Francja zawiesza kontrakt na mistrale dla Rosji? Okręt "Władywostok" wyszedł w morze z rosyjską załogą

13.09.2014 16:54
Rosyjscy marynarze w drodze na pokład okrętu Władywostok

Rosyjscy marynarze w drodze na pokład okrętu Władywostok (DAVID VINCENT/AP)

Okręt typu Mistral o nazwie "Władywostok", pierwszy z dwóch mistrali zamówionych przez Rosję we Francji, którego dostawa została zawieszona z powodu kryzysu ukraińskiego, wyszedł rano w morze z portu Saint-Nazaire z rosyjską załogą na pokładzie.
Okręt po raz pierwszy przeprowadził próbny rejs z częścią rosyjskiej załogi liczącej 400 marynarzy i przechodzącej od końca czerwca szkolenie w Saint-Nazaire w ramach kontraktu podpisanego przez francuską spółkę stoczniową DCNS i stronę rosyjską.

Jak precyzuje agencja AFP, ponad 200 rosyjskich marynarzy jeszcze w piątek wieczorem zaokrętowało się na ten próbny rejs mający trwać około 10 dni. Celem rejsu jest przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych na pełnym morzu.

Zawieszenie kontraktu

Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie niedawnego szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.

Drugi okręt typu Mistral o nazwie "Sewastopol", który budowany jest przez spółkę stoczniową STX, miał być dostarczony w listopadzie 2015 roku. Hollande podkreślił, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego podpisana przez Moskwę od upadku ZSRR.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • tyand

  Oceniono 471 razy 437

  Słowa Lenina wiecznie żywe:
  "kapitaliści sami sprzedadzą nam broń, którą ich zabijemy"

 • scibor3

  Oceniono 413 razy 331

  Jak się ma 5 mln muzułmanów na utrzymaniu to nie za bardzo można przebierać w klientach.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 174 razy 160

  nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu...
  pierdu, pierdu... Francja od entego już razu, znów przekroczy 3% próg deficytu budżetowego w tym i w przyszłym i w następnym... gdyby to była jakaś mala Grecja albo Portugalia już by miała przesrane w Europejskim Banku Centralnego... ale w unii są równi i równiejsi ...
  wiec moim zdaniem oba okręty popłyną "biegusiem" do Rosji, kto się założy???

 • bob_59

  Oceniono 162 razy 86

  Po prostu Francja potajemnie wspiera terroryzm. Poza wyp...em z Unii i NATO należy się jej zestaw podobnych sankcje jak Rosjii.

 • tenare

  Oceniono 109 razy 67

  Autor "artykułu" za 0,99 zł zapomniał wspomnieć, że Mistral "Władywostok" został W CAŁOŚCI zapłacony przez Rosję. To jest już jakby nie było ich okręt. Francuzi kasę bez obrzydzenia wzięli.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 56 razy 42

  .
  Czego wstydliwie michnikowszczyzna nie napisała i pokazała na fotkach to kadra oficerska na tym okręcie.
  Pokazali paru matrosów. To nie oni sie będą szkolić. Te 20- latki są od wykonywania prostych rozkazów. NIczego innego w tym wieku się nie potrafi.
  .
  Na mostku z pewnością jest juz rosyjski kapitan i kadra oficerska .
  To on formalnie dowodzi jednostką , wydaje rozkazy i oni ją obsługują.
  Francuzi , tak jak każdy producent zajmują się tylko sprawami technicznymi, czy wszystko gra.
  Jeśli nie to do poprawki. I wcale nic pewnego ,ze we francuskiej stoczni jeśli można to zrobić rownież w rosyjskiej.
  .
  W dyskusji brakuje podstawowej sprawy - ten okręt jest obecnie bezbronny. Będzie wyposażony w Rosji w rosyjskie uzbrojenie !
  Wołodia zawsze strzela ze swojego.
  Nie tak jak my !
  .
  .
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje