Wprowadziła do rządu rywala bez kompetencji? Światowe agencje piszą o rządzie Kopacz

19.09.2014 17:35
Reuters o nowym rządzie Ewy Kopacz

Reuters o nowym rządzie Ewy Kopacz (Reuters.com)

Zagraniczne agencje prasowe dość obszernie zrelacjonowały skład nowego polskiego rządu przedstawiony przez Ewę Kopacz, odnotowując zmiany w kilku resortach. Najwięcej uwagi agencje poświęcają wprowadzeniu do rządu Grzegorza Schetyny i odejściu z niego Radosława Sikorskiego.
Zręczne posunięcie, ale z elementem ryzyka - pisze austriacka APA, komentując powierzenie resortu spraw zagranicznych Schetynie, "rzecznikowi wewnątrzpartyjnej opozycji". Agencja wyraża opinię, że powołanie Schetyny było "największą niespodzianką", ponieważ jest on uważany za "zaciekłego wroga" dotychczasowego premiera Donalda Tuska.

APA zwraca uwagę na hasło wypowiedziane przez Kopacz podczas przedstawiania składu jej rządu: "Wszystkie ręce na pokład". Sugeruje też, powołując się na obserwatorów, że nominując Schetynę, Kopacz chce zapewnić wsparcie parlamentu dla swojego rządu.

Schetynie brak doświadczenia i kompetencji

Austriacka agencja odnotowuje, że politolodzy i opozycja zarzucają Schetynie brak doświadczenia i kompetencji do objęcia stanowiska szefa dyplomacji.

APA przytacza opinie komentatorów, którzy zarzucają Kopacz, że przy podziale stanowisk w rządzie ważniejsze były dla niej interesy partyjne niż kompetencje. Agencja relacjonuje też szeroko komentowane w Polsce powierzenie dotychczasowemu ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu funkcji marszałka Sejmu.

Odchodzi jeden z najbardziej znanych polskich polityków

Reuters napisał, że Kopacz "wprowadziła partyjnego rywala Schetynę do swego rządu (...), próbując zneutralizować potencjalne wyzwanie dla swej władzy". "Decyzja o wprowadzeniu Schetyny do nowego rządu może wystarczyć do przekonania jego samego i jego frakcji w partii do lojalności wobec Kopacz, przynajmniej do czasu wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w przyszłym roku" - uważa Reuters.

Agencja odnotowała też, że ustępujący szef MSZ Radosław Sikorski, "jeden z najbardziej znanych polskich polityków na arenie międzynarodowej", ma otrzymać funkcję marszałka Sejmu - "na papierze drugą co do ważności rolę w państwie, po prezydencie". Reuters zwrócił uwagę, że Kopacz podkreślała, iż powierzenie mu funkcji marszałka Sejmu jest awansem.

Sikorski wzbudzał kontrowersje

Także Associated Press w kilku depeszach z Warszawy zwraca uwagę zwłaszcza na nowe funkcje Sikorskiego i Schetyny. Agencja odnotowuje, że ogłaszając skład swego rządu, Kopacz nie podała powodów, dla których nie znalazł się w nim Sikorski. AP przytacza opinie obserwatorów i komentatorów na temat Sikorskiego, m.in. tę, że "jest znany z kilku wypowiedzi, które wzbudziły międzynarodowe kontrowersje".

AP zwraca uwagę, że Sikorski był zdecydowanym zwolennikiem podejmowanych przez Ukrainę starań o ściślejsze więzi z Zachodem i ostro krytykował rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

Agencja odnotowuje też, że minister obrony Tomasz Siemoniak ma zostać wicepremierem, ponieważ - jak powiedziała Kopacz - dzisiejsze czasy wymagają silnej armii. AP pisze, że była to wyraźna aluzja do konfliktu na Ukrainie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 65 razy 51

  Kiedy wreszcie nasi (pożal się,Boże!) dziennikarze nauczą się odróżniać "kompetencje"
  od "kwalifikacji"????????

 • iremus

  Oceniono 51 razy 33

  Przepraszam a kto w tym rządzie jest kompetentny i w jakiej dziedzinie?
  Czy przynależność kilkuletnia do rządzącej partii można uznać za kompetentność?
  __________________________________________________________________
  .......W latach 90. Piotrowska została katechetką w jednej z bydgoskich szkół podstawowych. Należała ZChN. Za czasów Jerzy Buzek powołał ją na wojewodę bydgoskiego. Od 2001 r. zasiada w Sejmie. Była szefową miejskiej i wojewódzkiej PO, kandydowała bez powodzenia na prezydenta Bydgoszczy, ostatnio wycofana, sprawiała wrażenie, jakby miała dość polityki – pisze „Wyborcza”... – Rzeczywiście, postanowiłam, że idę na emeryturę – mówiła........

 • medalik111

  Oceniono 62 razy 28

  POlskie ZOO.
  Arłukowicz zostaje, "geniusz" Grabarczyk, Schetyna jako szef MSZ-u i ministrantka, czyli nadal rządzi Opus Dei.
  Ten rząd to nieporozumienie.

 • lukamipisze

  Oceniono 59 razy 27

  kompromitacja Kopacz nie ma granic.
  Katechata jako min. MSW :)
  Wieloletnia p.o. szefa PKP która przyczyniła sie do upadku PKP jako min. Inf i Rozwoju...
  nic nie mogący Arłukowicz
  Schetyna pozal sie boze pajac jako min. zagr.
  Szczurek który uwaza ze polacy płacąc w Polsce 70% swoich dochodów w podatkach uwaza ze płacimy ich za mało..
  ...
  boszzze co to za fatal skład???
  Ludzie co robią te mapety w rzadzie???

 • 1group

  Oceniono 50 razy 20

  I smieszno i straszno.:)
  Czyżby tak wyglądało tworzenie rządu?
  Grzechu bywał za granicą,niech będzie ministrem spraw zagranicznych.Da radę,zresztą nie będzie gorszy od poprzednika.
  Tomek,to pupil kustosza żyrandola,będzie wicepremierem,zarobi więcej i kustosz będzie zadowolony.
  Radek,świetnie robi laskę amerykanom,zróbmy go marszałkiem sejmu,żeby nie wyszedł z wprawy.
  Prezes zaciera ręce,wybory raczej jego.A my? jak zawsze w ciemnej d...

 • olecki11

  Oceniono 68 razy 20

  a kto w "polskim" rządzie ma lub miał jakiekolwiek kompetencje ? wystarczy partyjna rekomendacja no i złodziejstwo we krwi

 • tuskaczor

  Oceniono 16 razy 14

  Q.rwaaaaa. Ale FOLKLOR

 • kaszebe12

  Oceniono 9 razy 9

  Swiatowe media...ho,ho,ho !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje