Abp Jędraszewski: Ateizm odbiera prawdę. Bierze się z braku wiedzy, nie z jej nadmiaru

Tylko w Bogu można odnaleźć siebie. To, co daje religia, ateizm odbiera. Ateizm odbiera prawdę, poczucie sensu istnienia, odbiera prawdę dlaczego warto cierpieć, poświęcać się i mimo tylu trudności żyć - mówił w Łodzi abp Marek Jędraszewski.
- Ateizm odbiera prawdę, poczucie sensu istnienia, prawdę dlaczego warto cierpieć, poświęcać się i mimo tylu trudności żyć - mówił abp Marek Jędraszewski podczas pierwszego po wakacjach spotkanego spotkania z cyklu "Dialogi w Katedrze". Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że ateizm jest problemem wtórnym wobec teizmu, bo najpierw jest Bóg, a dopiero potem człowiek, który stwierdza, że Boga nie ma. - Ateiści twierdzą, że to religia ogranicza wolność, myślenie, rozum i racjonalne spojrzenie na świat. A przecież to właśnie religia zachęca do tego, by wiarę pogłębiać intelektem. Wiara wręcz domaga się intelektu - podkreślił metropolita łódzki przypominając, że pierwsze uniwersytety były zakładane przez Kościół.

Ateizm jako pudło

Zdaniem abpa ateizm nie jest pogłębieniem duchowości, lecz ograniczeniem się do pustki, której symbolem może być pudło, w którym człowiek zamyka się przed Bogiem i stworzonym przez niego światem. - Tylko w Bogu można odnaleźć siebie. To co daje religia, ateizm odbiera. Ateizm odbiera prawdę, poczucie sensu istnienia, odbiera prawdę dlaczego warto cierpieć, poświęcać się i mimo tylu trudności żyć - mówił abp Jędraszewski.

Gra się toczy o życie wieczne

Hierarcha tłumaczył, iż nie można kategorycznie powiedzieć, że nie ma Boga, życia wiecznego i Królestwa Bożego oraz, że o tym dowiemy się na pewno dopiero po śmierci. Jednak, jak dodał, już dziś człowiek musi się za czymś opowiedzieć. - Jeśli żyjemy tak, jakby Bóg istniał i opowiadamy się za dobrem, to nawet jeśli Go nie ma, nic nie tracimy. Natomiast jeśli żyjemy tak, jakby Boga nie było, a On jest, mamy wiele do stracenia - wskazywał abp Jędraszewski dodając, że "przed nami ogromna stawka do wygrania - życie wieczne, i to właśnie rozum podpowiada nam rozwiązanie".

Ludzie bez Boga nie mają fundamentów

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że liczba osób wierzących na świecie wbrew przekonaniom utrwalanym w mediach zwiększa się. Powodem tego jest fakt, iż tylko człowiek, który ma rozwinięte wszystkie swoje sfery, może osiągnąć pełnię swojego człowieczeństwa, czyli sferę zmysłową, etyczną i duchową - wyjaśniał. - Ludzie bez Boga żyją bez fundamentu. Wielką chwałą Boga jest to, że stworzył człowieka, który może powiedzieć, że Boga nie ma - zaznaczył hierarcha.

Abp Jędraszewski ocenił, że do ateizmu często prowadzić może właśnie brak wiedzy teologicznej i wynikająca z tego braku niewłaściwa interpretacja Pisma Świętego. - To właśnie brak wiedzy, a nie jej nadmiar, jak twierdzą niektórzy, często staje się fundamentem pod ateizm - podkreślił.

Ludzie pytają, hierarcha odpowiada

,,Dialogi w Katedrze" to inicjatywa podjęta przez archidiecezję łódzką w Roku Wiary. Co miesiąc abp Marek Jędraszewski spotyka się w katedrze i odpowiada na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez zebranych w świątyni wiernych.

Tematami kolejnych spotkań będą: ,,Troska o ubogich" (10 października), ,,Samotność i starość" (14 listopada) oraz ,,Sumienie" (12 grudnia).

Więcej o:
Komentarze (930)
Abp Jędraszewski: Ateizm odbiera prawdę. Bierze się z braku wiedzy, nie z jej nadmiaru
Zaloguj się
 • Rafał Dziewięcki

  0

  Bóg jest potrzebny Panu Jędraszewskiemu aby wyciągać kasę od swoich wiernych, zawsze kościół hamował postęp a co ciekawsze teorie trafiały na indeks ksiąg zakazanych więc o czym tub mówić, pozdrawiam.

 • Daniel Szymon

  0

  1. Ateizm jest brakiem wiary w boga, nie wiarą w jego nieistnienie (wtedy mówimy o antyteizmie).
  2. Czy naprawdę są jeszcze ludzie, którzy używają zakładu Pascala?
  2b. Co zrobi arcybiskup, kiedy po śmierci spotka boga, który powie mu: "Całe życie kazałeś przekładać ludziom wiarę nad wiedzę, mówiłeś, że muszą wierzyć w cudownie narodzonego, magicznego stolarza, który umarł za wszystkich wiedząc, że zmartwychwstanie. Wybacz, ale miejsce w raju zarezerwowałem dla ateistów i racjonalistów, którzy potrafili wykorzystywać zdolność do krytycznego myślenia."?
  3. Ciekawe, według jakich statystyk rośnie liczba wierzących. Wszystkie mi znane mówią coś odwrotnego.
  4. Brak fundamentu w postaci świętej książki sprzed trzech tysięcy lat interpretowanej na milion sposobów nie oznacza, że człowiek nie ma sensu życia, czy moralności. Często ateści mają lepiej ugruntowane przekonania od wierzących, ponieważ wypracowali je samodzielnie, szukając różnych możliwości - w przeciwieństwie do wierzących, którzy są tutaj zależni od przekonań innych.
  5. Wiara może współgrać z nauką, ale nie w momencie, kiedy religijny dogmat stoi w sprzeczności z wiedzą zdobytą na drodze empirii (przykład: kreacjoniści młodej Ziemi).
  6. Mówienie, że potrzebujemy boga, żeby zrozumieć obecność cierpienia jest... niesmaczne. Cierpieniu należy zapobiegać i leczyć jego skutki, nie manifestować jego domniemane "piękno".

 • mirekch60

  0

  Panie Jędraszewski wy dobrze wiecie że bajeczki o bogu to są wysysane z palca.

 • tsuranni

  0

  kościelny bełkot. Bierze się nie z braku arogancji, lecz jej nadmiaru. Jakim prawem ten cham w sukience mnie obraża?

 • Dawid Bielecki

  0

  "Ateiści twierdzą, że to religia ogranicza wolność, myślenie, rozum i racjonalne spojrzenie na świat. A przecież to właśnie religia zachęca do tego, by wiarę pogłębiać intelektem. "

  Od którego wieku kościół katolicki tak uważa?

 • litwiniakk

  0

  Jakoś nie straciłam sensu istnienia, dalej się poświęcam ale dla siebie , dla dzieci i całej swojej rodziny ;) i wiem co to dobro i zło i nie potrzebuje do tego żadnego Boga. Kocham ludzi, staram się nikogo nie krzywdzić i toleruje całkowitą inność !!! A tak przy okazji to niezła strategia z tym straszeniem brakiem życia wiecznego, nauka interesowniści , brawo !! Nie wierzysz to chociaż udawaj bo jak naprawdę jest życie wieczne to Ci się nie opłaca brak wiary i idź do kościoła oczywiście bo trzeba przecież płacić za tą niezbadaną możliwość życia wiecznego !!! Porażka tych ludzi !! Ja dziękuję, zaryzykuję ;)

 • normalny1944

  Oceniono 1 raz 1

  Mądralo powiedz mi gdzie jest ten twój bóg to go rozgrzebie i zacznę szukać prawdy, a ateiści powstali z tych co na siłę polaliscie im łby mianujac ich na swoich, tylko woda wyschla i okazało się że ich oszukujecie i przestali lazic do tego cyrku zwanego przez was kościołem, .

 • normalny1944

  Oceniono 1 raz -1

  Gó... prawda panie biskup głos te bzdety w kościele głosząc publicznie robisz z siebie głupka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX