Państwo Islamskie stworzyło listę zasad dla dziennikarzy. Wierność i współpraca albo kara śmierci

Wielu lokalnych dziennikarzy uciekło z syryjskiego Dair az-Zaur, gdy prowincja została zajęta przez terrorystów Państwa Islamskiego. Pozostali zostali zmuszeni do przestrzegania drakońskich zasad ekstremistów.
Dżihadyści szybko wdrożyli nowe zasady dla dziennikarzy pracujących na obszarach będących pod ich kontrolą. Wielu dziennikarzy zostało zmuszonych do ucieczki w kierunku innych części Syrii i krajów sąsiadujących.

Niektórzy dziennikarze z prowincji Dair az-Zaur mimo ryzyka i ograniczeń zdecydowali się zostać i przestrzegać nowych zasad, by udokumentować to, co dzieje się na terytorium zajętym przez terrorystów i podzielić się tym ze światem.

11 zasad terrorystów

Bojownicy spotkali się z dziennikarzami, by przedstawić listę zasad "dla tych, którzy chcą kontynuować pracę".

1. Korespondenci są poddanymi Państwa Islamskiego, muszą przysiąc wierność kalifowi Abu Bakr al-Bagdadi.
2. Praca dziennikarzy jest pod wyłącznym nadzorem biura prasowego Państwa Islamskiego.
3. Dziennikarze mogą współpracować z międzynarodowymi agencjami informacyjnymi (takimi jak Reuters, AP, AFP), ale mają unikać wszystkich lokalnych i międzynarodowych telewizji. Zakazuje się tworzenia dla nich materiałów na wyłączność.
4. Zakazuje się współpracy z mediami umieszczonymi na czarnej liście mediów walczących z Państwem Islamskim.
5. Dziennikarze mogą relacjonować wydarzenia z gubernatorstwa w formie tekstu i zdjęć. Wszystkie publikacje muszą być opatrzone nazwiskami dziennikarza i fotografa.
6. Dziennikarzom nie wolno publikować żadnych reportaży bez zgody biura prasowego IS. 7. Korespondenci mogą rozpowszechniać informacje na swoich kontach w serwisach społecznościowych i blogach. Ich adresy muszą być przekazane do biura prasowego IS.
8. Dziennikarze muszą przestrzegać przepisów przy wykonywaniu fotografii i nagrań na terytorium IS. W niektórych miejscach obowiązuje zakaz filmowania i robienia zdjęć.
9. Biuro prasowe Państwa Islamskiego będzie prowadzić nadzór prac dziennikarzy. Za każde naruszenie zasad dziennikarz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i jednocześnie zawieszony.
10. Przepisy nie są ostateczne i mogą ulec zmianie w dowolnym czasie, w zależności od okoliczności i stopnia współpracy między dziennikarzami i ich zaangażowania w pracę braci w biurze prasowym IS.
11. Dziennikarze otrzymują licencję na wykonywanie pracy po złożeniu wniosku licencyjnego w biurze prasowym.


Groźba ukrzyżowania

Wielu dziennikarzy zgodziło się na współpracę i podpisało zgodę na przestrzeganie zasad Państwa Islamskiego. Ci, którzy się nie zgodzili, uciekli z kraju.

Maher, pracownik lokalnych mediów, napisał na Facebooku, że opuszczenie Dair az-Zaur było bardzo trudne, ponieważ biuro prasowe IS wysyłało mu różnego rodzaje wiadomości - od zachęt, by wrócił, do zastraszania. Grożono mu także ukrzyżowaniem i aresztowaniem członków jego rodziny.

Rozwiane nadzieje Syryjczyków

- Dziennikarz, który ujawnia praktyki Państwa Islamskiego, staje się wrogiem numer jeden. Państwo Islamskie chce zrobić to, co reżim Assada na początku rewolucji, kiedy koncentrowano się na uciszaniu reporterów, którzy ujawniali zbrodnie reżimu - mówi Maher.

Jak relacjonuje, podczas panowania Baszara al-Assada dziennikarze byli wielokrotnie aresztowani. - W przypadku IS uważani są za niewiernych i skazywani na karę śmierci tylko za to, że sprzeciwiają się polityce bojowników - dodaje.

Maher informuje też, że ucieczka z prowincji wymaga wiele wysiłku. - Kontrola w punktach granicznych była bardzo dokładna, sprawdzano wszystkich pasażerów i ich bagaże osobiste - relacjonuje.

Mężczyzna był członkiem ruchów obywatelskich w Dair az-Zaur. Żywił nadzieję na budowę wolnych i demokratycznych instytucji. Pod rządami IS te nadzieje zostały rozwiane.Opowieść człowieka, który wspierał irańską rewolucję, a potem znalazł się w piekle. Przeczytaj >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (103)
Państwo Islamskie stworzyło listę zasad dla dziennikarzy. Wierność i współpraca albo kara śmierci
Zaloguj się
 • bladoczerwony

  Oceniono 1 raz -1

  Judeonaziści skrzętnie popierają ten "kalifat" a ci z kolei nie powiedzą złego słowa o swoich dobroczyńcach....

 • waldeklolo

  0

  O jedno przykazanie za dużo!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @chris_yyz

  Wskaz te moja "nienawisc" wlasnie w tym moim konkretnym poscie, ktory skomentowales - nie musisz sie krepowac, zacytuj!. I wiem, ze nie wskazesz - nienawisci w nim nie ma, jest jedynie polityczna cyniczna prawda, Realpolitik, ktora sie tobie z nieznanych przyczyn nie podoba (ta, ze Rosja znow wyjdzie na swoje; i to dzieki amerykanskim pieskom z ISIS, co sie ze smyczy urwaly).
  A wiem wiecej, nizli przecietny forumowicz Agory z bardzo oczywistej przyczyny: mam znacznie lepsze wyksztalcenie, jako starsza - madrosc zyciowa i doswiadczenie, i od lat w kregach europejskiej (ba, anglosaskiej) wladzy bywam - takze pracuje, jako analityk od tego i owego, min.od Polakow.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @konichiwabitches

  Ja NIGDY nie bronilam islamskich fanatykow - ja jedynie tepilam takich odmozdzonych i slepych, a przez to i niebezpiecznych glupcow jak ty. Glupcow, co - jak ty i "Hameryka" - lekcewaza tego przeciwnika, tych "kozojebcow", a potem mamy takie niekontrowalne w swym rozroscie "kwiatki" jak z ISIS, ktore za cholere nie wiadomo jak zerwac.
  Ba, tak "bronilam" tych islamistow, ze na tym forum zostalam awansowana na "HASBARE", bo kazda racjonalna opinia w ramach REALPOLITIK to dla dziecinnie emocjonalnego polskiego glupca od razu zamach na jego nadeta "polskosc" i jego rasistowskie "racje".:)
  Nie bronie takze Rosji i Rosjan, jak nie broni ich Henry Kissinger, bo ich znam - lacznie z jezykiem (widzisz moj polski, niemalze na poziomie wyksztalconego Polaka - rosyjski jest lepszy - prawie jak...S.Talbota). Ale znam takze businessowe i strategiczne uklady w ramach Global Politics, i wiem, gdzie i kiedy Rosja jest Zachodowi potrzebna. I ze Rosja to twardy negocjator, a wiec jedna i potezna Ukraine mozna juz spisac na straty (i tak zreszta dla Polski lepiej - nadal pozostaje najwiekszym z nowych panstw EU), tym bardziej ze Kijow na oczach Misji Specjalnej OBWE sam dupy zbrodniami wojennymi daje, likwidujac przy okazji nawet Szwajcara z Czerwonego Krzyza, co jest wrecz symboliczne i przemawia jak nic dotad przeciwko Ukrainie jako czlonkowi Wspolnoty Europejskiej.
  Obawiam sie takze, ze samej Ukrainy, tj. szerokiej autonomii Ukrainy Wschodniej, dla Rosji bedzie za malo. Za malo nawet za samo uszczelnienie granic Federacji, by ISIS nie kryla sie w razie silnych atakow na Kaukazie, ze o wspomozeniu przez Rosjan akcji przeciwko ISIS na ladzie juz nawet nie wspomne. Czego zazada extra - nie wiem, ale napewno bedzie to wiecej, niz jej dotad odebrano (choc Bogiem a prawda nie odebrano wiele, glownie sprawy czysto presizowe, a te Putin ma w dupie). Moze "szpica" nie w Polsce, ale w Bulgarii? Wlasnie ze wzgledu na ISIS? I cos mi sie wydaje, ze to wielce kompromisowe rozwiazanie moze sie spotkac z NATOwskim aplauzem.:)
  A multi-kulti, ofiaro polskiej edukacji? Moja naukowa kariere w UK rozpoczelam cwierc wieku temu wlasnie od stwierdzenia, ze nie widze w tym kraju zadnej multi-kulti (to moglaby byc tylko nowa, synkretyczna kultura), a tylko luzny zbior luznych "ethnic ghettoes" (wlasnie tak, British spelling). Stracilam prace w gorszej uczelni, zyskalam "za kare" w Cambridge.;)
  I kto, jak nie ja, cytowal na tym forum wielokrotnie czarnego jak wegiel Dr Phillipsa z Brytyjskiej Komisji d.s. Rasowych, ze " witamy tu wszystkich, co pragna przyjac i wzbogacac nasza kulture, ale ci, co pragna ja zmieniac na swa wlasna modle, powinni pozostac w swoim starym kraju"? Wspominam o kolorze skory Phillipsa, bo gdyby nie to, to juz dawno PC by go zaciukala i wdeptala w ziemie:)
  Jestes, @konichiwabitches, dokladnie takim samym emocjonalnym, powierzchownym glupcem zarowno w ocenie sytuacji politycznej, jak i osob - bazujesz nie na tym, co jest i co istotnie powiedziano, ale na wlasnych "chcicach" i przesadach. I tyle mego "Credo", wiecej do tego powracac nie chce, bo jak Putin ma w dupie tzw. sankcje, a ISIS twoje zawolania bojowe na tym forum, tak ja mam w dupie opinie mentally retarded na temat mej osoby. A kuku!

 • data1

  0

  www.youtube.com/watch?v=pviV4-F825w
  A tu Kurdowie biją się ze zwolennikami ISIS w Niemczech (albo są bici). Takie czasy Islam dominuje w Europie.

 • hellcat75

  Oceniono 4 razy 2

  phiiii tez mi nowosc, mam wrazenie ze media glownego nurtu w POlsce czyli GW TVN TVP podpisaly podobny dokument z partia ludowa tfu znaczy sie obywatelska

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @butlun

  Swietna riposta na post idioty, gratulacje! Wiekszosc Polakow z tego forum pojmuje cala zadyme w kategoriach krucjaty antychrzescijanskiej, a to guzik prawda - to walka o "waadze" jak najbardziej tegoswiatowa. I tyle.
  I masz racje mowiac, ze w lapach ISIS najgorzej by mieli wlasnie "poganie" i ateisci - tzw. Ludy Ksiegi, a wiec chrzescijanie, a nawet i zydzi, maja jeszcze jakies szanse: ich kobiety nawet bez konwersji moga brac mahometanie nawet za pelnoprawne, "pierwsze" zony, a reszte mozna namawiac do konwersji. Sa tu tylko drobne roznice religijne - ten sam monoteizm, co najwyzej z zaprzeczaniem Trojcy i boskiej natury Chrystusa (islam ma silniejszy monoteizm niz chrzescijanstwo, blizszy zydom, bog jako sila najwyzsza, bezosobowy), ten sam prorok Isa -Joshua -Jezus (bez wzgledu na jego pozycje w hierarchii prorokow); ta sama czcigodna (w Koranie ma wlasna sure!) jego rodzicielka Miriam-Maria; reszta roznic to tylko rytual.:)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy -3

  @velobit

  Ironizujesz na temat Rosji bardzo glupio, bo jestes odmozdzony wieloletnia propaganda, a i niczego poza Agora nie czytasz
  Otoz od miesiaca polecam analizy Henry'ego Kissingera (a slyszal to o takim?) w The Sunday Times, ktory twierdzi, ze bez Rosji nie zwalczy sie ISIS, Panstwa Islamskiego czy Wielkiego Kalifatu (bo ten jest dla nich docelowy, mniej wiece w granicach d. Imperium Osmanow). I ze gwoli tego sam gotow widziec Rosje w ... NATO.
  I tu jest wlasnie problem: tego islamskiego diabla nie kto inny, jak wlasnie Ameryka wypuscila z pudelka w obronie petrodolara, i w tym celu odcinano Rosje od jej arabskich sojusznikow: Irak, Libia, Egipt, w koncu Syria, choc ta sama znow nie tak bardzo naftowa. A temu, rzecz jasna, towarzyszyl pseudo-demokratyczny belkot pod oglupione wlasne nacje i obalanie "dyktatorow".
  I teraz Rosje za cos i na cos trzeba kupic, bo inaczej ta cala ISIS bedzie sie zwijac w razie draki poza granice Federacji i powracac, by znow atakowac, a Rosja palcem nie kiwnie - nie jej klopot. Juz wiadomo, ze bedzie to Ukraina, choc moze nie tak gwaltownie - na poczatek szeroka autonomia Ukrainy Wschodniej etc., potem sie zobaczy. To wlasnie jeden z powodow (decyzja Kongresu byla PO publikacjach Kissingera) odmowy Poroszence "broni smiercionosnej". Nawet Agora dostala juz najwyrazniej nowe instrukcje z Waszyngtonu, bo juz nie szczuje, jak dotad.;)

 • rikol

  Oceniono 1 raz -1

  Islamska wolność. A czy tak samo nie jest u sojusznika Amerykanów, w Arabii Saudyjskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX