Europosłowie o ratyfikacji umowy Ukraina-UE. Korwin-Mikke: Nie należy drażnić niedźwiedzia, trzeba...

16.09.2014 11:32
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy (Fot. YVES LOGGHE/ AP)

- Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą to historyczna chwila - mówili podczas debaty poprzedzającej głosowanie w tej sprawie europosłowie. Nie wszyscy politycy podzielali jednak to zdanie. - Głosować przeciw umowie stowarzyszeniowej, nie drażnić niedźwiedzia - apelował Janusz Korwin-Mikke.
Komisarz ds. polityki sąsiedzkiej i rozszerzenia UE Sztefan Fuele podkreślał podczas debaty, że ratyfikacja umowy to historyczny krok. Jego zdaniem nie należy jednak zapominać, że poprzedziły go dramatyczne wydarzenia na Ukrainie: m.in. zajęcie Krymu przez Rosję czy agresja wspieranych przez Moskwę rebeliantów na wschodzie Ukrainy.

Odnosząc się do piątkowej decyzji o odłożeniu wdrażania umowy o wolnym handlu UE-Ukraina do 31 grudnia 2015 roku, Fuele tłumaczył, że UE rozmawia z Rosją o skutkach ekonomicznych tego porozumienia. Jak podkreślił, "ponieważ są pewne zastrzeżenia, chcemy uspokoić Rosję i wypracować odpowiednie rozwiązania".

Korwin-Mikke: Nie należy drażnić niedźwiedzia, trzeba głosować przeciw

Europoseł Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke apelował, by postarać się zrozumieć w tej sytuacji Rosję. Jego zdaniem nie należy "drażnić niedźwiedzia", tylko, pamiętając o Ukraińcach, głosować przeciwko umowie stowarzyszeniowej.Saryusz-Wolski: Państwa UE powinny dostarczać Ukrainie broń

Jacek Saryusz-Wolski z Europejskiej Partii Ludowej mówił o swoich obawach, iż odroczenie wejścia w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej zostanie uznane przez Kreml za słabość i zachęci Rosję do dalszych działań wobec Ukrainy. W jego ocenie ratyfikowanie i pełna implementacja umowy stowarzyszeniowej mają kluczowe znaczenie dla tego kraju.

Zdaniem europosła Rosję może powstrzymać jedynie presja ze strony UE, m.in. kolejne sankcje. Saryusz-Wolski uważa, że państwa UE powinny wspierać Ukrainę, m.in. dostarczając jej broń.

"Ratyfikacja umowy to historyczna chwila"

Wypowiadający się w imieniu EPL Elmar Brok mówił, że ratyfikacja umowy to historyczna chwila. Jak podkreślał, choć będzie ona wdrażana asymetrycznie, nie będzie zmian w tekście i układ ten nie będzie już mógł być storpedowany. Przekonywał, że prezydent i rząd Ukrainy będą mieć dzięki temu porozumieniu szanse na wdrażanie reform w swoim kraju.

Socjalista Gianni Pittella podkreślał natomiast, że PE był zaskoczony decyzją o przełożeniu wdrażania części handlowej umowy między Unią a Ukrainą. Jak przekonywał, wielu wydarzeń udałoby się uniknąć, gdyby ten układ został odłożony już wcześniej. Apelował, by nie patrzyć na tę decyzję jak na zwycięstwo Rosji, tylko krok w kierunku pokoju.

Fotyga: W obecnej sytuacji nie można sobie pozwolić na błędne oceny

Inne podejście prezentowali europejscy konserwatyści z EKR. Charles Tannock z tej grupy politycznej ocenił, że działania, jakie Rosja podejmuje wobec Ukrainy, powinny wszystkich zatrważać. Jego zdaniem należy się spodziewać dalszych aktów agresji ze strony Rosji, dlatego wzywał do kolejnych ostrych sankcji gospodarczych wobec tego kraju.

Wtórowała mu Anna Fotyga, która podkreślała, że w obecnej sytuacji nie można sobie pozwolić na błędne oceny i iluzje. Jak zaznaczyła, cieszy się z ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej, ale uważa, że jej część handlowa powinna wejść w życie natychmiast.

"Kompromis z Rosją to oszukiwanie samego siebie"

Petras Austrevicius z Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy przyznał, że wielu eurodeputowanych zostało zaskoczonych informacją o przełożeniu o 15 miesięcy wejścia w życie handlowej części umowy o stowarzyszeniu UE z Ukrainą. Pytał, czy taka decyzja to kontynuacja linii samoograniczania się UE.

Również Rebecca Harms z Zielonych krytykowała to podejście, podkreślając, że to Ukraińcy walczyli o to, by układ ten mógł być ratyfikowany. Jej zdaniem kompromis z Rosją w tej sprawie to oszukiwanie samego siebie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (156)
Zaloguj się
 • inwestor_ltd

  Oceniono 292 razy 82

  Koorwin to zwykła szmata Putina, która chce sprzedać nasz karaj morderczym kacapom. Tacy jak on sprzedali Polskę carycy Katarzynie!

  "Korwin-Mikke balował w ambasadzie Rosji. Na ulicy protest
  Z okazji państwowego święta rosyjska ambasada w Warszawie urządziła przyjęcie. Wśród zaproszonych pojawił się Janusz Korwin-Mikke. - Jaki jest Putin, taki jest, ale jest to dobry przywódca swojego państwa - powiedział szef Nowej Prawicy."
  źródło: warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16145411,Korwin_Mikke_balowal_w_ambasadzie_Rosji__Na_ulicy.html

  "Korwin-Mikke: człowiek, który podejrzewa o to Rosjan albo separatystów, ma nie po kolei w głowie. Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z Onetem zabrał głos w sprawie katastrofie samolotu na Ukrainie. - Jakim prawem pan posądza o to JE Włodzimierza Putina? Jaką korzyść miałby pan Putin z zestrzelenia tego samolotu? - pytał prowadzącego program "Ustalmy Jedno" Jacka Gądka. Zdaniem europosła Kongresu Nowej Prawicy, "najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że Ukraińcy mieli zestrzelić samolot z panem Putinem". - Tylko się pomylili niestety, biedaki. Nie widzę innego wyjaśnienia - powiedział. - Człowiek, który podejrzewa o to Rosjan albo separatystów, ma nie po kolei w głowie - dodał."
  źródło: www.wiadomosci.onet.pl/swiat/korwin-mikke-czlowiek-ktory-podejrzewa-o-to-rosjan-albo-separatystow-ma-nie-po-kolei/vl27y

  "Jest to dobry prezydent Rosji. Nie ma powodu, żeby go obrażać" - powiedział Janusz Korwin-Mikke o Władimirze Putinie.

  Następnie lider Kongresu Nowej Prawicy zaczął wychwalać rosyjskiego przywódcę. Chwalił jego politykę podatkową i zdecydowane działania wobec osób profanujących cerkwie.

  "Nie ma żadnego powodu, żeby było nastawienie antyrosyjskie w Polsce [...] Działanie antyrosyjskie jest wbrew interesom Polski" - obwieścił Korwin-Mikke.
  źródło: www.niezalezna.pl/56334-korwin-mikke-chwali-putina-dobry-prezydent-nie-ma-powodu-zeby-go-obrazac

  "Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego Właadimir Putin w sprawie Krymu „postąpił słusznie, osiągnął sukces”. Szef KNP namawia też do bierności w sytuacji konfliktu na Ukrainie.

  Janusz Korwin-Mikke zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym czytamy, że „nikt nie chce umierać za Autonomiczną Republikę Krymu gdzie 95% glosujących chciało przyłączenia do Federacji Rosyjskiej".
  źródło: www.fronda.pl/a/korwin-mikke-putin-slusznie-postapil-ws-krymu,37108.html

 • fakiba

  Oceniono 166 razy 52

  Mikke powinien wyprowadzić się z Polski pod skrzydełka Putina jak mu tak bardzo jego poczynania odpowiadają , swołocz paskudna , nie tylko z urody

 • inwestor_ltd

  Oceniono 158 razy 52

  Kacapski pies zaciekle broni swojego łaskawego Pana, liczy zapewne na funkcję gubernatora Nadwiślańskiej Guberni

  "Jakim prawem pan posądza o to Jego Eekscelencji Włodzimierza Putina?"
  źródło: wiadomosci.onet.pl/swiat/korwin-mikke-czlowiek-ktory-podejrzewa-o-to-rosjan-albo-separatystow-ma-nie-po-kolei/vl27y

  "Jaki jest Putin, taki jest, ale jest to dobry przywódca swojego państwa - powiedział szef Nowej Prawicy." Dobry piesek! Aport! Aport!!
  źródło: warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16145411,Korwin_Mikke_balowal_w_ambasadzie_Rosji__Na_ulicy.html

 • fakiba

  Oceniono 117 razy 25

  Gratuluję wyborcom tego bezmózga i zdrajcy , ciekawe ile mu Putin płaci za te usługi

 • 2marcus

  Oceniono 65 razy 21

  Korwin ma rację w tym temacie, jako jedyny polityk myśli kategoriami interesu Polski. Jeżeli nie będziemy go słuchać, to skończymy jak w 1939 r.

 • arwena2010

  Oceniono 62 razy 18

  JKM ma całkowitą rację. Nie powinniśmy pchać się jako soliści a śpiewać w chórze . Tak jak Czechy czy Słowacja.
  Jak UE postanowiły o sankcjach- przyłączyć sie.Ale nie drzeć ryja SANKCJE,SANKCJE.I wyrywać się a to z exportem gazu(a kto za niego zapłaci) a to broni (kto za to zapłaci0?
  Zapłaci społeczeństwo-Pan,Pani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje