Kupczyk: zakaz koncertu Behemotha to sprawka kilku dewotów z wieków ciemnych. Nie mówcie mi o braku cenzury w Polsce

Jeżeli koncert zespołu Behemoth nie odbędzie się, to proszę, aby nikt nigdy nie mówił mi o wolnym i suwerennym Państwie Polskim, o braku cenzury i rozwoju kulturalnym - pisze w emocjonalnym wpisie muzyk Grzegorz Kupczyk.
- Jako osoba odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w Kulturę Narodową wyrażam stanowcze oburzenie i wstyd wobec władz mojego miasta Poznania z powodu ZAKAZU koncertu zespołu Behemoth w Poznaniu, który miał się odbyć w klubie Eskulap. Decyzja ta uderza nie tylko w kulturę, ale także w wolność słowa, wolność wyrażania sztuki - pisze na Facebooku muzyk. - Sytuacja żywcem z lat 80. XX wieku kiedy to cezura i blokowanie sztuki były codziennym zjawiskiem - zauważa Grzegorz Kupczyk, muzyk legendarnej dla wielu grupy Turbo.

Chodzi o odpowiedź, jaką dostał blackmetalowy zespół, którego liderem jest Adam "Nergal" Darski. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu nie wydał zgody na występ zespołu. Jak wyjaśniła uczelnia chodzi o... bezpieczeństwo studentów.

"Nie mówcie mi o wolnej Polsce..."

- Jeżeli koncert zespołu Behemoth nie odbędzie się, to proszę, aby nikt nigdy nie mówił mi o wolnym i suwerennym Państwie Polskim, o braku cenzury i rozwoju kulturalnym. Uczelnia - instytucja z ducha powołana do tego, aby w niej dyskutowane były wszystkie zjawiska, które pojawiają się w świecie, również w świecie sztuki - zamiast zaprosić Nergala do rozmowy z jej studentami na temat jego sztuki i poglądów zamyka przed nim drzwi i przed jego muzyką? - zastanawia się Kupczyk.

"Grupka oszołomów ma taką władzę?"

- Dewoci rodem z ciemnych wieków, grupka paru chorych psychicznie osób ma aż taką siłę wywierania presji na władze? Kto zatem te władzę stanowi? - złości się muzyk.

Przeciwko koncertom Behemotha w całej Polsce protestuje katolicka Krucjata Młodych wspierana przez redakcję Frondy. Imprezom towarzyszą pokojowe demonstracje i modlitwy.

Czy wszyscy mamy wyjechać?

Kupczyk pisze dalej: Kto następny nie spodoba się obłudnikom i fałszywym prorokom, za którymi stoi kościół o obliczu biskupa Wesołowskiego?

- Polskie zespoły rockowe, hardrockowe i metalowe są bardziej szanowane za granicą naszego Państwa, czego również i moja grupa CETI i ja jesteśmy doskonałym przykładem, tak jak polscy uczeni, inni artyści, młodzi wykształceni ludzie. Czy więc wszyscy mamy przenieść naszą Polskę do innych krajów i ustąpić miejsca fundamentalistom, oszołomom i ciemnocie, tym którzy wzorem komunistów chcą decydować o tym co jest słuszne a co nie, co wolno a czego nie, kto ma prawo grać a kto nie - pisze muzyk, który jak sam pisze nie jest fanem muzyki Behemotha, ale "Nergala uważa za człowieka o wielkiej wrażliwości i wysokim poziomie kultury".

Komentarze (19)
Kupczyk: zakaz koncertu Behemotha to sprawka kilku dewotów z wieków ciemnych. Nie mówcie mi o braku cenzury w Polsce
Zaloguj się
 • dzikimietek

  0

  o jejku, szarpidrut znowu chce rwac ksiegi...

 • clash67

  0

  Jeden duży dzieciak broni drugiego dużego dzieciaka, któremu nie dali pograć na gitarce.
  A ten krzyż zasługi to chyba za kurestwo i długi, bo jeden hiciorek to trochę mało. Papa dance miało więcej:)

 • zyks

  0

  Popieram Magnificencję. To troska o zdrowie psychiczne studentów. Mogliby tak się przejąć bzdurami Darskiego, że trzeba by potem egzorcystę na koszt uczelni sprowadzać.

 • wodakrolewska

  0

  co do cenzury tu duuuuuuuużo ważniejsza informacja
  niewygodne.info.pl/artykul/00149.htm
  "Powyższa historia okazała się być na swój sposób prorocza. Nikt bowiem w 2001 r. nie spodziewał się, że 10 lat później półki TVP będą się uginały pod naporem filmów, które mają zakaz emisji. Doskonałym przykładem "półkowników" jest seria "Historia III RP" lub "Historia mediów III RP", wyprodukowanych na zlecenie TVP, a dziś spoczywających w jej archiwach z bezwzględnym zakazem emisji. Te przykłady ukazują patologie niszczącą współczesną TVP. Zdanie o 'wolnych, niepoddających się politycznym naciskom, mediach publicznych' nadal pozostaje w sferze marzeń."

 • 11111

  0

  Najlepiej zakazać występu czarno sukienkowych przed ołtarzami w całej Polsce i gry na łorganach we wszystkich kościołach , no ale to niestety było by zbyt piękne i tych czasów w kościółkowej Polsce nie doczekamy..

 • iremus

  0

  ......Nie mówcie mi o braku cenzury w Polsce........
  ____________________________________________________________________
  Czy ktoś mówi że nie ma cenzury. Najlepszym przykładem jest G.W. A cenzura to mało powiedziane - betonują i gipsują gęby. Ma być tylko pijar - dyrechtor naczelny czuwa.

 • tenmaksiu

  0

  Czy nie wstyd dorosłym metalowcom, że katolskie zgredy robią ich w bambuko? :)

  Pisanie na FB to nie to samo co realny protest. Katolskie oszołomy to wiedzą więc trzeba dać im namacalny odpór jak islamistom.

 • jaroslavhasek

  0

  "W mieście, którego nazwiska nie powiem,
  Nic to albowiem do rzeczy nie przyda;
  W mieście, ponieważ zbiór pustek tak zowiem,
  W godnym siedlisku i chłopa i Żyda;
  W mieście (gród, ziemstwo trzymało albowiem
  Stare zamczysko, pustoty ohyda)
  Było trzy karczmy, bram cztery ułomki,
  Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki."

  Poznań wita.

 • jerzy.zywiecki

  0

  Państwo polskie demokrację i wolność słowa, to ma tylko na sztandarach fontu polityczno-propagandowego, szeroko stosowanego przy ogłupianiu pospólstwa, które skutecznie trzyma za pysk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX