Tusk chce Grabarczyka na wicepremiera. Kopacz się sprzeciwia

Ustępujący premier i przyszła szefowa rządu spierają się o skład nowego gabinetu. Jak informuje ?Rz?, Tusk chciałby wzmocnić tzw. spółdzielnię, czyli frakcję grupującą regionalnych liderów. Dlatego namawia Kopacz do powierzenia Cezaremu Grabarczykowi stanowisk ministra sprawiedliwości i wicepremiera. Marszałkini nie podoba się to rozwiązanie. Forsuje też pomysł, by Rafał Grupiński, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Grzegorza Schetyny, został ministrem kultury.
O 8.30 Ewa Kopacz spotyka się z prezydentem. Bronisław Komorowski powierzy jej misję tworzenia nowego rządu.

Według najnowszych spekulacji "Rzeczpospolitej" z nowego gabinetu ma zniknąć m.in. Marek Biernacki. Jak informuje gazeta, Ewa Kopacz nie widzi w swoim gabinecie miejsca dla przedstawicieli konserwatywnego skrzydła PO.

Sporo napięcia ma podobno wywoływać osoba Cezarego Grabarczyka. Donald Tusk forsuje kandydaturę obecnego wicemarszałka Sejmu na stanowiska wicepremiera i ministra sprawiedliwości. Ale Ewa Kopacz jest gotowa powierzyć Grabarczykowi "tylko" stanowisko ministra.

Według informacji "Rz" znacznie chętniej awansowałaby na wicepremiera szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Ze Schetyną w tle

Grabarczyk to lider słynnej spółdzielni, czyli frakcji grupującej liderów lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. "Premier przez ostatnie dwa lata korzystał ze wsparcia spółdzielni podczas swych wojen ze stronnikami Grzegorza Schetyny" - przypomina "Rzeczpospolita".

Co ciekawe, Ewa Kopacz chciałaby zrobić ukłon w stronę stronników Schetyny. Rozważa powierzenie stanowiska ministra kultury Rafałowi Grupińskiemu. To jeden z najbliższych stronników Schetyny. Dzięki takiemu manewrowi zwolniłby się fotel szefa klubu parlamentarnego PO. Wtedy Kopacz mogłaby na czele klubu postawić zaufanego człowieka.

Według informacji "Rz" pracę w nowym rządzie mają dostać m.in. Radosław Sikorski, Mateusz Szczurek, Joanna Kluzik-Rostkowska i Lena Kolarska-Bobińska.

Więcej o:
Komentarze (36)
Tusk chce Grabarczyka na wicepremiera. Kopacz się sprzeciwia
Zaloguj się
 • elzbieta09

  Oceniono 1 raz -1

  Dlatego namawia Kopacz do powierzenia Cezaremu Grabarczykowi stanowisk ministra sprawiedliwości i wicepremiera.
  __________________
  Ministrem sprawiedliwości człowiek odpowiedzialny za przekręty na kolei i w budowaniu autostrad? Im gorszy tym wyżej ma szansę awansować? Tusk nadal dba przede wszystkim o kumpli!

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy 2

  Oszust Tusk chce dalej mieć wpływ na rządy w Polandii. Rozstawia kolesi, aby sitwa miała na wszystko oko. Czy ten głupi Polandyjski naród czegokolwiek się kiedykolwiek nuczy?

 • unamatita

  Oceniono 3 razy 1

  "Tusk chce Grabarczyka na wicepremiera." - to świetny pomysł. Grabarczyk polski autostrad, będzie grabarczykiem nieudacznego PełOwskiego rządu!
  Ja jestem za!
  u.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 3 razy -1

  Czeba było Grabarczyka zrobić nowym premierem a Kopach na ambasadora do Watykanu

 • dorik2

  Oceniono 3 razy 3

  Grabarczyk nadaje się najwyżej do stukania laską marszałkowską! Ewka, nie słuchaj Tuska! Weź do rządu Schetynę - byłby świetnym ministrem spraw wewnętrznych. Zamiast Bieńkowskiej Danuta Huebner. Biernacki z Królikowskim - won!

 • chi_neng1

  Oceniono 5 razy 1

  Panie premierze

  Z chwila gdy podal sie pan do dymisji, pana rzady jako premiera sie skonczyly.

  Szacunek jaki dla pana zywilam i zywie nadal, oraz w dalszym ciagu traktuje i powazam pana jako jednego z najlepszych politykow Polski w ostatnich czasach, byly powodem tego, ze zawsze mial pan moj glos.
  Moj szacunek i powazanie nie oznaczaja jednak, ze bylam i jestem slepa na bledy jakie pan popelnial.
  Nawet w tej ostatniej chwili; przyjecie sprawozdania Seremeta.
  To byla jedyna szansa na WRPOWADZENIE PRAWORZADNOSCI W POLSCE, KTORA ZOSTALA ZASTAPIONA NIERZADEM. PAN POZBAWIL POLSKE TEJ SZANSY KILKAKROTNIE.
  NIE WIERZE W TO, ZE BYL I JEST PAN NIESWIADOMY TEGO, ZE PROKURATURA ORAZ SADOWNIOCWTO W POLSCE JEST KATASTROFALNA I SKANDALICZNA, JAKO ZE JEST TO W DALSZYM CIAGU PROKURATURA I SADOWNICTWO OBSADZONE PRZEZ ZIOBRE.
  DOKAD TAKI STAN RZECZY BEDZIE TRWAL, W POLSCE BEDZIE PANOWAL NIERZAD.

  Ingerowanie w przyszle rzady i plany nowego premiera, uwazam za brak taktu i blad nastepny.
  Szczegolnie ze rzad ten i samo PO potrzebuje ODNOWY. Innego sposobu dzialania.

  Dlatego to uwazam, ze powinien pan dac pani Kopacz i wszystkim innym wolna reke.
  To jest to, czego cala Polska oczekuje. To jest to co bylo powodem tego, ze byl pan notorycznie zalewany negatywna krytyka. I to jest to, co wplynelo na pan decyzje podjecia pracy w RE (ta negatywna krytyka - przypuszczam). Wiec, niech pan wreszcie zostawi problemy wewnetrzne swoim nastepcom i niech oni pokaza na co ich stac - BEZ PANA WPLYWOW.

  Z powazaniem i zyczeniami wszystkiego najlepszego na nowym stanowisku, ale bez ingerencji w nowe wladze.

 • chi_neng1

  Oceniono 8 razy 4

  "z nowego gabinetu ma zniknąć m.in. Marek Biernacki"

  Brawo"
  A co z Krolikowskim?

  Moze jednak pani Kopacz nas zaskoczy pozytywnie?

 • maverickpis

  Oceniono 3 razy 1

  archiwa-ipn.blogspot.com/2012/08/waesa-i-tusk-polacy.html

 • pelikannet

  Oceniono 5 razy 1

  Elementarna mądrość mówi, że “Jeśli ktoś cię okłamuje, to chce cię okraść”.

  niepoprawni.pl/blog/7113/jesli-ktos-cie-oklamuje-to-chce-cie-okrasc-0

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX