Sukces francuskiej prawicy: Front Narodowy po raz pierwszy wchodzi do Senatu

28.09.2014 21:28

ERIC GAILLARD/REUTERS

Konserwatywna prawica odzyskała przewagę we francuskim Senacie, do którego weszło też dwóch deputowanych Frontu Narodowego. To kolejny cios wyborczy zadany obecnemu socjalistycznemu rządowi.
Marine Le Pen ma ogromne powody do zadowolenia - jej partia po raz pierwszy w historii weszła do izby wyższej parlamentu. Front Narodowy wprowadzi do niej dwóch deputowanych wybranych na południu Francji, co szefowa FN Marine Le Pen uznała za "historyczne zwycięstwo".

Prawica odzyskuje kontrolę nad Senatem

Sukces odnieśli też konserwatyści z UMP - według częściowych rezultatów wyborów pośrednich odnawiających skład Senatu francuska prawica zdobyła w tym ciele 16 dodatkowych miejsc. Jak podają agencje, trend ten powinien znaleźć potwierdzenie w ostatecznych wynikach spływających z departamentów.

Dzisiejsze zwycięstwo jest niemal gwarancją odzyskania przez prawicę kontroli nad Senatem, którego członkowie są wyłaniani w wyborach pośrednich przez kolegium elektorów reprezentujących 95 proc. gmin. Kadencja tego gremium we Francji trwa 6 lat; połowa jego składu jest wymieniana co trzy lata.

Kolejna porażka Hollande'a

Niedzielne głosowanie to trzecie z rzędu niepowodzenie wyborcze dla rządzących socjalistów - po marcowych wyborach samorządowych i eurowyborach w końcu maja, w których Front Narodowy zdobył jedną czwartą głosów. Taki rozwój sytuacji to zły znak dla prezydenta Francois Hollande'a, którego poprzednik na tym stanowisku Nicolas Sarkozy powrócił do polityki z zamiarem startu w następnych wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (150)
Zaloguj się
 • milfur

  Oceniono 292 razy 170

  na ostatniej prostej Europa się ocknie i da kopa lewackiej zarazie a potem pozbędzie się problemu muzułamańskiego? Oby!!!

 • rudi_0

  Oceniono 111 razy 59

  Brawo !
  Brawo !
  Brawo !

  Oby to byl poczatek upadku "Francji" jaka znamy od czasow Mitterranda.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 147 razy 39

  Oby takich ciosów w lewactwo jak najwięcej. Aż do wbicia w glebę gdzie ich miejsce.

 • adrian2288pl

  Oceniono 41 razy 27

  Zaraz do zdobycia było chyba 158 miejsc, a FN zdobył 2 pierwszy raz czy nie ale 2/158,
  partia która zwyciężyła w wyborach do EU Parlamentu. zdobywając 24/74 mandaty.
  Po drugie to UMP to są konserwatyści z nazwy, niewiele się różniący od socjalistów tak jak w Niemczech CDU nie wiele się różni od SPD.

 • pedersdorfer

  Oceniono 84 razy 26

  W Polsce też nie ma ani Prawicy,ani lewicy są farbowancy,LEWACTWO sponsorowane przez Fudacje ,Polityków na Żołdzie obcych bankierów,korporacji,masoneri,NWO .Układ Polityczny z MAGDALENKI to Mafia agentów na usługach zachodniego LEWACTWA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje