Francja zawiesza kontrakt na mistrale dla Rosji? Okręt "Władywostok" wyszedł w morze z rosyjską załogą

13.09.2014 16:54
Rosyjscy marynarze w drodze na pokład okrętu Władywostok

Rosyjscy marynarze w drodze na pokład okrętu Władywostok (DAVID VINCENT/AP)

Okręt typu Mistral o nazwie "Władywostok", pierwszy z dwóch mistrali zamówionych przez Rosję we Francji, którego dostawa została zawieszona z powodu kryzysu ukraińskiego, wyszedł rano w morze z portu Saint-Nazaire z rosyjską załogą na pokładzie.
Okręt po raz pierwszy przeprowadził próbny rejs z częścią rosyjskiej załogi liczącej 400 marynarzy i przechodzącej od końca czerwca szkolenie w Saint-Nazaire w ramach kontraktu podpisanego przez francuską spółkę stoczniową DCNS i stronę rosyjską.

Jak precyzuje agencja AFP, ponad 200 rosyjskich marynarzy jeszcze w piątek wieczorem zaokrętowało się na ten próbny rejs mający trwać około 10 dni. Celem rejsu jest przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych na pełnym morzu.

Zawieszenie kontraktu

Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie niedawnego szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.

Drugi okręt typu Mistral o nazwie "Sewastopol", który budowany jest przez spółkę stoczniową STX, miał być dostarczony w listopadzie 2015 roku. Hollande podkreślił, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego podpisana przez Moskwę od upadku ZSRR.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (225)
Francja zawiesza kontrakt na mistrale dla Rosji? Okręt "Władywostok" wyszedł w morze z rosyjską załogą
Zaloguj się
 • belmondo1956

  0

  France nie Francuzi

 • freed111

  0

  Kr?to i na temat powinni francuskiego prezydenta glupca usunąć z ze stanowiska za to że skli ruskich debili tak samo jak prezyden debil Włochoni sa debilami

 • alejagwiazd

  0

  jak nie holland to ta durna malpa le pen dokonczy budowe

 • cannondalest600

  0

  Zawdzięczamy to łobuzom Sarkozego, którzy udupili DSK (Daniel Strauss-Kahn), jedynego męża stanu we Francji od czasów de Gaulla. Gdyby DSK był prezydentem, Francja nie miałaby kryzysu, UE pewnie też znacznie mniejszy, a Rosjanie mogliby tylko pomarzyc o mistralach. Kto nie pamięta, niech poszuka w internecie DSK + Diallo.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowni forumowicze, za mało znacie ten otaczający Was świat, Rosjanie z tych energetycznych firm już w latach 90-ych jeździli często do Paryża i zaczęli nabywać nieruchomości w tamtych rejonach, Hiszpania też:))) Po objęciu władzy przez Putina i jego koleżków zmieniły się składy zarządów ale styl życia nie:)))
  Co słyszę w Polsce? Nie obsługiwać Rosjan - bardzo dobrze, że to piszą, żeby przypadkiem nie weszli i nie zostawili kilku złotych, gardzimy nimi:))), odstraszyć w miejscowościach wypoczynkowych, bardzo dobrze, związkowcy i patrioci przyjadą i zostawią kasę:))))
  Nie chcą jabłek, też dobrze, przerobimy na wino i będziemy pili "jabole" przy okazji wspierając budżet:))) Nie sprzedamy im żadnego uzbrojenia ani urządzeń - ponad 40 lat produkowaliśmy to na ich technologiach, materiałach i zamówieniach:))) Będziemy bojkotować ich wyroby i towary, pewnie, będziemy tankować paliwo 30 gr droższe ale u nich nie:)))
  Mówią, że głupota nie boli, patrząc z boku i znając niektóre narodowości mówię Wam, że boli, a tym bardziej boli jak to moi ziomkowie oplatają bzdury wierutne zamiast myśleć racjonalnie, my nie musimy Rosji bojkotować, oni za to mogą sobie pozwolić od nas nie kupować:)))
  Jesteśmy dziady ale honorowe prawda?:)))

 • Paweł Tomkowiak

  Oceniono 2 razy 2

  O ile pamiętam, wyprodukowane dla Izraela niszczyciele czy coś tam, też przed laty wypłynęły z francuskich stoczni jedynie na rejs techniczny i już do stoczni nie wróciły, a u klienta służą pewnie do dziś.

 • siekieraaxe

  0

  teraz juz nie wróca
  przesla kase na konto stoczni
  i problem rozwiazany
  takie to snakcje

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Madrzy Francuzi: pilnuja biznesu. A po co im nadstawiac piersi za bandziorow z Ukrainy????! Glupi Radek nauczke tez dostal - stracil stanowisko.

 • wigorek42

  Oceniono 1 raz 1

  Francuzi jak przed II wojną światową - nas konflikty zbrojne na wschodzie interesują tylko jako źródło wielkich pieniędzy, ludzie nic nie znaczą, musimy dbać o swoje dochody.
  Biedni niech sami sobie radzą, my zarabiamy na konfliktach zbrojnych.
  To jest przykład solidarności bogatej Europy z jej biedniejszą częścią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje