"Corriere della Sera": Ewa Kopacz - żelazna dama u sterów rządu; sumienny pracownik, a nie liderka

14.09.2014 13:01
Premier Ewa Kopacz

Premier Ewa Kopacz (Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI/ AGENCJA GAZETA)

"Żelazna dama", doskonała przedstawicielka klasy średniej - tak o kandydatce na premiera Ewie Kopacz pisze dziś "Corriere della Sera". Włoski dziennik podkreśla, że marszałek Sejmu "wychodzi z cienia" wybranego na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Gazeta kładzie nacisk na to, że Ewa Kopacz jest jedną z najbliższych i najwierniejszych współpracownic dotychczasowego premiera. "To osoba uważana za zdeterminowaną i za sumiennego pracownika, nie liderka" - ocenia się w artykule.

Autorzy zwracają w nim uwagę na to, że podczas gdy niemiecka prasa dokonuje "odważnego" porównania z kanclerz Angelą Merkel, "domowi krytycy wypominają jej brak wizji i niezależności".

"Jest doskonałym wyrazem klasy średniej"

Włoski dziennik ocenia, że w Polsce, "lokomotywie Europy Środkowo-Wschodniej", będącej na pierwszej linii kryzysu ukraińskiego i przed wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi trwa "delikatna faza przejściowa".

"Ewa Kopacz to kontynuacja" - stwierdza gazeta. Wskazuje, że "w przeciwieństwie do większości najważniejszych osób na scenie postkomunistycznej nie ma za sobą przeszłości działaczki Solidarności i nie ma związków, by przypisywać sobie założycielski mit nowej Polski".

"Jest doskonałym wyrazem klasy średniej, powstałej na gruzach reżimu i będącej motorem odbudowy" - ocenia "Corriere della Sera". Autorka tekstu "Dzień Ewy, kobieta na czele Polski" zauważa, że kandydatka na szefową rządu "źle znosi odchylenia katolickiej ortodoksji". Przypomina też zdarzenie z 2008 roku, gdy jako minister zdrowia "rzuciła wyzwanie działaczom i instytucjom kościelnym", wskazując szpital, w którym zgwałcona 14-latka mogła dokonać aborcji po odmowie jej przeprowadzenia w innych placówkach.

"Ewa należy do wspaniałej trójki"

Gazeta przypomina też z uznaniem, że w okresie międzynarodowego alarmu w związku z pojawieniem się wirusa H1N1 ówczesna minister zdrowia sprzeciwiła się masowemu zakupowi szczepionek przeciwko grypie, co uczyniły na przykład Włochy. Uznała je za "zbędne", a "czas przyznał jej rację" - podkreślono.

"Ewa należy do wspaniałej trójki" w otoczeniu Donalda Tuska - dodaje "Corriere della Sera" - wymieniając obok niej prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i dotychczasową wicepremier, przyszłą unijną komisarz Elżbietę Bieńkowską.

Rosnąca w siłę opozycja pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego będzie od tej pory musiała stawić czoła "damie z żelaza" - konstatuje dziennik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (187)
"Corriere della Sera": Ewa Kopacz - żelazna dama u sterów rządu; sumienny pracownik, a nie liderka
Zaloguj się
 • limes-inferior

  Oceniono 2 razy -2

  to teraz aktywisci z PELO powinni zaryczec 'sto lat"

 • rash-omon

  Oceniono 2 razy 0

  A ja w słynnym dzienniku z Jamajki na który swego czasu powoływała się poseł wówczas poseł Komorowski przeczytałem że Kopacz jest tak piękna jak Kate Moss . I teraz się przyglądam pani marszałek i chyba mają rację .

 • red-akcja

  Oceniono 5 razy -3

  Kłamcy nie mogą rządzić Polakami. Nawet gdy chce tego Merkel, Putin i wszyscy ubole w bantustanie.

 • red-akcja

  Oceniono 5 razy -1

  W Polsce samochody są prawie dwa razy droższe niż w USA
  W Polsce benzyna jest dwa razy droższa niż w USA
  W Polsce gaz jest trzy razy droższy niż w USA.
  Tylko zmiana "elyty" na elitę może uchronić Polskę przed zniknięciem.

 • red-akcja

  Oceniono 6 razy -2

  Kłamczucha.

 • blski

  Oceniono 4 razy 2

  Kopacz dotychczas nie miala okazji do podejmowania decyzji w waznych sprawach, w tych przypadkach gdy je podjela wykazala sie niezaleznoscia i determinacja. Nie przypuszczam zeby na podstawie jej politycznej przeszlosci mozna przewidywac jakie beda jej rzady. Ci ktorzy pisza o jej posluszenstwie moga byc zaskoczeni. Z racji wyuczonego zawodu jest zapewne pragmatyczna, zrownowazona i psychicznie odporna. To, ze nie wybrala kariery naukowej (nie wiem czy spelnilaby wymagania) swiadczy o tym, ze zdaje sobie sprawe ze swych ograniczonych mozliwosci. Co wazniejsze nie wydaje sie zeby chciala byc gwiazda jak wiekszosc naszych politykow.

 • gr_ub_y

  Oceniono 10 razy -2

  W muzeum osobliwości postawią kiedyś manekina Kopaczki, by POspólstwo mogło sobie POrechotać....

  .... ale nie będzie to figurka z wosku, tylko z wazeliny.

 • gr_ub_y

  Oceniono 14 razy -2

  Baba z pod Radomia, udająca Gdańszczankę.

  Niedołęga bez żadnych zasług i kompetencji pozorująca pracę.

  Oto cała prawda o "żelaznej damie" z wazeliny.

 • droth45

  Oceniono 7 razy -5

  SPOKOJNA GŁOWA ,
  MICHNIK JUŻ SIĘ POSTARA UTRĄCIĆ NASTĘPCZYNIĘ ,NIEPOSŁUSZNEGO INTERESOM WARSZAWKI, TUSKA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje