Expose Ewy Kopacz. Co obiecała? Oto 21 najważniejszych punktów

01.10.2014 13:19
Większe wydatki na armię, żłobki i naukę. Urlopy rodzicielskie dla wszystkich, kodeks budowlany, pieniądze na studia za granicą. Zobacz, jakie obietnice złożyła w swoim expose Ewa Kopacz.
1. Dążymy do unii energetycznej w UE

- W ostatnich latach weszliśmy do pierwszej ligi UE i z tej pozycji będziemy zabiegać o wcielenie w życie polityki solidarności energetycznej - podkreśliła premier. - Zaproponowana przez Donalda Tuska unia energetyczna jest popierana przez większość liderów europejskich - dodała. Premier obiecała też, że nie dopuści do podwyższenia cen energii dla konsumentów.

2. Chcemy podpisania umowy o wolnym handlu z USA

- W obliczu kryzysowej sytuacji na Ukrainie tym ważniejsze jest zacieśnienie relacji pomiędzy Unią Europejską a USA - powiedziała premier. Polska będzie w związku z tym zabiegać o jak najszybsze podpisanie umowy o wolnym handlu UE - USA.

3. Chcemy większej obecności militarnej USA w Polsce

Z tego samego powodu rząd Kopacz będzie zabiegać również o większą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

4. W pełni wspieramy wolnościowe dążenia Ukrainy

Do końca miesiąca nowy szef MSZ Grzegorz Schetyna ma przedstawić informację o polityce zagranicznej. Jednym z celów rządu nakreślonych w expose będzie pomoc Ukrainie w transformacji gospodarczej, ustrojowej, wojskowej i politycznej.

5. Zwiększymy wydatki na wojsko - do 2 proc. PKB

Wydatki na wojsko mają do 2016 roku zostać zwiększone do poziomu 2 proc. PKB. Na co wydamy te pieniądze? Głównie na modernizację armii. W listopadzie mamy poznać szczegółowy zwiększenia bezpieczeństwa kraju.

6. Wejście do strefy euro - tak, ale pod warunkami

Premier zapowiedziała, że wejdziemy do strefy euro, jeśli ta się wzmocni i zabezpieczy przed kolejnymi kryzysami, a polska gospodarka będzie stabilna i spełni wszystkie warunki wejścia do strefy. Chcemy wzmocnić naszą pozycję w UE, wspierać tworzenie unii energetycznej i walczyć z monopolem na rynku gazu.

7. Będzie nowa ordynacja podatkowa - założenia na początku roku

Na początku 2015 r. minister finansów przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej. Ma to pomóc zaspokoić głód sukcesu Polaków, których - jak podkreślono w expose - system podatkowy nie może karać za zaradność. - To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - podkreśliła Kopacz w expose.

8. Modyfikacja prawa budowlanego - projekt na początku 2015 roku

Nowa premier zapowiedziała również ujednolicenie kodeksu budowlanego, który ma m.in. uprościć budowę domów jednorodzinnych. Minister infrastruktury i rozwoju ma przyspieszyć prace nad tą regulacją i przedstawić jej projekt na początku 2015 r.

9. Zostaną zwiększone środki na kredyty inwestycyjne do 25 mld zł

Dla przedsiębiorców, którym brak środków na rozwijanie swojej działalności i tworzenie miejsc pracy, BGK ma zwiększyć środki na kredyty inwestycyjne do 25 mld zł. Wspierana będzie aktywność polskich przedsiębiorców zarówno w Polsce, jak i za granicą.

10. Specustawa w zw. z embargiem Rosji, m.in. rekompensaty dla firm 

Opracowywana jest ustawa, dzięki której firmy, które straciły dochody przez rosyjskie embargo, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń, szkoleń lub składek ZUS. Nowa premier liczy na to, że UE udzieli nam wsparcia adekwatnego do strat, jakie ponieśliśmy, i podkreśla, że dotychczasowe propozycje są niezadowalające.

11. Środki na żłobki i przedszkola zostaną podwojone

Ewa Kopacz zapowiedziała też zwiększenie środków na budowę żłobków i przedszkoli o 100 proc., z 50 do 100 mln zł. Wspierane będzie też tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT. Na ten cel mają być przeznaczone ponad 2 mld zł.

12. Urlopy rodzicielskie dla wszystkich

Od 2016 roku urlopy rodzicielskie będą dostępne dla wszystkich rodziców - również dla osób bezrobotnych, pracowników na umowach o dzieło, studentów i rolników. Przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka będą oni mogli pobierać świadczenia rodzicielskie w wysokości ok. tysiąca złotych.

13. Będziemy chronić górnictwo, koszty energii będą niższe

Kopacz podkreśliła konieczność ochrony polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją i przywrócenia tej branży rentowności. Zaznaczyła też, że ceny energii dla konsumentów muszą być niskie i rząd nie zgodzi się na regulacje unijne, które zwiększyłyby ceny energii dla konsumentów.

14. Szkoły: koniec "śmieciowego jedzenia", więcej darmowych podręczników

Dzieci w podstawówkach, gimnazjach i liceach mają być chronione w szkołach między innymi przed otyłością - planowana jest regulacja zakazująca sprzedaży w szkołach "śmieciowego jedzenia", wchodząca w życie 1 września 2015 r. Samorządy mają też mieć możliwość otrzymania 50-proc. dotacji na instalację monitoringu w szkołach. Do 2017 r. wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych mają z kolei być wyposażone w darmowe podręczniki.

15. Nowe staże w państwowych urzędach dla studentów

Studenci będą mieli więcej możliwości odbywania staży w instytucjach administracji publicznej, żeby zdobyć praktykę zawodową.

16. Pieniądze na studia za granicą, ale warunek: potem 5 lat pracy w kraju

Kopacz zapowiedziała program finansowania studiów za granicą dla najzdolniejszych Polaków. Warunek: będą musieli wrócić i przepracować w Polsce co najmniej 5 lat. Program ten wejdzie w życie w 2016 roku.

17. Środki na naukę będą zwiększone do 2 proc. PKB do roku 2020

Premier zobowiązała się też do wspierania polskiej nauki i zwiększenia wydatków na nią do poziomu 2 proc. PKB do 2020 roku.

18. W 2014 r. kontrakty na 300 km dróg ekspresowych, w 2015 - na 500 km

W tym roku oddanych do użytku ma być ponad 160 km dróg ekspresowych, na kolejne 300 km zostaną podpisane umowy. Do 2015 roku podpisane zostaną kontrakty na kolejnych 500 km dróg ekspresowych, a oddanych do użytku ma być 250 km. W latach 2014-2020 w Polsce ma zostać zbudowanych 1770 km autostrad i dróg ekspresowych.

19. Opieka nad seniorami, m.in. dzienne domy opieki

Kopacz zapowiedziała też pomoc osobom starszym. Będzie ona polegać na częściowym finansowaniu domów opieki, których koszt emeryt i jego rodzina będą pokrywać tylko w jednej trzeciej. Ma też powstać Instytut Geriatrii, który będzie szkolił lekarzy geriatrów. Premier zapowiada też zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów poprzez zwiększenie liczby lekarzy. Państwo ma finansować specjalizację absolwentów medycyny z lat 2012-2015.

20. Dostęp do kultury: zniżki na bilety, udostępnianie teatru i koncertów online

Ewa Kopacz zapowiedziała uruchomienie projektu "Kultura dostępna", który umożliwi obywatelom kupno tańszych biletów do najważniejszych muzeów i teatrów. Wzbogacona ma być oferta bibliotek i zwiększony dostęp online do książek, koncertów i spektakli teatralnych.

21. Prawo dla każdego: bezpłatny dostęp do porad prawych

Kopacz zapowiedziała też powstanie nowego programu "Prawo dla każdego", który ma umożliwić korzystanie z bezpłatnych porad prawnych osobom, których nie stać na płatne usługi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (248)
Expose Ewy Kopacz. Co obiecała? Oto 21 najważniejszych punktów
Zaloguj się
 • dokmr

  0

  setki MILIARDOW / rok na KRUZ + PRZYWILEJE + 13-14-15-16-17 -18 !!! pensje np. gornikow, lewe renty, odprawy , nieróbstwo urzędów skarbowych w sciąganiu podatków [ np. kto dostał paragon gdy zmienial opony ?????????? - NIC poza zamieszaniem z tego nie będzie Pani dr K

 • jerzonek

  0

  Osobiście najbardziej podoba mi sie pomysł fundowania studentom studiowania za granicą, pod warunkiem, że później przez pięć lat pracować będą w kraju. Się pytam gdzie pracować?! W makdonaldzie? Z jakiej choinki ci ludzie sie urywają?

 • lech2011

  0

  Gdyby nic nie obiecała: byłby krzyk.
  Obiecała: też krzyk. A to że za mało, a to że jeszcze coś powinna dodać do listy.

  Ludzie: jak Wam dogodzić ?

 • swoj_pl

  0

  Kobieto,
  Moze wreszcie czas na reformy obiecane porzez oszusta Tuska:
  1. Prawdziwe wybory, system JOW
  2. Zniesienie dwuwladzy premier-prezydent
  3. Zniesienie dwuwladzy marszalek-wojewoda
  4. Drastyczne zmniejszenie liczby poslow
  5. Zlikwidowanie senatu
  6. Zlikwidowanie dotacji dla partii politycznych
  7. Odpartyjnienie panstwa (spolek skarbu panstwa)
  8. Wprowadzenie plaskiego podatku z jednolita stawka 15%

  Bralas udzial w imprezie 4xTAK???? Pamietasz to obiecanki????

 • darmen987

  Oceniono 2 razy 2

  Rozdział państwa od kościoła . Koniec finansowania z Unii katolickich projektów, służącym tylko księżom. TEGO POTRZEBA, katechetko Kopacz !!!

 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz -1

  ktoś pamięta jeszcze 20 punktów Tuska?

  PRZESTRZEGAM TEŻ PRZED UMOWĄ HANDLOWĄ Z USA !
  Ona jest korzystna TYLKO dla USA !

 • golass

  Oceniono 1 raz -1

  Wy tez tak macie? ja nawet nie czytam tych zalozen, bo doswiedczenie nauczylo mnie, ze i tak NIC z nich nie bedzie... przeraza mnie to, ale ja naprawde nie wierze w te deklaracje (nie jestem pro-pis, zeby bylo jasne)...

 • tekameka

  Oceniono 1 raz 1

  Tajne komplety - pierwsze od okupacji niemieckiej
  Nauczyciele nie lubią darmowego podręcznika. Po cichu zbierają pieniądze na inne książki. Krytykowany przez środowisko nauczycielskie elementarz zamiast na ławki trafia często do szaf. Nauczyciele po cichu zbierają pieniądze na inne książki.

  – Pani zaczęła zebranie od tego, że podręczniki MEN są beznadziejne. Że uczy już długo i ma doświadczenie. Potem, prosząc o dyskrecję, poprosiła, żeby zebrać pieniądze na ksero i papier oraz segregatory. Zapowiedziała, że będzie kserować materiały – opowiada matka 7-letniego Jasia.
  Joanna, której 6-letni syn poszedł do pierwszej klasy w szkole koło Krakowa, opowiada, że w klasie dzieci mają równolegle dwa podręczniki – „Nasz elementarz” i komercyjny. – Na zebraniu nauczycielka zapytała, czy pamiętamy, co nam sprawiało największą trudność w czasie nauki pisania. Chodziło oczywiście o zawijasy, literki, które nie są proste, geometryczne, ale mają np. zakręcone ogonki. A potem pokazała nam, jak nielogicznie ułożona jest kolejność poznawania liter w rządowym elementarzu. Pani prosiła, żeby nie przyznawać się do tego, że uczy z dwóch książek. To mi przypomina tajne komplety – relacjonuje pół żartem, pół serio matka i prosi, by na wszelki wypadek zostawić jej nazwisko i informację o szkole do wiadomości redakcji.

  serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/825396,nauczyciele-nie-lubia-darmowego-podrecznika-po-cichu-zbieraja-pieniadze-na-inne-ksiazki.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje