Domniemany bojownik IS przed niemieckim sądem. To pierwszy przypadek

Po raz pierwszy przed sądem w Niemczech stoi domniemany bojownik Państwa Islamskiego (IS). 20-letni oskarżony został aresztowany w grudniu 2013 na lotnisku we Frankfurcie po swoim powrocie z Syrii.
Przed Wyższym Sądem Krajowym we Frankfurcie nad Menem rozpoczął się dziś proces przeciw członkowi Państwa Islamskiego (IS). Oskarżonym jest 20-letni Niemiec z Bad Homburga (Hesja). Prokuratura Federalna zarzuca mu, że w drugiej połowie 2013 roku przyłączył się do bojowników dżihadystycznej organizacji IS i przygotowywał za granicą "czyny przestępcze zagrażające bezpieczeństwu państwa".

Przypuszczalnie nie brał udziału w egzekucji

Kreshnik B. został zatrzymany w grudniu 2013 na lotnisku we Frankfurcie nad Menem po swoim powrocie z Syrii. Od tego czasu znajduje się w areszcie śledczym. W lipcu 2013 r. miał polecieć razem z innymi islamistami do Syrii, by przyłączyć się tam do dżihadystów. Według aktu oskarżenia złożył przysięgę jako członek jednostki zagranicznych bojowników, przeszedł szkolenie w posługiwaniu się bronią i przejął służbę sanitarną i wartowniczą.

Jest mało prawdopodobne, by domniemany członek IS uczestniczył w egzekucji zachodnich zakładników. Prokuratura Generalna wychodzi jednak z założenia, że oskarżony brał udział w walkach bojowników IS z irackimi siłami zbrojnymi. Jak brutalni są dżihadyści, pokazały wypędzenia jazydów na północy Iraku.

W miniony weekend Państwo Islamskie po raz kolejny opublikowało nagranie z egzekucji zachodniego zakładnika, brytyjskiego pracownika organizacji humanitarnej porwanego w ubiegłym roku w Syrii.

Obserwatorzy procesu liczą na wyczerpujące zeznanie

"Kierowany radykalno-religijnymi pobudkami oskarżony zamierzał brać udział w działaniach dżihadystów skierowanych przeciwko reżimowi syryjskiego prezydenta al-Asada i uczestniczyć w budowie państwa bazującego wyłącznie na szariacie" - głosi oświadczenie Prokuratury Generalnej.

Dlaczego Kreshnik B.wrócił do Niemiec, jeszcze nie wiadomo. Obserwatorzy zakładają, że złoży w trakcie procesu wyczerpujące zeznanie. Do tej pory nie ma żadnych punktów zaczepienia, które wskazywałyby, że oskarżony wrócił do Niemiec, by planować na ich terenie zamachy terrorystyczne.

Szczególne środki ostrożności

Przed wyjazdem do Syrii Kreshnik B. uczył się zawodu technika budowlanego. Należał do grupy młodych mężczyzn, którzy zwrócili na siebie uwagę propagowaniem radykalnego islamu. Proces rozpoczął się z zachowaniem szczególnie wysokich środków ostrożności i dużym zainteresowaniem zagranicznych mediów.

Przewidzianych jest siedem dni rozprawy. Dopiero w piątek minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere ogłosił zakaz wszelkiego rodzaju działalności IS w Niemczech. Zakaz wszedł w życie natychmiast.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (48)
Domniemany bojownik IS przed niemieckim sądem. To pierwszy przypadek
Zaloguj się
 • kangur_01

  0

  z nami ,przeciw nam, z nami,przeciw nam , z nami ...

 • buffalo69

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo mnie wkurza nazywanie terrorystów i bandytów bojownikami.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 7

  @bezpocztyonline

  Kreshnik jest Albanczykiem, z tych "biednych uchodzcow z Kosowa". Radykalny islam mial we krwi - ze wzgledu na pochodzenie etniczne i tradycje albansko-bosniackich dywizji Waffen-SS (Hitler nawet pod te dywizje utworzyl dwa seminaria dla ich imamow na terenie Rzeszy), dywizji muzulmanskich ze specjalnym regulaminem, by 5 razy dziennie mogli zwracac sie w strone Mekki, i ze specjalnym menu, by nie skalali sie nie-halal.
  Tyle na temat pochodzenia i stykania sie z islamem w przypadku tego chlopaka.
  Fakt, ta islamska szczeniakeria, co wyciekla do Syrii takze i z UK, coraz czesciej zali sie na FB, ze "inaczej to sobie wobrazali", a zabijanie i bycie zabitym jakos zupelnie nie przypomina w realu tego z gier komputerowych, co sie szczeniakom bardzo nie podoba. Niemniej rozwaza sie ich powrot do UK tylko w jednym przypadku: wjada pod warunkiem przystapienia do akcji zniechecania kolejnych muzulmanskich szczeniakow-kandydatow na bohaterow. Rozwaza sie to bardzo powaznie w przypadku nastolatkow, ale 20-lat to nie 17 - Bonaparte w tym wieku chyba byl juz generalem.:)

 • bezpocztyonline

  Oceniono 14 razy -6

  Keshnik B. jest synem imigrantów z Kosowa urodzonym i wychowanym w Niemczech.
  Z radykalnym islamem zetknął się dopiero w zawodówce budowlanej, do której chodził we Frankfurcie. Wrócił z Syrii, bo jest wstrząśnięty tym, co tam zobaczył, przeżył tam traumę, jest rozczarowany tym, co się tam dzieje i po prostu chciał wrócić do domu. Chłopak ma tylko 20 lat, to jeszcze dzieciak przecież.

 • hen-live

  Oceniono 16 razy 10

  Nie żaden bojownik a terrorysta.A terrorystów się likwiduje a nie sądzi.Ale znając poprawnośc polityczną Europy to raczej przyznają mu odszkodowanie.

 • kocurxtr

  Oceniono 17 razy 7

  akumulator na jaja żeby wszystko wyśpiewał - a potem komora z cyklonem...

 • biskup_ateista

  Oceniono 8 razy 4

  IS wyrzyna katolicyzm przeciwko karze śmierci nadstaw drugą strone ryja jak ci się podoba

 • supertlumacz

  Oceniono 18 razy -12

  Walczył przeciw Prezydentowi Asadowi.
  Angela Merkel, wybitny agent USA, go wybroni.
  Wreszcie znalazłem materiał o jej wycieczce do Moskwy w 1970 roku, nagrodzie za wygranie olimpiady języka rosyjskiego. Z Moskwy 15 -letnia Angela Kasner przywiozła ...album the Beatles.
  www.businessweek.com/articles/2013-09-19/angela-merkels-early-years-in-east-germany-shaped-her-crisis-politics
  więcej w pierwszych komentarzach pod
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/976-masakra-w-odessie-czyli-jak-banderowcy-pielegnuja-tradycje.html

 • alexander222

  Oceniono 15 razy 13

  Zgaduję, że skoro nic wielkiego mu nie udowodnią, to za kilka tygodni wyjdzie z więzienia z ostrzeżeniem, że jeśli jeszcze raz złapią go na zabawach w bojówkarza to mu pokażą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX