Expose Ewy Kopacz. Co obiecała? Oto 21 najważniejszych punktów

01.10.2014 13:19
Większe wydatki na armię, żłobki i naukę. Urlopy rodzicielskie dla wszystkich, kodeks budowlany, pieniądze na studia za granicą. Zobacz, jakie obietnice złożyła w swoim expose Ewa Kopacz.
1. Dążymy do unii energetycznej w UE

- W ostatnich latach weszliśmy do pierwszej ligi UE i z tej pozycji będziemy zabiegać o wcielenie w życie polityki solidarności energetycznej - podkreśliła premier. - Zaproponowana przez Donalda Tuska unia energetyczna jest popierana przez większość liderów europejskich - dodała. Premier obiecała też, że nie dopuści do podwyższenia cen energii dla konsumentów.

2. Chcemy podpisania umowy o wolnym handlu z USA

- W obliczu kryzysowej sytuacji na Ukrainie tym ważniejsze jest zacieśnienie relacji pomiędzy Unią Europejską a USA - powiedziała premier. Polska będzie w związku z tym zabiegać o jak najszybsze podpisanie umowy o wolnym handlu UE - USA.

3. Chcemy większej obecności militarnej USA w Polsce

Z tego samego powodu rząd Kopacz będzie zabiegać również o większą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

4. W pełni wspieramy wolnościowe dążenia Ukrainy

Do końca miesiąca nowy szef MSZ Grzegorz Schetyna ma przedstawić informację o polityce zagranicznej. Jednym z celów rządu nakreślonych w expose będzie pomoc Ukrainie w transformacji gospodarczej, ustrojowej, wojskowej i politycznej.

5. Zwiększymy wydatki na wojsko - do 2 proc. PKB

Wydatki na wojsko mają do 2016 roku zostać zwiększone do poziomu 2 proc. PKB. Na co wydamy te pieniądze? Głównie na modernizację armii. W listopadzie mamy poznać szczegółowy zwiększenia bezpieczeństwa kraju.

6. Wejście do strefy euro - tak, ale pod warunkami

Premier zapowiedziała, że wejdziemy do strefy euro, jeśli ta się wzmocni i zabezpieczy przed kolejnymi kryzysami, a polska gospodarka będzie stabilna i spełni wszystkie warunki wejścia do strefy. Chcemy wzmocnić naszą pozycję w UE, wspierać tworzenie unii energetycznej i walczyć z monopolem na rynku gazu.

7. Będzie nowa ordynacja podatkowa - założenia na początku roku

Na początku 2015 r. minister finansów przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej. Ma to pomóc zaspokoić głód sukcesu Polaków, których - jak podkreślono w expose - system podatkowy nie może karać za zaradność. - To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - podkreśliła Kopacz w expose.

8. Modyfikacja prawa budowlanego - projekt na początku 2015 roku

Nowa premier zapowiedziała również ujednolicenie kodeksu budowlanego, który ma m.in. uprościć budowę domów jednorodzinnych. Minister infrastruktury i rozwoju ma przyspieszyć prace nad tą regulacją i przedstawić jej projekt na początku 2015 r.

9. Zostaną zwiększone środki na kredyty inwestycyjne do 25 mld zł

Dla przedsiębiorców, którym brak środków na rozwijanie swojej działalności i tworzenie miejsc pracy, BGK ma zwiększyć środki na kredyty inwestycyjne do 25 mld zł. Wspierana będzie aktywność polskich przedsiębiorców zarówno w Polsce, jak i za granicą.

10. Specustawa w zw. z embargiem Rosji, m.in. rekompensaty dla firm 

Opracowywana jest ustawa, dzięki której firmy, które straciły dochody przez rosyjskie embargo, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń, szkoleń lub składek ZUS. Nowa premier liczy na to, że UE udzieli nam wsparcia adekwatnego do strat, jakie ponieśliśmy, i podkreśla, że dotychczasowe propozycje są niezadowalające.

11. Środki na żłobki i przedszkola zostaną podwojone

Ewa Kopacz zapowiedziała też zwiększenie środków na budowę żłobków i przedszkoli o 100 proc., z 50 do 100 mln zł. Wspierane będzie też tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT. Na ten cel mają być przeznaczone ponad 2 mld zł.

12. Urlopy rodzicielskie dla wszystkich

Od 2016 roku urlopy rodzicielskie będą dostępne dla wszystkich rodziców - również dla osób bezrobotnych, pracowników na umowach o dzieło, studentów i rolników. Przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka będą oni mogli pobierać świadczenia rodzicielskie w wysokości ok. tysiąca złotych.

13. Będziemy chronić górnictwo, koszty energii będą niższe

Kopacz podkreśliła konieczność ochrony polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją i przywrócenia tej branży rentowności. Zaznaczyła też, że ceny energii dla konsumentów muszą być niskie i rząd nie zgodzi się na regulacje unijne, które zwiększyłyby ceny energii dla konsumentów.

14. Szkoły: koniec "śmieciowego jedzenia", więcej darmowych podręczników

Dzieci w podstawówkach, gimnazjach i liceach mają być chronione w szkołach między innymi przed otyłością - planowana jest regulacja zakazująca sprzedaży w szkołach "śmieciowego jedzenia", wchodząca w życie 1 września 2015 r. Samorządy mają też mieć możliwość otrzymania 50-proc. dotacji na instalację monitoringu w szkołach. Do 2017 r. wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych mają z kolei być wyposażone w darmowe podręczniki.

15. Nowe staże w państwowych urzędach dla studentów

Studenci będą mieli więcej możliwości odbywania staży w instytucjach administracji publicznej, żeby zdobyć praktykę zawodową.

16. Pieniądze na studia za granicą, ale warunek: potem 5 lat pracy w kraju

Kopacz zapowiedziała program finansowania studiów za granicą dla najzdolniejszych Polaków. Warunek: będą musieli wrócić i przepracować w Polsce co najmniej 5 lat. Program ten wejdzie w życie w 2016 roku.

17. Środki na naukę będą zwiększone do 2 proc. PKB do roku 2020

Premier zobowiązała się też do wspierania polskiej nauki i zwiększenia wydatków na nią do poziomu 2 proc. PKB do 2020 roku.

18. W 2014 r. kontrakty na 300 km dróg ekspresowych, w 2015 - na 500 km

W tym roku oddanych do użytku ma być ponad 160 km dróg ekspresowych, na kolejne 300 km zostaną podpisane umowy. Do 2015 roku podpisane zostaną kontrakty na kolejnych 500 km dróg ekspresowych, a oddanych do użytku ma być 250 km. W latach 2014-2020 w Polsce ma zostać zbudowanych 1770 km autostrad i dróg ekspresowych.

19. Opieka nad seniorami, m.in. dzienne domy opieki

Kopacz zapowiedziała też pomoc osobom starszym. Będzie ona polegać na częściowym finansowaniu domów opieki, których koszt emeryt i jego rodzina będą pokrywać tylko w jednej trzeciej. Ma też powstać Instytut Geriatrii, który będzie szkolił lekarzy geriatrów. Premier zapowiada też zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów poprzez zwiększenie liczby lekarzy. Państwo ma finansować specjalizację absolwentów medycyny z lat 2012-2015.

20. Dostęp do kultury: zniżki na bilety, udostępnianie teatru i koncertów online

Ewa Kopacz zapowiedziała uruchomienie projektu "Kultura dostępna", który umożliwi obywatelom kupno tańszych biletów do najważniejszych muzeów i teatrów. Wzbogacona ma być oferta bibliotek i zwiększony dostęp online do książek, koncertów i spektakli teatralnych.

21. Prawo dla każdego: bezpłatny dostęp do porad prawych

Kopacz zapowiedziała też powstanie nowego programu "Prawo dla każdego", który ma umożliwić korzystanie z bezpłatnych porad prawnych osobom, których nie stać na płatne usługi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (248)
Zaloguj się
 • tenmaksiu

  Oceniono 484 razy 224

  Niestety nie ma najważniej decyzji dla POLSKIEGO BUDŻETU:

  - zatrzymania dotacji dla watykańczyków-katolibanów
  - wprowadzenia podatku od przychodów w kościele katolickim.
  - podatek kościelny? Niech każdy kretyn sam utrzymuje swoich księży i świątynie.

  Klechy drenują budżet, Pani Kopacz wie i milczy? DLACZEGO?

 • i-tyle

  Oceniono 192 razy 172

  gazeto.pl. Proponuję otworzyć jakiś arkusz kalkulacyjny, nazwać plik obietnice_kopacz, wkleić tam te obietnice z expose. Potem dodać kolumny idące w praco, jedna kolumna co tydzień. Zawartość jednego pola to powinna być wartość procentowa wyrażająca procent zrealizowania tej obietnicy bądź kolor od białego do czerwonego bądź cokolwiek co w sposób graficzny przedstawi postęp realizacji obietnic. Link to tego pliku proszę dodać w prawym, górnym rogu strony głównej waszego portalu bądź w równie widocznym miejscu, by każdy miał do niego natychmiastowy dostęp i mógł sobie przejrzeć postęp obietnic.

  Przy czym procent, bądź kolor oczywiście może się zmniejszać / blaknąć jeśli obiecywacz będzie się wycofywał z obietnicy.

  Podobną procedurę proszę powtórzyć dla każdego następnego rządu, bez względu na to jakie będa to obietnice.

 • medalik111

  Oceniono 125 razy 101

  ..." To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - podkreśliła Kopacz w expose."..
  Czyli Kopacz przyznała, że rząd Tuska nic nie zrobił.

 • exhajer1

  Oceniono 106 razy 94

  A przepraszam - czy ten PKB to liczony z q...mi, czy bez? Ostatnio GUS liczył PKB z panienkami, przemytnikami i dilerami dragów. Tenże PKB wzrósł bardzo.
  Zapewne po przeczytaniu tego expose, kolejne 2 mln spakuje walizki i wyjedzie, a przynajmniej emigruje wewnętrznie - do szarej strefy. Nie jest możliwe by te 3 mln pracowników produkcji i usług utrzymało 1,5 mln urzędników państwowych i samorządowych, 4,5 mln emerytów i rencistów, rolników i kler. To po prostu fizycznie nie możliwe.

 • educationonline

  Oceniono 74 razy 64

  Czyli jednym słowem rozdawnictwo. Jeśli państwo daje jedną ręka to zabiera drugą. Szykujcie się w takim razie na ukryte podniesienie kosztów i podatków. W obecnej sytuacji kiedy Polska jest zadłużona i nie starcza pieniędzy trzeba będzie je od obywateli pozyskać.Nie widzę w ogóle najważniejszych punktów o zniesieniu przymusowego zusu, likwidacji podatku dochodowego oraz obniżeniu vat co przyczyniłoby się znacznie do likwidacji bezrobocia i rozruszania gospodarki. Kopaczowa chce zatkać usta ludziom co liczą że dostaną coś od państwa i chce tym sposobem zmusić ich do głosowania na PO w przyszłych wyborach parlamentarnych.

 • mm_pisze

  Oceniono 96 razy 64

  Pod poprzednim artykułem było za dużo dobrych komentarzy.
  Donek też pir...lił głupoty a później spier...lił.

  Litości, czy dziś 1 kwietnia?

 • wawa177

  Oceniono 79 razy 61

  Dlaczego wykasowaliscie punkt o RATOWANIU GORMICTWA
  bylo w expoze I we wczesniejszej wersji tege textu.

  Pani Premier to... narod trzeba ratowac przed gornikami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje