Nobel z fizyki za opracowanie diod świecących niebieskim światłem

Nobel z fizyki za badania nad światłem dla Isamu Akasakiego, Hiroshi Amano i Shuji Nakamury.
Tegoroczni laureaci wynaleźli energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródło światła - emitujące niebieskie światło diody. Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura - dwóch pierwszych pracuje na uniwersytetach w Japonii, trzeci - w USA.

W latach 90. Akasaki, Amano oraz Nakamura dokonali prawdziwego przełomu w technologii oświetlenia. Ich półprzewodnikowe diody świecące po raz pierwszy dały jasne, błękitne światło. Wcześniej znane były diody dające światło czerwone i zielone, ale brakowało koloru niebieskiego, by móc złożyć części składowe widma i wytworzyć prawdziwie białe światło. Prace nad nim trwały ponad 30 lat.

Więcej o:
Komentarze (2)
Nobel z fizyki za opracowanie diod świecących niebieskim światłem
Zaloguj się
  • zapatero123

    0

    Przecież nad tym też pracowali Polacy

  • jot9

    0

    Zdecydowana większość białych LEDów świeci w wyniku konwersji światła niebieskiego na światło o mniejszej energii (wyższej długości fali) a nie w drodze łączenia barw podstawowych z kilku źródeł. To wszystkie te, w których źródłem światła jest żółta plamka, ona zawiera czynnik fluorescencyjny pochłaniający dużą część niebieskiego i emitujące pozostałe barwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX