Kaczyński o rządzie Ewy Kopacz: To po prostu kpina ze społeczeństwa

20.09.2014 13:49
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Jarosław Kaczyński skrytykował zaprezentowany wczoraj gabinet Ewy Kopacz. Jego zdaniem "to kpina ze społeczeństwa", a sama PO "chce wywołać awanturę".
W Łodzi w południe rozpoczęła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii samorządowej PiS. Zaprezentowano na niej Deklarację Programową Samorządowca Prawa i Sprawiedliwości. Głównym mówcą na spotkaniu był prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił, że w Polsce sprawy lokalne łączą się z tym, co dzieje się w skali krajowej. Podkreślił, że "to co w samorządach i to co w Warszawie w rządzie jest ze sobą ściśle powiązane", dlatego potrzebne są zmiany w całym kraju. Jego zdaniem, rządy PO i jej sojuszników, które są sprawowane w wielu miejscach w kraju, to "prawdziwy pokaz niekompetencji, arogancji, wszelkiego rodzaju patologii, na czele z klientyzmem, kolesiostwem i - w nie jednym wypadku - korupcją". Kaczyński podkreślał, że również rząd Donalda Tuska "chorował na te wszystkie choroby".

Kaczyński skomentował również wczorajszą prezentację rządu Ewy Kopacz. - Ta inauguracja, pomijając jej elementy kabaretowe, jest groźna. Jest groźna z wielu powodów, ale wymienię dwa - powiedział.

- Po pierwsze, to jest ostentacyjne odrzucenie zasady merytorycznej przy doborze kadr, na najwyższym szczeblu. To po prostu kpina ze społeczeństwa - powiedział Kaczyński. Nawiązał tym do wielu głosów krytyki związanych ze składem rządu.

Następnie przedstawił, co jego zdaniem oznacza taki rząd PO-PSL. - Po drugie, jeśli ktoś zna tych ludzi, to widać wyraźnie, o co tu chodzi, o wywołanie awantury. Ta władza chce awantury - stwierdził. - PiS awantury nie chce i nie da się do niej wciągnąć. Będziemy pracowali nad naszym programem - dodał.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada, a ich druga tura 30 listopada. PiS idzie do wyborów z sojuszniczymi partiami: Solidarną Polską oraz Polską Razem.

PiS idzie po władze. Najpierw samorządu

Jak mówił prezes PiS, wygranie wyborów oznacza podjęcie misji służenia ludziom. - Ta misja może być najkrócej określona tak: słuchać ludzi, służyć ludziom, słuchać Polaków, służyć Polakom. Nasza misja to jest służba - podkreślił.

- Ostatnie dwa trzy lata spędziliśmy na podróżach po Polsce, rozmowach z ludźmi. Słyszeliśmy co ludzie mówią o swoich troskach, problemach, ale także o swoich pomysłach, co swoich marzeniach. Z tego zrodził się nasz program, ale z tego także zrodziła się nasza deklaracja samorządowców - mówił Kaczyński.

Dodał, że deklaracja samorządowa PiS jest zobowiązaniem do służby zarówno w kwestiach spraw małych, drobnych, wydawałoby się błahych, i tych większych, a nawet wielkich. Według Kaczyńskiego, ta służba to naprawiony chodnik na ulicy, opieka nad dziećmi w przedszkolu i szkole, odpowiednia pomoc w publicznym szpitalu, bezpieczeństwo, za które powinna odpowiadać straż miejska i urzędy szybko załatwiające sprawy obywateli.

- Jeśli spojrzymy na naszą deklarację to musimy zauważyć także jeszcze jeden problem. Otóż władze samorządowe w jednej gminie mogą bardzo wiele, ale nie mogą wszystkiego. Służba w biednej gminie i w gminie bogatej, to jest zupełnie co innego. Tutaj staje problem różnic rozwojowych, różnic bogactwa, a więc problem zrównoważonego rozwoju - zaznaczył. Jak mówił, samorządy w wielu kwestiach są zależne od rządu i Sejmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (780)
Zaloguj się
 • jamcijest44

  Oceniono 1087 razy 855

  Też nie jestem fanem tego rządu, ale facio, który na stanowiska ministrów w swoim rządzie promował takie "osobowości" jak Lepper, Macierewicz, Kryże czy Kempa powinien akurat teraz skorzystać z okazji, by siedzieć cicho. Choć wiem, że w przypadku prezesa taka okazja nie nadarzy się chyba nigdy...

 • q3000

  Oceniono 821 razy 675

  Pan prezes sam w sobie jest osobistością . Mam w zanadrzu samych fachowców typu Błaszczak, Macierewicz, Hofman i inni. Gula chodzi mu od wielu lat, Tusk został wybrany na
  najważniejsze stanowisko w Brukseli a jemu pozostało plucie jadem na lokalnym podwórku..

 • vomitorium1

  Oceniono 622 razy 540

  "To po prostu kpina ze społeczeństwa"
  tak jest prezesie
  ( nie dość
  że pan nie rządzi
  to baba będzie panem rządziła)

 • szyderski

  Oceniono 593 razy 479

  Nie mam jeszcze opinii o rzadzie, poniewaz najpierw musi podzialac jakis czas i wtedy mozna cokolwiek oceniac. Natomiast o tym obrzydliwym gnomie mam jaka najgorsza opinie. Nawet juz patrzec na ta kreature nie moge.

 • freelancer_1

  Oceniono 522 razy 420

  Kpiną jesteś ty sam zakompleksiony kaczorze. Nikt już cię tu nie chce. Psy szczekają, karawana jedzie dalej

 • jm2105

  Oceniono 467 razy 389

  Przecież słowa tego groteskowego i wiecznie przegranego zbawcy wolactawa są pełne prowokacji,awanturnictwa i nienawiści, normalne społeczeństwo nie da się na to nabrać.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 392 razy 338

  "PiS awantury nie chce i nie da się do niej wciągnąć." - powiedział prezes, zaznaczając awanturę. Znowu.

 • kataryniarski

  Oceniono 353 razy 311

  Wedle najnowszych informacji portalu OdRzeczy, Kaczyński chce w poniedziałek głosowania nad odwołaniem rządu Ewy Kopacz, jako pierwszego punktu obrad, nawet przed samym głosowaniem nad zaprzysiężeniem nowego rządu. To ci dopiero strateg!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje