Komorowski u Olejnik: Chciałem, by Sikorski był szefem MSZ do końca kadencji. Ale Schetyna to udźwignie

Radosław Sikorski powinien nadal być ministrem spraw zagranicznych w rządzie premier Kopacz, ale Grzegorz Schetyna ma doświadczenie i da sobie radę - powiedział Bronisław Komorowski w ?Kropce nad i? u Moniki Olejnik. Prezydent jasno dał do zrozumienia, że wolałby, by poprzedni szef MSZ pozostał na stanowisku.
W "Kropce nad i" Bronisław Komorowski bardzo otwarcie wypowiedział się o składzie rządu premier Ewy Kopacz. W rozmowie w Belwederze Monika Olejnik pytała, dlaczego nie chciał, by fotel ministra spraw zagranicznych dostał Jacek Rostowski, i przypomniała prezydentowi jego ocenę, iż były szef resortu finansów nie ma do tego kompetencji. - Bo nie ma - odparł krótko prezydent.

A Schetyna? - pytaniem odpowiedziała dziennikarka. - Ja nie mówiłem, że chcę, żeby był Grzegorz Schetyna. Czy ja gdzieś mówiłem na ten temat? Ja mówiłem, że ministrem spraw zagranicznych powinien być ktoś, kto ma kwalifikacje w tym obszarze. Ja mogę powiedzieć - uważam, że najlepiej by było, gdyby była kontynuacja, i gdyby pan minister Radosław Sikorski dopełnił swoją funkcję MSZ do końca kadencji - odpowiedział Komorowski. Dopytywany, czy wie, dlaczego tak nie jest, odparł, że "nie wie i nie chce wnikać w meandry życia partyjnego".

"Grzegorz Schetyna udźwignie ten ciężar - i to robi"

Choć skomplementował Sikorskiego, prezydent dał także do zrozumienia, że wierzy w Grzegorza Schetynę. - Dla Polski jest lepiej, gdy w obszarze bezpieczeństwa, rozumianego jako polityka zagraniczna i polityka obronna, są ludzie z doświadczeniem. Pan Grzegorz Schetyna ma duże doświadczenie - był przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych, był marszałkiem Sejmu, był ministrem spraw wewnętrznych - tłumaczył Komorowski. Olejnik pytała jednak dalej o Rostowskiego. - Uważam, że Jacek Rostowski jest bardzo dobrym fachowcem w wielu innych dziedzinach. Nie dostrzegłem jego kompetencji w obszarze spraw zagranicznych, ale jestem przekonany, że może w wielu miejscach pełnić ważne i pożyteczne funkcje - wykręcał się prezydent.

Dopytywany, czy przekazał premier Kopacz swoje zdanie ws. kwalifikacji Schetyny, ponownie wyraził uznanie dla Sikorskiego - ale i dla nowego szefa MSZ. - Mogę powiedzieć jeszcze raz to samo: Stałem na stanowisku, że Radosław Sikorski powinien dopełnić swoją rolę do końca, ale jestem przekonany, że Grzegorz Schetyna udźwignie ten ciężar i to robi - zapewnił Komorowski.

O Macierewiczu i WSI: Nawet bolszewicy przejęli wywiad, nie skasowali

W dalszej części rozmowy Monika Olejnik poruszyła m.in. temat komisji ds. zbadania likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i zaznaczyła, że nie kto inny, a Grzegorz Schetyna powiedział, że sprawę tej komisji - mającej sprawdzić i ocenić działania weryfikatorów WSI na czele z Antonim Macierewiczem - powinno się odłożyć.

- To są decyzje parlamentu. Nie zamierzam wyręczać go w jego odpowiedzialności za wyjaśnienie szeregu kwestii, ani krytykować za uchylanie się od takich decyzji - skomentował Komorowski. Dopytywany, czy według niego Polska poniosła szkodę w wyniku działań Macierewicza ws. WSI, odparł:

- Tak zawsze mówiłem, i tak twierdzę w dalszym ciągu, że to jest bezprzykładne wydarzenie w historii wszystkich wywiadów świata, żeby zniszczyć własny wywiad w takim stopniu, jak zrobiła to komisja weryfikacyjna pana Macierewicza. Nawet bolszewicy, jak zrobili rewolucję, to wywiad carski zachowali, uszanowali i przejęli, i służył w nowej rzeczywistości. Można to było zrobić inaczej, sensownie, przez reformę, nie kasację - skwitował prezydent.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (120)
Komorowski u Olejnik: Chciałem, by Sikorski był szefem MSZ do końca kadencji. Ale Schetyna to udźwignie
Zaloguj się
 • plautilla

  0

  Komorowski o Sikorskim: "...Ja mówiłem, że ministrem spraw zagranicznych powinien być ktoś, kto ma kwalifikacje w tym obszarze...".
  Sikorski : Polska może sobie głęboko wsadzić zapewnienia o tym, że Polskę obroni NATO , USA to żaden sojusznik i lepiej trzymać z Rosją - mówił przy ośmiorniczkach. Czemu się "prezydent " go nie słucha ?
  Mimo wykwalifikowanej opinii obiecał wczoraj "prezydent" zwiększyć finansowy wkład Polski w NATO, w militaria i wystawienie najpierw naszych mężczyzn , potem całego kraju w paszcze Rosji dla rozrywki reszty świata, nawet chyba Ukrainy, którą chce dozbrajać.

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 3

  "Nawet bolszewicy, jak zrobili rewolucję, to wywiad carski zachowali, uszanowali i przejęli, i służył w nowej rzeczywistości. " Nic dziwnego. W większości to byli Żydzi. Z ta pozostała mniejszość to do piachu poszła

 • mark6

  Oceniono 2 razy 2

  @supertłumacz
  Piszesz kompletne BREDNIE !!!!
  To, że Prezydent wybierany jest w bezpośrednich Wyborach to mu WSZYSTKO WOLNO ??
  Zastanów się co skrobiesz bez sensu !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  1. Uwaga która byłaby niepotrzebna gdyby poziom oświaty w Polsce nie spadł drastycznie.
  Wszędzie tam gdzie prezydent jest wybierany w bezpośrednich wyborach nie jest on figurantem, a rzeczywistą głową państwa. Zatem BK jest osobą nr 1 w SYSTEMIE REALNEJ WŁADZY w Polsce i wszelkie opowieści o pilnowaniu żyrandoli są idiotyczne.
  2. Radosław Sikorski to powszechnie znienawidzony wróg Polski i Europy, ale aby nie narażać się potężnemu lobby nowojorskiemu pomijanie RS przy wszelkich wyborach jest zawsze wyjaśniane jakimś pretekstem
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1011-tusk-sikorski-nadal-ma-szanse-zostac-szefem-dyplomacji-ue-sueddeutsche-zeitung-ma-ale-mniejsze.html
  Czasami szyderstwo trudno wręcz ukryć
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/941-jeszcze-nie-teraz-mr-sikorski-nowym-sekretarzem-nato-zostal-norweg.html

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Zgodnie z Konstytucją prezydent to sobie może chcieć, poprzedni był bardziej gramotny tylko braciszkowi ulegał a ten broił na całego, obecnemu doradcy przeszkadzają.

 • mark6

  Oceniono 6 razy 4

  @ubi08

  Komorowski rzeczywiście do najmądrzejszych nie należy ale aby być polskim
  Prezydentem nie trzeba być za bardzo oświeconym/ vide Wałęsa /
  Rzecz w tym, że to doradcy "nałęcze" chcąc sobie dodać znaczenia zmuszają
  Prezydenta do łamania Prawa.
  W Polsce nie ma systemu prezydenckiego i Prezydent pełni w większości funkcje
  honorowe !!!
  Za zarządzanie Państwem odpowiada WYŁĄCZNIE Rada Ministrów. Prezydent nie ma Prawa wyboru czegokolwiek. Ma w praktyce siedzieć i oglądać "żyrandole" od czasu do czasu rozdając medale.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Należy zmodyfikować obowiązki kancelarii prezydenta, Senatu i premiera, pozostawić wręczanie medali i odchudzić doradców, zamiast obecnego Senatu stworzyć izbę składającą się z wojewodów i rektorów poważnych uczelni, do Sejmu niech kandydują ludzi z doświadczeniem a nie po politologi czy prawie teoretycznym, obecnie większośc mogłaby miec papier szkoły wikliniarskiej bo plotą bzdury niesamowite

 • plautilla

  Oceniono 5 razy 1

  Czy p.„prezydent” podpisał ustawę p osłów, jak podał ”The Times of Israel ” 9.06.2014r przyznającą w $ i Euro emerytury z ZUS-u 50 tys. obywatelom żydowskim w Izraelu ?

 • cmochall

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Prezydent to dopiero dyplomata ,w niedyplomatyczny sposob zdradzil kulisy powolania nowego ministra MSZ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX