Solska: Chcemy kompetentnych u władzy, ale nie zamierzamy im płacić

?Chcemy, żeby władzę sprawowały osoby kompetentne, ale wynagradzać ich za to stosownie nie zamierzamy? - wskazuje Joanna Solska w serwisie Polityka.pl. Z tego paradoksu jej zdaniem biorą się afery pokroju odprawy Marii Wasiak i przejścia Igora Ostachowicza do Orlenu.
Joanna Solska przekonuje w serwisie Polityka.pl, że Marii Wasiak należała się odprawa z PKP, a Igor Ostachowicz jako świetny specjalista od PR pomógłby Orlenowi, do którego przeszedł na chwilę. Skąd więc oburzenie opinii publicznej na obie sprawy? "Być może dlatego, że sami nie do końca wiemy, czego oczekujemy od władzy, albo też nasze oczekiwania są ze sobą sprzeczne" - wskazuje publicystka.

Władza wciąż kusi. Choć nie wszystkich

"Chcemy, żeby władzę sprawowały osoby kompetentne, ale wynagradzać ich za to stosownie nie zamierzamy" - wskazuje Solska. Zauważa, że premier czy ministrowie zarabiają mniej niż ich podwładni we władzach publicznych, nie wspominając o sektorze prywatnym.

"Osób kompetentnych za gorszą pensję się do urzędu nie namówi, ale do rządu jeszcze można. Władza, nawet marnie płatna, wciąż polityków kusi" - pisze Solska.

Zdaniem publicystki władza nie jest już magnesem dla kierujących wielkim biznesem. Solska zaznacza, że im trzeba płacić "rynkowo". Albo mianować partyjnego kolegę, który "sprawdzi się w biznesie". Można też w pełni sprywatyzować duże firmy, wówczas jednak państwo straci wpływ na gospodarkę. Na to wyborcy nie pozwolą.

W konsekwencji wybierają politycy

Solska punktuje: w rezultacie mamy "mieszany system gospodarczy, rynkowo-polityczny". "Państwo usiłuje zachować wpływ na największe firmy, ale konsekwencją tego jest fakt, że to politycy decydują, kto ma nimi kierować" - wskazuje i zaznacza: ważne, by wybierali kompetentnych.

Cały komentarz w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (37)
Solska: Chcemy kompetentnych u władzy, ale nie zamierzamy im płacić
Zaloguj się
 • elzbieta09

  0

  Ten artykuł to nachalna, nielicząca się z obywatelem propaganda "służebności władzy"! Wstyd pani Solska!

 • elzbieta09

  0

  Władza, nawet marnie płatna, wciąż polityków kusi"
  ______________
  Najmarniej płatne posady dla Polaków, to stanowisko europosła i prezydenta w Unii.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz 1

  A kto jest kompetentny powie nam pani Solska, albo ktoś z GW.

 • blski

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko do pewnego poziomu zarobki i kompetencje ida w parze, jeszcze ok. 30 lat temu w USA szef duzego przedsiebiorstwa zarabial ok. 20 razy wiecej niz jego przecietny pracownik, teraz zarabia ok. 400 razy wiecej, konkurencyjnosc i sukcesy finansowe tych firm nie sa wieksze niz byly dawniej. To po prostu wyscig magalomanow. Moim zdaniem zarabianie takich pieniedzy jest po prostu niemoralne, tyle ze to nie tymi prawami kieruje sie kapitalizm.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy 1

  Władze niekompetentne są znakiem dzisiejszych czasów. Chodzi oto, czy pan- władza lub pani-władza umieją dobrze pić wódkę i czy są "kolesiowscy"! A więc pani Solska ma rację. Pijaków przy władzy nie potrzebujemy! Już we Włoszech zauważyłem, na wyższych uczelniach, że do rządu szuka się tych, którzy nie interesują się wiedzą ani moralnością, ale mają zaawansowaną wiedzę jak manipulować innymi!

 • hamsterx

  Oceniono 10 razy 8

  aha !!! to dzięki kompetencjom Pani Wasiak PKP zmniejszyło liczbę pasażerów ?
  gratuluję "kompetencji"!!!

 • patriotaa

  Oceniono 6 razy 2

  pani Solswka a jaka to płaca godziwa dla POsła-osła? robol zapiernicza po 12 godzin dziennie na budowie i ma na miesiąc i ma średsnio na rękę około 1200 zł a tali POseł osioł w kuluarach chla wódę jak świnia i za to mu się płaci ponad 10000 tysięcy. Na sali sejmowej zamiast uczestniczyć to osły śpią co dziennikarze skrupulatnie wyłapują.a dla prezesów zarobki roczne około miliona i odprawy wielomilionowe to pani uważa za godziwe w stosunku do społeczeństwa które płaci podatki a POsłowie i prezesi żyją ponad stan.Nawet na zachodzie nie ma takich dysproporcji. Pytam się panią czy poseł jest ulepiony z lepszej gliny iż np. murarz pracujący na budowie? Nadajecie się tylko ba szafot za znęcanie się nad narodem.

 • pucha-tek

  Oceniono 7 razy 7

  ,,Chcemy kompetentnych u władzy, ale nie zamierzamy im płacić".
  I tu się z panią Solską nie zgadzam. Jeżeli są to osoby kompetentne, to niech zarabiają miesięcznie i po 100 tys. lub więcej ale niech są płacone od zysków przedsiębiorstwa, a nie wyłącznie na podstawie umowy ryczałtowej. Pani Wasiak tak kierowała PKP, że z miesiąca na miesiąc firma przynosiła coraz większe straty, ale jej pensyjka była zagwarantowana. To samo jest w górnictwie, straty są niebotyczne ale zarząd i działacze związkowi kasę mają zapewnioną. Kiedyś w największych przedsiębiorstwach był dyrektor naczelny i dwóch zastępców: techniczny i kadrowy. Dziś kilkunastoosobowe zarządy. Dla uzdrowienia przedsiębiorstwa zatrudnia się zespół specjalistów ale nie na zasadzie umowy o dzieło, tylko jako dyrektorów do spraw restrukturyzacji i trudno się dziwić, że restrukturyzacja ciągnie się latami. Gdyby sprawnie zakończyli ten proces, to straciliby robotę. Paradoksów mnóstwo.

 • johniii

  Oceniono 11 razy 7

  CD
  Gdzie jest powiedziane ze nalezy wszystkich ministrow w rzadzie mianowac tylko z posrod PARTII RZADZACEJ. Partia ma wiekszosc, moze akceptowac , wybierac i dyskutowac kandydatury, ale dlaczego one maja nie byc najlepszymi profesionalistami jakimi dysponuje nasz Kraj? Lecz maja byc JEDYNIE czlonkami PO – partii ktora reprezentuje TYLKO 6.5 miliona ludzi o polskim obywatelstwie.
  W latach 80-tych bylem dyrektorem wielkiej firmy. Bylem dlugo agitowany i przekupywany aby ta firma znajdujaca sie w innym resorcie niz moj pokierowac, zmodernizowac , uporzadkowac i uchronic od upadku. Nie bylem czlonkiem ZADNEJ partii, ale bylem rzeczoznawca NOT i doswiadczonym managerem w przemysle. Jednak nawet wtedy doceniono moje mozliwosci, a byla to jeszcze wciaz umierajaca komuna.
  Powiem krotko! Po roku kierowania zakladzem (1000 ludzi) podwoim produkcje. Nie wszystkim ten sukces sie podobal glownie we wladzach centralnych – byli i tacy ktorzy byli niezadowoleni z tego ze sie udalo, ze ludzie maja prace, a zaklad produkuje. Ale to juz inny temat.
  Reasumujac dopoki w rzadzie bedzie funkcjonawal KLUCZ PARTYJNY , uklady i kolesiowstwo partyjne Polska bedzie dalej degradowana we wszystkich dziedzinach, az stanie sie ochlapem do podzialu miedzy HIENY.
  Pozdrawiam myslacych, a o reszte po prostu olewam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX