. Przypominam, ze Szczecin jest wiekszy od Olsztyna, Bydgoszczy i Katowic (chodzi o miasto Katowice, nie o aglomeracje)

 • el_mamuto

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda czasu na korki, komunikację zbiorową. Po mieście poruszam się tylko motocyklem.

 • bartekgryko

  Oceniono 11 razy -11

  to zdjęcie należy zadedykować przeciwnikom przejść podziemnych... kolo biegnie tam gdzie nie wolno przed samochodami, aż się prosi o wypadek. To norma na pasach... bo jedzie autobus, bo jeszcze zdążę...

 • jotys

  Oceniono 9 razy 3

  raport jest niekompletny , więc nierzetelny !

 • sceptyk31

  Oceniono 11 razy 7

  Warto wiedzieć, że te wyliczenia sa mocno spekulatywne, bo obejmują tych co korzystają z określonych urządzeń, ja takie urządzenie mam ale jeśli znam dobrze drogi, to ich i tak nie używam. Podobnie jest zapewne z mieszkańcami "swoich" miast. Ja w komputerze samochodu mam aktualnie wpisany przebieg z ostatnich dni około 1200 km w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu i między tymi miastami, z autostrady nie korzystałem, z reguły stosuję się do znaków i mam średnią prędkość około 45 km/h.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX