Jest nowe wideo z zakładnikiem islamistów. "Jak parodia telewizyjnego show"

W sieci pojawił się nowy film ukazujący kolejnego, trzeciego już Brytyjczyka, który jest zakładnikiem fundamentalistów z Państwa Islamskiego (IS) - informuje BBC. SITE, organizacja monitorująca działalność dżihadystów, podała jego tożsamość - mężczyzna jest dziennikarzem, nazywa się John Cantlie.
Pierwsze trzy filmy opublikowane przez Państwo Islamskie przedstawiały okrutne, bestialskie egzekucje zakładników - dwóch amerykańskich dziennikarzy: Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika humanitarnego Davida Hainesa.

Na trzecim z nich, opublikowanym w ostatnią sobotę zapisie egzekucji Hainesa, terroryści po raz pierwszy pokazali drugiego pojmanego Brytyjczyka - Alana Henninga. Na najnowszym - czwartym już - wideo nie ma egzekucji, jest za to długa przemowa trzeciego już zakładnika z Wielkiej Brytanii. Został on zidentyfikowany przez SITE jako dziennikarz John Cantlie. Oto film opublikowany przez Państwo Islamskie:Kim jest zakładnik?

Historia tego 43-letniego fotografa z Hazlemere z West Sussex na południe od Londynu jest niezwykła - w ręce islamistów wpadł już drugi raz. Za pierwszym razem, w 2012 r, po zaledwie kilku dniach niewoli, został uwolniony.

Jednak jeszcze w tym samym roku, cztery miesiące później, Cantlie wrócił do Syrii, gdzie został ponownie porwany - najprawdopodobniej wraz z zamordowanym niedawno przez dżihadystów reporterem Jamesem Foleyem. Do porwania miało dojść - według "Guardiana" - tuż przed drzwiami kafejki internetowej niedaleko granicy syryjsko-tureckiej.

Tym razem bez egzekucji

W filmie, który korespondent BBC ds. bezpieczeństwa Frank Gardener nazwał "parodią telewizyjnego show", Cantlie pyta, dlaczego rządy w Waszyngtonie i Londynie są tak chętne do angażowania się w nową wojnę. Oskarża też USA i Wielką Brytanię, że "opuściły" swoich zakładników. Jak twierdzi, inne państwa, których obywatele są w rękach IS, prowadziły negocjacje o ich uwolnienie. Stany Zjednoczone i Zjednoczone Królestwo, jak podaje BBC, miały przyjąć "inne rozwiązanie".Jeniec pokaże "prawdę" o Państwie Islamskim

Siedzący za biurkiem jeniec zapowiada, że to pierwszy z wielu - jak to nazywa: "programów" - w których przedstawi filozofię kierującą poczynaniami bojowników Państwa Islamskiego. Na ekranie nie widać nikogo poza samym zakładnikiem, nie kończy się ono - jak poprzednie - groźbą, nie widać noży czy innej broni. Przekaz islamistów jest taki, że zostali oni "źle zrozumiani" przez zachodnie media - pisze BBC.

"Wiem, co myślicie. Myślicie: . Prawda?" - pyta na filmie Cantlie. I po chwili odpowiada: "Tak, to prawda, jestem zakładnikiem. Ale gdy widzę, jak zostałem pozostawiony przez mój rząd własnemu losowi, i wiedząc, że moje życie jest w rękach Państwa Islamskiego, nie mam nic do stracenia" - mówi dziennikarz.

Cantlie podkreśla, że pracował m.in. dla "The Sunday Times", "The Sun" i "Sunday Telegraph". Po czym zapowiada, że w kolejnych filmach pokaże "prawdę" o motywacjach, jakie kierują Państwem Islamskim i piętnuje zachodnie media za przekłamania, których się dopuszczają.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (37)
Jest nowe wideo z zakładnikiem islamistów. "Jak parodia telewizyjnego show"
Zaloguj się
 • Andrzej Buras

  0

  Przecież jeszcze nie dawno ,nasza własna Katolicka Św.Inkwizycja była o niebo bardziej brutalna i wyrafinowana niż islamiści , Przejrzyjcie sposoby zabijania i torturowania przez tą Świętą instytucję a będziecie mogli wyrobić sobie zdanie . Religie zawsze były wykorzystywane do wykorzystywania najgorszych instynktów ludzkiej psychiki aby wzbudzać w ludziach strach i mieć nad nimi pełną władzę . Ludzie nie boją się Boga a ludzi(księży) To samo chce osiągnąć ISIS.

 • bezpocztyonline

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli: "Mówię, co mi każą, bo jestem od nich zależny, a chcę żyć".

 • aegina

  Oceniono 5 razy -3

  Ciekawe, co zrobi teraz David Cameron, czy zatłituje? Czy wyrazi swoje wielkie oburzenie? Czy może wreszcie ruszy d... i zacznie działać, jak mężczyzna. Czy to już tak trudno odbić więźnia? A może dlatego jeszcze tego nie robi, bo muzułmanie mogą się obrazić? Przecież sam powiedział, że "Islam, to religia pokoju".

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy 3

  po co to publikujecie. przecież im o to chodzi?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 2 razy -2

  dobrze, ze nie zaplacili za niego nawet 1$

 • jg.k

  Oceniono 11 razy 9

  On po prostu walczy o swoje życie i tyle!!!

 • his_dudeness

  Oceniono 7 razy 7

  Ten człowiek wyraźnie robi to pod przymusem.

 • derp973

  Oceniono 9 razy -5

  "Gdy pęka bańka spekulacyjna"
  youtu.be/V7oJAor99jQ
  Obecna sytuacja geopolityczna, w 20 minutowym skrócie.
  youtu.be/TC3tINgWfQE
  "Wszystkie wojny są wojnami bankierów"
  pokazywarka.pl/yqdhsu/
  Irak, Syria, Libia, Afganistan, Ukraina, ISIS
  wolna-polska.pl/wiadomosci/iii-wojna-swiatowa-balwanow-2014-09
  Wszystko w temacie tych bredni podżegaczy wojennych. Przestańcie się nabierać w kółko!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy -1

  @smiki48

  Tu akurat nie masz racji - rzad brytyjski nigdy okupow nie placi, i to jest fakt, co jednak nie znaczy, ze za tego goscia nie wybulil - dajmy na to - pracodawca, powiedzmy jakis Murdoch, bo z paru wzgledow moze sie to mu oplacac (unikalny material, a moze po prostu szukanie hakow na rzad UK z powodu osobistej obrazy?). W dodatku ISIS dla propagandy profesjonalna dziennikarka jest potrzebna.;)
  A sciety Brytyjczyk, ten niby z charities, to byl po prostu ... wywiad wojskowy. I nie sadze, ze islamistom bylo trudno do tego dojsc sadzac po jego i sluzbie wojskowej, i gdzie sie pozniej "humanitarnie" angazowal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX