"Corriere della Sera": Ewa Kopacz - żelazna dama u sterów rządu; sumienny pracownik, a nie liderka

14.09.2014 13:01
Premier Ewa Kopacz

Premier Ewa Kopacz (Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI/ AGENCJA GAZETA)

"Żelazna dama", doskonała przedstawicielka klasy średniej - tak o kandydatce na premiera Ewie Kopacz pisze dziś "Corriere della Sera". Włoski dziennik podkreśla, że marszałek Sejmu "wychodzi z cienia" wybranego na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Gazeta kładzie nacisk na to, że Ewa Kopacz jest jedną z najbliższych i najwierniejszych współpracownic dotychczasowego premiera. "To osoba uważana za zdeterminowaną i za sumiennego pracownika, nie liderka" - ocenia się w artykule.

Autorzy zwracają w nim uwagę na to, że podczas gdy niemiecka prasa dokonuje "odważnego" porównania z kanclerz Angelą Merkel, "domowi krytycy wypominają jej brak wizji i niezależności".

"Jest doskonałym wyrazem klasy średniej"

Włoski dziennik ocenia, że w Polsce, "lokomotywie Europy Środkowo-Wschodniej", będącej na pierwszej linii kryzysu ukraińskiego i przed wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi trwa "delikatna faza przejściowa".

"Ewa Kopacz to kontynuacja" - stwierdza gazeta. Wskazuje, że "w przeciwieństwie do większości najważniejszych osób na scenie postkomunistycznej nie ma za sobą przeszłości działaczki Solidarności i nie ma związków, by przypisywać sobie założycielski mit nowej Polski".

"Jest doskonałym wyrazem klasy średniej, powstałej na gruzach reżimu i będącej motorem odbudowy" - ocenia "Corriere della Sera". Autorka tekstu "Dzień Ewy, kobieta na czele Polski" zauważa, że kandydatka na szefową rządu "źle znosi odchylenia katolickiej ortodoksji". Przypomina też zdarzenie z 2008 roku, gdy jako minister zdrowia "rzuciła wyzwanie działaczom i instytucjom kościelnym", wskazując szpital, w którym zgwałcona 14-latka mogła dokonać aborcji po odmowie jej przeprowadzenia w innych placówkach.

"Ewa należy do wspaniałej trójki"

Gazeta przypomina też z uznaniem, że w okresie międzynarodowego alarmu w związku z pojawieniem się wirusa H1N1 ówczesna minister zdrowia sprzeciwiła się masowemu zakupowi szczepionek przeciwko grypie, co uczyniły na przykład Włochy. Uznała je za "zbędne", a "czas przyznał jej rację" - podkreślono.

"Ewa należy do wspaniałej trójki" w otoczeniu Donalda Tuska - dodaje "Corriere della Sera" - wymieniając obok niej prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i dotychczasową wicepremier, przyszłą unijną komisarz Elżbietę Bieńkowską.

Rosnąca w siłę opozycja pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego będzie od tej pory musiała stawić czoła "damie z żelaza" - konstatuje dziennik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (187)
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 290 razy 170

  I tu jest problem dla Kaczyńskiego praktycznie nie do rozwiązania.
  JAK WALCZYĆ Z KOBIETĄ ???????????On się kobiet po prostu BOI.
  Nie ma na Ewę Kopacz praktycznie żadnych haków.
  Gadaniem bzdur że nowy rząd jako główny cel będzie miało walkę z PiS-em ( tak jak by PiS był pępkiem Polski) Kaczyński się już wystarczająco ośmieszył i skompromitował.
  Co w takim przypadku mają robić pisowcy,wszystkie plany "wzięły w ŁEB".

 • smok61

  Oceniono 118 razy 82

  ...jak to się u nas mówi " niech się Ewka sprawdzi".
  A jest właściwy moment.
  No bo, Żelazna Dama to przydomek Margaret Thatcher , która jak wiadomo poradziła sobie z upadającym górnictwem Wielkiej Brytanii.
  Tak więc Efciu ...czekamy :)))

 • jurek4491

  Oceniono 126 razy 66

  Sumienny pracownik - słyszysz JaroZbawie, za granicą znają kompetencje przyszłej pani premier a ty nie masz o tym zielonego pojęcia bo posługujesz się TABLETEM i mamroczesz zdrowaśki , " ten rząd musi odejść, Piatforma musi odejść, Tusk musi odejść ". Tusk odszedł to w PiSie płacz i lament że pozostawił Prezesa na pastwę losu Hofmanowi który ponoć już ryje żeby wysiudać Prezesa ze stanowiska prezesa.

 • oko.demona

  Oceniono 101 razy 53

  Przyszła Premier nie ma się czego obawiać. To nie wataha, ale sfora kundli ujadających z za płota pod wodzą starego, prezesa na wilka Tuska. Sikorski się mylił, nie było ani czego, ani potrzeby dożynać. Wystarczyło otworzyć ogrodzenie i już nie wiedzą co robić.
  Świadczy o tym chociażby ciągle powtarzany bełkot o sukcesie, potrójnym zwycięstwie w wyborach do Senatu, w którym PO ma 62 senatorów, z zjednoczona prawica dwa razy mniej.

 • qsaewasw

  Oceniono 76 razy 50

  Kaczyński jest z tego znany że nie lubi mediów bo czym więcej gada tym bardziej pogrąża swoją partię.

 • fakiba

  Oceniono 95 razy 43

  Coś kaczor i jego ekipa boją się rządów pani Kopacz i próbują z niej robić osobę nieudolną

 • deryl01

  Oceniono 51 razy 31

  Jeszcze smiecie Kaczynskiego nie maja pojecia o polityce Kopacz a juz chcieliby rozpocczac z nia wojne. Jedyne wyzwolenie Polski to wyslanie Kaczora na przymusowe leczenie psychiatryczne w zamknietym zakladzie.

 • slimslider

  Oceniono 56 razy 30

  Z New York City; Gratulacje i serdeczne życzenia pomyślności i wielkich sukcesów dla nowego premiera Polski, Ewy Kopacz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje