Ambasada USA: "Wydaliśmy wizę pierwszemu polskiemu małżonkowi tej samej płci". Prawicowcy oburzeni

03.10.2014 11:33
Wpis amerykańskiej ambasady na Facebooku / budynek ambasady

Wpis amerykańskiej ambasady na Facebooku / budynek ambasady (Fot. facebook.com / AG)

"Historyczny dzień! Nasza Ambasada wydała pierwszą wizę imigracyjną do USA dla polskiego małżonka tej samej płci. Łączymy rodziny. Gratulacje!" - ten krótki facebookowy wpis Ambasady USA w Warszawie poróżnił internautów. "Skandal" - pisali jedni. "Jesteście homofobami" - słyszeli w odpowiedzi.
"Rodziny? To dopiero heca", "Jestem oburzony i zniesmaczony tym wpisem!", "Rodzina to mąż i żona. A nie jakiś twór 'postępowych' społeczeństw", "Faktycznie historyczny dzień - wstydu", "Łączycie rodziny, dzielicie świat..." - to tylko kilka negatywnych reakcji z wielu głosów oburzenia, które pojawiły się pod wpisem amerykańskiej ambasady, która wydała wspomnianą we wpisie wizę 30 września, ale poinformowała o tym dwa dni później.


Wpis amerykańskiej ambasady, który wywołał burzę w internecie. Fot. Facebook.com

"Smutno mi, że Polska jest zacofana"

Negatywne komentarze spotkały się oczywiście z odporem: "Czytam te komentarze i mi smutno, że Polska dalej taka zacofana", "Kocham, kocham, kocham! Oby więcej takich wiadomości", "Brawo!!!" - można było przeczytać w odpowiedzi na kąśliwe uwagi przeciwników małżeństw homoseksualnych, którzy sugerowali, że związek zawarty pomiędzy Amerykaninem i Polakiem tej samej płci służy tylko temu, by Polak mógł legalnie wyjechać do USA.

Amerykańska ambasada w Warszawie nie chce podawać szczegółów sprawy, by nie naruszać dóbr osób zainteresowanych. Nie wiemy więc nawet, czy małżeństwo, o którym pisze na Facebooku, to dwie kobiety, czy dwóch mężczyzn. - Ta para pobrała się w Ameryce w jednym ze stanów, w których małżeństwa homoseksualne są usankcjonowane. Jeden z partnerów jest Amerykaninem, drugi Polakiem. Po zawarciu związku małżeńskiego Polak wrócił do ojczyzny, a Amerykanin wystąpił o przyznanie mu wizy imigracyjnej w ramach tzw. łączenia rodzin. Wszystko odbyło się zgodnie z amerykańskim prawem - dowiaduje się Gazeta.pl w biurze prasowym Ambasady USA w Warszawie.

Ogromna burza wśród prawicowców

Wpis ambasady na Facebooku wywołał też ogromną burzę w polskich środowiskach prawicowych. Pobudził do aktywności w serwisach społecznościowych takie persony jak choćby Krzysztof Bosak, jeden z liderów Ruchu Narodowego. "U nas nie mamy 'małżonków tej samej płci', nasza Konstytucja na to nie pozwala" - pisał na Twitterze Bosak.

Opowiedział mu sam ambasador USA w Polsce Stephen Mull: "Inne kraje mają inne zrozumienie tego" - napisał. Tu do dyskusji włączył się prawicowy dziennikarz Samuel Pereira: "Ambasador USA sugerujący, że jego celem jest 'nawracanie' Polaków na homo-związki. Czuję ogromne zażenowanie".Mull odpiera zarzuty

Na twitterowych kontach zarówno amerykańskiego ambasadora, jak i jego oponentów, pojawiają się wręcz lawiny wpisów dotyczących tylko tej jednej sprawy.

Ze względu na ich ilość nie jest możliwe zamieszczenie ich wszystkich w artykule. Warto jednak napisać, że Mull odrzuca oskarżenia, jakoby polski małżonek otrzymał wizę ze względu na swoją orientację seksualną, i dodaje, że wpis na stronie ambasady informujący o jej wydaniu ma na celu pokazanie coraz większej tolerancji dla mniejszości seksualnych w USA.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (567)
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 1484 razy 1034

  Ludzie, ubyło wam coś bo ten związek istnieje? Dorośnijcie wreszcie i wyjmijcie głowy z własnych 4 liter.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 913 razy 645

  Pereira, Bosak i Ziemkiewicz - "intelektualna elita" co to i drzewko połamie, i tęczę podpali a od czasu do czasu i wykorzysta seksualnie gdy ktoś w ich obecności ma pecha i jest akurat nietrzeźwy więc nie zgłosi obiekcji.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 666 razy 548

  Zastanawia mnie, że jak pojawia temat dotyczacy homoseksualizmu to zawsze pierwszy "w temacie" jest Bosak.

  Normalnie jakby pięknooki wiedział co w trawie piszczy:))

 • ja-szamanka

  Oceniono 371 razy 321

  Obie strony winny być zadowolone z otrzymania przez człowieka wizy do USA ; zwolennicy, ponieważ stało się zadość ich oczekiwaniom i osoba ją otrzymująca może połączyć się z ukochaną(ym), przeciwnicy, bo ubędzie im z kraju człowiek którego odmiennością seksualną pogardzają. Chyba tyle w temacie, po co więcej?

 • Kat Lo

  Oceniono 387 razy 265

  Bardzo mnie to cieszy.
  A reakcja oburzonych jest dokładnie taka, jakiej należało oczekiwać. Ot, dzień jak co dzień w pięknym kraju nad Wisłą, gdzie kwitnie chrześcijańska miłość bliźniego.

 • szampans

  Oceniono 328 razy 224

  Czytając komentarze Polaków wcale się nie dziwię, że ten ktoś woli mieszkać jak najdalej od wyznawców "religii miłości".
  Życzę wiele szczęścia i długich lat życia w Stanach !

 • chi_neng1

  Oceniono 281 razy 197

  "Internauci oburzeni"

  A dlaczego tak oburzeni?

  Z drugiej strony, ze Pereira, Bosaki i kilku innych, rozumiem, ze to przerasta ich "otwarosc umyslow", wiec nie ma sie czemu dziwic:).

 • tomtg123

  Oceniono 251 razy 181

  Zdziwienie i protesty przeciwko słowu rodzina to idiotyzm - rodzina to ludzie tworzący związek emocjonalny, wcale niekoniecznie z podtekstem seksualnym i niekoniecznie formalny (matka z dzieckiem to rodzina, 2 małżonków to rodzina, dwoje ludzi żyjących razem bez ślubu to też rodzina, w szczególności 2 gejów to też jak najbardziej może być rodzina).
  Inna sprawa to słowo małżeństwo - ono określa akt prawny, który dotyczy tylko części rodzin.
  Rodzin składających się z 2 gejów w Polsce słowo małżeństwo nie dotyczy, a w USA dotyczy.
  Ale tu również nie rozumiem tego całego oburzenia - przecież to USA wydały wizę do USA.
  Co do tego Polsce i Polakom ? Wg mnie - nic. Wpieprzamy się w suwerenne decyzje suwerennego panstwa, które może wydawać wizę komu chce i z jakiego tylko chce powodu i nic na do tego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje