Rasmussen: Niepodległa Szkocja bez taryfy ulgowej. Będzie musiała starać się o członkostwo w NATO

15.09.2014 16:19
Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO

Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO (VIRGINIA MAYO/AP)

Jeśli Szkocja uzyska niepodległość i zechce być członkiem NATO, to będzie musiała ubiegać się o przyjęcie do Sojuszu - zasygnalizował dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
- Jeśli nowe niepodległe państwo chce zostać członkiem NATO, musiałoby ubiegać się o członkostwo. Taki wniosek o członkostwo zostanie potraktowany dokładnie tak samo jak wszystkie inne wnioski - powiedział Rasmussen podczas dyskusji w brukselskim think-tanku Carnegie Europe.

Dodał, że przyjęcie nowego kraju do NATO wymagałoby konsensusu pomiędzy aktualnymi państwami Sojuszu. Zastrzegł, że w NATO dotychczas nie był dyskusji na temat ewentualnego przyjęcia niepodległej Szkocji.

Pozycja Wielkiej Brytanii w NATO bez zmian

Rasmussen nie chciał spekulować, jak szybko niepodległa Szkocja mogłaby zostać przyjęta do NATO. Jak wskazał, zależy to od zdolności danego kraju do spełnienia kryteriów członkostwa.

Zdaniem Rasmussena bez względu na to, jaki będzie rezultat szkockiego referendum w sprawie niepodległości, nie wpłynie on na pozycję Wielkiej Brytanii w ramach NATO.

W najbliższy czwartek mieszkańcy Szkocji mają wypowiedzieć się w referendum, czy chcą niepodległości od Wielkiej Brytanii. Sondaże wskazują, że liczba zwolenników niepodległości rośnie i mogą oni nieznacznie wygrać.

Niepodległa Szkocja również poza UE

Stanowisko sekretarza generalnego NATO w sprawie ewentualnego członkostwa niepodległej Szkocji jest zgodne z tym, co Komisja Europejska sądzi o członkostwie Szkocji w Unii Europejskiej. Według KE po uzyskaniu niepodległości Szkocja stanie się "państwem trzecim" i musiałaby wystąpić z wnioskiem o członkostwo w UE.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • aghrra

  Oceniono 82 razy 32

  To raczej Anglicy i Amerykanie będą zmuszeni wchodzić w dupę szkotom aby nadal mogły być tam ich bazy

 • swan_ganz

  Oceniono 39 razy 19

  kolejni ich straszą konsekwencjami uwolnienia się... Straszyły ich już;
  -UE
  - banki
  - globalne korporacje
  - sklepy wielkopowierzchniowe
  - telekomy
  - stacje benzynowe
  a teraz NATO.. Cały świat troszczy się o interes Szkotów... Aż się serce raduje jak człowiek widzi taką dobroduszność czy serdeczność tych instytucji a wielu tu przecież mówi, że to idzie tylko o kasę... I jak teraz wyglądacie na tle filantropijnych zapędów elit polityczno-biznesowych?

  ps. ja mam pomysł; ogłaszamy referendum w sprawie opuszczenia UE to o nas też świat się zacznie troszczyć i może będą chcieli nas nawet przekupić byśmy pozostali w europejskiej rodzinie coś dostaniemy za friko... :-)

 • dziadekjam

  Oceniono 38 razy 14

  Jeśli Szkocja uzyska niepodległość i zechce być członkiem NATO, to będzie musiała ubiegać się o przyjęcie do Sojuszu - zasygnalizował dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
  ================================================================
  Trochę to wygląda na szantaż. Ciekawe jak będzie wyglądał podział potencjału militarnrgo WB? Czy podobnie jak "sprawiedliwy" podział po rozpadzie ZSRR?. Jakie to daje efekty widzimy na Ukrainie.

 • maciek3334

  Oceniono 21 razy 11

  Tą wypowiedzią raczej zachęcił Szkotów do głosowania za niepodległością, a zapewne wypowiedź miała mieć inny wydźwięk.

 • wiesscar

  Oceniono 15 razy 7

  Szkocja ma rope wiec chce skonsumowac to bogactwo samodzielnie,
  jak sie skonczy wstapi na powrot do UK,

 • blondyn-3

  Oceniono 19 razy 7

  jebnac ich sankcjami to sie im odechce odlaczania

 • badziewiak66

  Oceniono 27 razy 5

  Po co Szkotom NATO ? Chcą żyć w pokoju, nie brać udziału w żadnych awanturach i kultywować swoją historię. Niektórym przeszkadza jednak to że ktoś nie chce być czyimś "czarnuchem".

 • ciotka_ltd

  Oceniono 8 razy 4

  @ marianmiki

  Ostatecznie to ja mam obywatelstwo brytyjskie od prawie 30 lat, a - dziwnym trafem - stac mnie na wiekszy od ciebie obiektywizm w sprawie niepodleglosci Szkocji: te szkockie jednostki wojskowe rozwiazano (grozilo to nawet Black Watch, ale ja tylko przegrupowano po wielkich sporach) nie z braku ludzi (ten problem jest wszedzie - na danie Muslimom sobie glowy uciac chetnych nie ma), ale ze wzgledu na koszty. I - co najistotniejsze - Szkoci potraktowali te oszczednosciowa decyzje jako wielki afront.
  Zarazem przypominam, ze w UK, przy armii zawodowej, nie ma ni poboru, ni rejonizacji - zolnierz wybiera sobie jak kazdy lepszego pracodawce. Widac to nieistniejace "wojsko angielskie" to lepsze firmy.:)
  Zreszta Salmon zapowiedzial (o czym pisze nizej), ze Szkocja ani mysli wstepowac do NATO, a jej sily zbrojne beda liczyly circa 800 ludzi, a wiec nad jakim rozlanym mlekiem ty placzesz? Czy aby napewno szkockim?.
  Poza tym, poki co, nie istnieje zadne "wojsko angielskie", istnieje armia brytyjska - symbolicznie "angielska" Royal Horse Artillery jest lakomym kaskiem dla kandydatow na zawodowego zolnierza ze wzgledu na prestiz i wyzszy zold. Ale nie mniej placi sie ludziom w Irish Guard (gdzie mamy i czarnych "Irlandczykow") czy w szkockiej Black Watch.
  Zwolnien w szkockich stoczniach tez nie przewiduje: jak nie bedzie zamowien UK i NATO, to beda chocby ROSYJSKIE - Szkocji, bedacej poza EU i NATO sankcje na Rosje nie beda przeciez obowiazywaly, a kuku! I ciesz sie Polaku!
  Masz wiecej takich anty-szkockich rewelacji?
  PS. Nawet i dzisiaj Irlandczyk z Republiki moze - jesli chce - zatrudnic sie w armii UK, nawet brytyjscy oficerowie werbunkowi probuja co lepszych zolnierzy i oficerow podkupic, ale rzadko im sie to udaje - Eire placi lepiej i awans szybszy.

 • marianmiki

  Oceniono 14 razy 4

  Szkocja jak się odłączy od Anglii to może z niej być druga Grecja.
  Ropa jest ale ani Szkocka ani Angielska tylko prywatnych spółek co płacą około 12 mld rocznie tylko mały problem że starczy jej na 15 lat a czym mniej ropy tym większe koszta wydobycia co może oznaczać że za 12 lat zamkną szyby ,
  na pewno Funt Szkocki będzie mniej warty niż Angielski .
  w samym Edynburgu 45 % to pracownicy państwowi co Anglia im płaci.
  przemysł whisky i rolniczy nie zapewni dużych wpływów pieniędzy .
  tylko Szkocja może być samodzielna jak mocno podniesie podatki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje