"To nie jawni psychopaci są problemem - z nimi sobie poradzimy. Problemem są 'zwykli ludzie'" - Makowski o ISIS

"To, co dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie, znów każe nam stawiać pytanie najważniejsze - pytanie o zło" - pisze na blogu na Polityka.pl Jarosław Makowski.
Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, zaczyna swój komentarz od przypomnienia egzekucji z ostatnich tygodni - ścięcia przez członków organizacji Państwo Islamskie Amerykanina i Brytyjczyka. "Czytając o wołającej o pomstę do nieba egzekucji czy też ją oglądając, natychmiast się pocieszamy, iż ci, którzy jej dokonują, muszą być potworami, psychopatami, dewiantami..." - pisze publicysta.

"Historia jednak poucza, że to zbyt proste i naiwne tłumaczenie" - przestrzega.

Coś innego jest problemem?

Zdaniem Makowskiego, który na zbudowanie swojej tezy przytacza książkę Slavenki Drakulić, tymi "potworami" są zwyczajni ludzie. "To nie jawni psychopaci, monstrualne potwory są problemem - z nimi spokojnie dalibyśmy sobie radę. Oni stanowią, na szczęście, wyjątki. Ba, im nawet należałoby współczuć, okazać miłosierdzie, zamiast prowadzić na szubienice" - podkreśla autor.

W jego opinii prawdziwym problemem są właśnie "zwykli ludzie", "mili sąsiedzi", czyli "większość z nas, w których - jak się okazuje - drzemie bestia". "Demony, gotowe w każdej chwili się przebudzić, by siać gwałt, zniszczenie i okrucieństwo. I nieważne, czy ktoś jest biedny, czy bogaty, biały, czy czarny, hetero-, czy homoseksualny, ma poglądy lewicowe, czy prawicowe" - podkreśla Makowski.

Cały jego komentarz na stronie serwisu Polityka.pl.

Więcej o:
Komentarze (17)
"To nie jawni psychopaci są problemem - z nimi sobie poradzimy. Problemem są 'zwykli ludzie'" - Makowski o ISIS
Zaloguj się
 • elzbieta09

  0

  "To nie jawni psychopaci, monstrualne potwory są problemem - z nimi spokojnie dalibyśmy sobie radę. Oni stanowią, na szczęście, wyjątki. Ba, im nawet należałoby współczuć, okazać miłosierdzie, zamiast prowadzić na szubienice" - podkreśla autor.
  ______________________
  Chyba facet zidiociał!

  Hitler to nie monstrum? Nie psychopata? Stalin to nie psychopata? I tak dalej.

 • 8_pasazer

  Oceniono 6 razy 2

  "natychmiast się pocieszać" to mogą chyba tylko dyżurni komentatorzy Polityki.
  "zwykli ludzie", "mili sąsiedzi" - oczywiście, tylko tacy mogą wziąć do ręki co najwyżej widły.
  Ktoś musi ich wspierać, uzbrajać, organizować logistykę i wywiad.
  I w tym punkcie jasna staje się potrzeba panicznego stosowania tak wyszukanej filozofii i intelektualnej zadumy, bo na pytanie, kto tych islamistów wykreował odpowiedź brzmi: MY.
  Tak, my, nasz pakt wojskowy, jego wywiady, nasi sojusznicy, kraje z którymi "łączy nas braterstwo broni". W imię swojej "przemyślanej" strategii bliskowschodniej.
  Pewnie, że jak się przez tyle lat w szacownych tygodnikach milczało a nawet klaskało, gdy "bojownicy o wolność" obalali "krwawe reżimy", a broń i kasa płynęła szerokim strumieniem do najgorszych fanatyków, to teraz ciężko spojrzeć w lustro i trzeba uciekać w jakieś mętne wywody, jeszcze mieszając do tego białych i czarnych.

 • sluziniec

  Oceniono 1 raz 1

  Cóż, nic w tym odkrywczego - na ten temat napisano tysiące książek, głównie (choć oczywiście nie tylko) w kontekście nazistowskich Niemiec. Tak samo było w Rwandzie, na Dzikim Zachodzie czy w starożytnym Rzymie.

 • compagno

  Oceniono 4 razy 0

  Z dzieleniem ludzi na "psychopatów" i na "normalnych" trzeba być ostrożnym/ostrożną. Czy na przykład gdy ktoś nie posiada konta na FB i/lub telefonu komórkowego to czy jeszcze jest "normalny" czy już nie?

 • doni72

  Oceniono 4 razy 0

  Problemem to sa Ci ktorzy finansuja i wykorzystuja tych naiwnych zbirow do osiagniecia swoich celow.Dopuki nie beda sadzeni i skazywani ci ktorzy sa odpowiedzialni za sponsoring i tym samym tworzenie tych grup nic sie nie zmieni.Teraz dozbraja sie Kurdow wsrod ktorych jest cala masa radykalow i w przyszlosci powstanie identyczny problem jak z tymi,ktorymi teraz walcza.Pytanie,komu zalezy na oslabianiu Turcji,ktora ma z nimi dostatecznie duzo problemow.

 • mate29

  Oceniono 10 razy 0

  Teraz to są psychopaci ! Bo zabili dwóch Amerykanów i jednego Brytola
  Ale jak wcześniej zabijali tysiące niewinnych ludzi (biskupa ,zakonników )to propaganda USA i ich pachołki pieprzyły o walce o demokracje i niedobrym Assadzie

 • 31.februarius

  Oceniono 18 razy 4

  Widzisz Jaruś, tych wszystkich "potworów, psychopatów, dewiatów i temu podobnych zboków, trzymali krótko za ryja; Saddamy, Baszary, Muammary i inne tego typu "przewidywalni" mafiozi.
  Ale komuś to przeszkadzało i "wywołano" wiosnę arabską, po której nastała późna jesień z przymrozkami i widokami na ostrą i długą zimę!

  Cóż, taki klimat .....

 • kalebas

  Oceniono 8 razy 2

  Psychopata - to człowiek, który z powodu trudności w spełnianiu kulturowo uwarunkowanych ról społecznych, wymaganych w danym środowisku, albo sam cierpi, albo zadaje cierpienie innym. Cechy zachowania dominujące u psychopatów, występują w różnym stopniu nasilenia u wszystkich ludzi o różnym stopniu tzw. "normalności", która jest kategorią wyłącznie statystyczną. Dlatego ludzi normalnych w ogóle nie ma - są tylko mniej, lub bardziej pie...ięci.

 • marian8-1960

  Oceniono 10 razy 0

  Najgroźniejsza jest idea, głęboko zakorzeniona w milionach ludzi jest ciężka do przezwyciężenia.
  Makowski jako "lewak" pewnie coś o tym wie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX