Prezydent powołał rząd Ewy Kopacz. Nowa premier: "Chcę za kilka lat powiedzieć: To był bardzo dobry wybór"

22.09.2014 10:53
Prezydent Bronisław Komorowski powołał dzisiaj nową Radę Ministrów. Ewa Kopacz została 14. premierem III Rzeczypospolitej. Oprócz niej akty nominacji otrzymało 18 ministrów nowego rządu. - Panie prezydencie, to będzie dobry i pracowity rząd - zapewniła Kopacz.
Prezydent życzył szefowej rządu "umiejętności koncentracji na sprawach najważniejszych". - To nie będzie łatwy okres. Wszyscy mamy tego świadomość, że na czas rządu pani premier Ewy Kopacz przypadną prawdopodobnie trzy kampanie wyborcze. Będzie to okres także związany z trwającymi przesileniami, poczuciem niestabilności i braku bezpieczeństwa na wschód od naszych granic - powiedział podczas uroczystości powołania nowego rządu.

- To wszystko czyni wyzwanie, przed którym stoi pani premier i cały rząd, wyzwaniem bardzo poważnym. Myślę, że również trudnym - dodał Komorowski. - Chciałbym życzyć pani premier i całej Radzie Ministrów odwagi i rozwagi w podejmowaniu najważniejszych wyzwań - zaznaczył.

Komorowski przytoczył słowa Tadeusza Mazowieckiego z czasu, gdy formował on swój rząd: - Wszyscy chcą doradzać, a nikt nie chce brać odpowiedzialności. Wzięcie odpowiedzialności właśnie w tym trudnym okresie za Polskę, to jest wielka rzecz, to jest sprawdzian postawy wobec służby na rzecz ojczyzny - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że "postawa służby zaowocuje również tym, że wszyscy ludzie dobrze życzący Polsce nie będą życzyć źle nowemu rządowi". - Bo jeśli rząd ma sukcesy, to są to sukcesy zawsze ważne dla Polski - zaznaczył Komorowski.

Kopacz: Dziękuję za zaufanie, którym pan mnie obdarzył

- Panie prezydencie, to będzie dobry i pracowity rząd - zapewniła z kolei Kopacz. - Będę każdego dnia egzekwować w stu procentach zaangażowanie i skuteczność od moich ministrów. Tak jak będę skutecznie egzekwować je także od siebie. Będę, panie prezydencie, miała powód do tego, by za kilka lat powiedzieć: to był bardzo dobry wybór, jestem z niego dumna. To był mój rząd, mojego autorstwa, i biorę za niego pełną odpowiedzialność - zaznaczyła nowa premier.

- Panie prezydencie, gwarantuję panu ciężką, solidną, codzienną pracę, odpowiedzialność i troskę za każdego Polaka - mówiła Kopacz, zwracając się do Bronisława Komorowskiego. - Dziękuję za zaufanie, którym pan mnie obdarzył, o to zaufanie już dziś będę prosić Polaków - dodała.

Kopacz zadeklarowała też, że w kwestiach strategicznych będzie liczyła na poparcie opozycji. - Jak wszyscy tu jesteśmy, wiemy, że Polacy dzisiaj chcą współpracy, a nie kłótni - dodała.

Pięciu nowych ministrów, 13 ministrów z rządu Tuska

Nowa premier w obecności najwyższych urzędników państwowych złożyła przysięgę wierności prawom Rzeczypospolitej, którą zakończyła słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim akty powołania otrzymało ponadto 18 ministrów konstytucyjnych. Wśród nich jest pięciu nowych i 13 ministrów pracujących w rządzie Donalda Tuska.

Szef PSL Janusz Piechociński otrzymał nominację na wicepremiera i ministra gospodarki, a Tomasz Siemoniak na wicepremiera i szefa MON. Po pięciu latach do rządu wrócił Grzegorz Schetyna, który otrzymał nominację na ministra spraw zagranicznych. Po trzech z kolei latach do rządu wrócił Cezary Grabarczyk, który pokieruje Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ministrowie debiutanci, którzy w poniedziałek zostali powołani do rządu, to: Teresa Piotrowska, która została szefową MSW; Andrzej Halicki, który stanął na czele resortu administracji i cyfryzacji, i Maria Wasiak - powołana na ministra infrastruktury i rozwoju.

Arłukowicz, Sawicki, Biernat...

Pozostali ministrowie otrzymali od prezydenta akty nominacji na funkcje, które zajmowali dotychczas w rządzie Donalda Tuska. Na ministra zdrowia powołany został Bartosz Arłukowicz, na ministra edukacji - Joanna Kluzik-Rostkowska, na ministra finansów - Mateusz Szczurek.

Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego została ponownie Lena Kolarska-Bobińska, ministrem sportu - Andrzej Biernat, ministrem rolnictwa - Marek Sawicki, ministrem skarbu - Włodzimierz Karpiński, ministrem kultury - Małgorzata Omilanowska, ministrem środowiska - Maciej Grabowski, ministrem pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na szefa kancelarii premiera w randze ministra powołany został Jacek Cichocki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (73)
Prezydent powołał rząd Ewy Kopacz. Nowa premier: "Chcę za kilka lat powiedzieć: To był bardzo dobry wybór"
Zaloguj się
 • unamatita

  Oceniono 2 razy 0

  "Chcę za kilka lat powiedzieć: To był bardzo dobry wybór" - miodem goowna nie POlepszysz!
  Na POhybel nieudacznej zbieraninie!
  u.

 • olecki11

  Oceniono 2 razy 0

  banda złodziei i oszustów

 • olecki11

  Oceniono 2 razy 0

  dobrze że sikorski nadal będzie mógł żryć za pieniądzegojów

 • spam_box

  Oceniono 2 razy 0

  18 ministrów? Nie jest to trochę za mało? Powinna być z setka co najmniej.

 • almagus

  Oceniono 3 razy 3

  Dopadnie policja wiary i oskarży cię o czary.
  Zgodnie z prawem kanonicznym, przy nim świeckie to jest niczym.
  Czy ty jesteś z ewolucji, czy według bożej instrukcji?
  Wybierz karę z katalogu, przecież grzeszysz przeciw Bogu.
  U biskupa odwołanie, on tu bogiem jest na stanie.
  Popatrz jak ten opór płonie, jak twarz krzywa i te dłonie!

 • almagus

  0

  Dopadnie policja wiary i oskarż cię o czary.
  Zgodnie z prawem kanonicznym, przy nim świeckie to jest niczym.
  Czy ty jesteś z ewolucji, czy według bożej instrukcji?
  Wybierz karę z katalogu, przecież grzeszysz przeciw Bogu.
  U biskupa odwołanie, on tu bogiem jest na stanie.
  Popatrz jak ten opór płonie, jak twarz krzywa i te dłonie!

 • manes3

  Oceniono 2 razy 0

  ciekawe , že 3 kobiety a tylko 2 mežczyźni chca pracować sami reszta znów alibistycznie zaslania sie božkami.... ( a co jak nie pomoga???) dobra wiadomość to ta , že bez "pomocy bozi" beda resorty oświaty i edukacji.... žeby poczytek polskiej normalności??

 • zenler

  Oceniono 6 razy 0

  Jestem pewien, ze to bedzie dobry rzad. Moje szczere gratulucje dla pani premier Ewy Kopacz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje