Niemiecka prasa o przemówieniu Komorowskiego: To cud, że Niemcy i Polacy się lubią

Pierwsze reakcje mediów na wystąpienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego są niezwykle pozytywne. Komentatorzy wskazują na ?cud pojednania? Polaków i Niemców i ostre słowa skierowane pod adresem Rosji.
" Die Welt" zatytułował swą relację z uroczystego posiedzenia Bundestagu cytatem z wystąpienia przewodniczącego niemieckiego parlamentu Norberta Lammerta: "To cud, że Niemcy i Polacy się lubią".

Gazeta poza omówieniem wątków wystąpienia Bronisława Komorowskiego wskazuje na zaangażowanie polskiego prezydenta na rzecz polsko-niemieckiego zbliżenia jeszcze w czasach sprawowanego przez niego urzędu marszałka Sejmu. Wtedy w latach 2007-2010 spotykał się regularnie z przewodniczącym Bundestagu Lammertem.

"Krytyka Rosji wypadła wyjątkowo surowo"

Relacja z uroczystego posiedzenia Bundestagu berlińskiego dziennika "Der Tagesspiegel" nosi tytuł: "Cud pojednania". Gazeta cytuje prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który pojednanie Polaków i Niemców po zakończeniu II wojny światowej nazwał "kopernikowskim przełomem" i wskazywał na "polsko-niemiecką wspólnotę odpowiedzialności za europejskie wartości takie jak wolność, państwo prawa i niezbywalna godność każdej istoty ludzkiej".

Berliński dziennik pisze, że polski prezydent wypowiedział "wielkie słowa na określenie obecnych relacji obydwu narodów". Zaś, jeśli chodzi o konflikt ukraiński ,"krytyka Rosji wypadła wyjątkowo surowo". Gazeta na samym wstępie pisze, że Bronisław Komorowski wezwał UE i Zachód do zajęcia "zdecydowanego stanowiska wobec Rosji, a także podjęcia większego wysiłku militarnego".

"Tagesspiegel" zwraca też uwagę na to, że obecne zachowanie Rosji prezydent RP "umieścił w kontekście polityki nazistowskiej lat trzydziestych". Sytuację w Rosji, na Ukrainie, w Iraku i Syrii wyraźnie powiązał w jeden kontekst, wskazując na to, że wszędzie tam nie są przestrzegane prawa człowieka, państwo prawa i wolności obywatelskie.

"Na końcu były całusy dla niemieckiej kanclerz"

"Süddeutsche Zeitung" zauważa już w samym tytule, że obaj prelegenci (przewodniczący Bundestagu Lammert i prezydent RP Komorowski) wykorzystali uroczyste posiedzenie "do łajania Rosji". Monachijski dziennik pisze, że na wstępie swoich wystąpień zarówno prezydent RP Bronisław Komorowski, jak i przewodniczący niemieckiego parlamentu Norbert Lammert chwalili przyjaźń między sąsiadami.

Mówiąc o konflikcie ukraińskim, krytykowali Rosję słowami, które przypominały wypowiedź prezydenta RFN Gaucka kilka dni wcześniej, 1 września w Gdańsku. "Na końcu były całusy dla niemieckiej kanclerz i długi uścisk z prezydentem Joachimem Gauckiem. Polski prezydent Bronisław Komorowski podkreślił tymi gestami znaczenie swoich słów na uroczystym posiedzeniu Bundestagu" - pisze gazeta.

"Uścisk Komorowskiego i jego wystąpienie można zrozumieć jako przypomnienie gestu pojednania Kohla z Mazowieckim, ale też jako gest solidarności z prezydentem Niemiec. Joachim Gauck był krytykowany za swoje wyraziste określenia w wystąpieniu 1 września na Westerplatte", przypomina gazeta. Gauck porównał w nim postępowanie Rosji na Ukrainie z niemiecką polityką przed wybuchem wojny w 1939 roku.

"Deutsche Welle": Komorowski wykonał to zadanie po mistrzowsku

W komentarzu zamieszczonym na portalu rozgłośni "Deutsche Welle" Marcel Fürstenau pisze o "imponującym wystąpieniu we właściwym miejscu". Komentator zauważa, że upamiętnianie II wojny światowej w czasach niewyjaśnionego konfliktu zbrojnego w samym środku Europy jest "nieuchronnie drażliwym przedsięwzięciem", tym bardziej że mówcą jest Polak.

Prezydent Bronisław Komorowski "wykonał to zadanie po mistrzowsku", zauważa autor komentarza.Komentarze (451)
Niemiecka prasa o przemówieniu Komorowskiego: To cud, że Niemcy i Polacy się lubią
Zaloguj się
 • porzundny

  0

  Korzystne to i mile, choc i tak jestem zdania, ze jak przyjdzie co do czego, to i tak nas Zachod zostawi samym sobie.
  Nie o tym chcialem jednak pisac, lecz o kiepskim poziomie jezykowym zarowno autora, jak i ogolnie dziennikarzy GW.Ubawil mnie szczegolnie fragment:
  ''Zaś, jeśli chodzi o konflikt ukraiński (...)Czego tam szuka przecinek?Na przyszlosc polecam wariant:''Jesli zas chodzi o (...)
  Zwracam sie do GW z prosba o korygowanie tekstow przed ich drukiem.Jako gazeta o zasiegu ogolnopolskim jestescie nie tylko opiniotworczy, ale tez wplywacie na jezyk, jakim mowi spoleczenstwo.Niestety wpylwacie niekorzystnie-bledy gramatyczne, znaczeniowe, nowomowa ufajdana angielskimi wtretami i t.d., i t.p.Opamietajcie sie.

 • Kuba Kaczor

  0

  Polacy i Niemcy się lubią? Co oni pieprzą ... Nigdy nie miałem problemów ze Słowianami ze wschodu i południa, Grekami, Włochami, Hiszpanami, Afrykańczykami czy nawet Amerykanami, za to jak mieszkało się z Niemcami to była tragedia. Po pierwsze Polaków mieli za alkoholików, choć nikt z nas nie pił więcej niż oni, ani nie bujał się do rana po wszystkich klubach w mieście, po drugie, jak komuś coś zginęło to zawsze była nasza wina. Pewnego razu przyszła do mnie Niemka i mówi "zginął mi telefon, nie wiesz nic o tym, bo tu tylu Polaków mieszka? ..."

 • representation1

  0

  To dobra wiadomość dla Krzysia Bęgowskiego, pseudonim Anna Grodzka
  --------------------------------------------------------------------------------------------
  Ale Palikot już nie zapłodni.

 • volverener

  0

  Kochamy tych, którzy zrujnowali nam kraj i wymordowali miliony Polaków. Nienawidzimy tych, którzy nas wyzwolili, pomogli w odbudowie i są naszymi etnicznymi braćmi Słowianami. Stawiamy pomniki zdrajcom, oszustom i seksualnym dewiantom w sukienkach, nienawidzimy tych którzy zapobiegli wojnie domowej dwadzieścia parę lat temu. Co dobrego możemy oczekiwać od losu?

 • hrabia_onejski

  0

  Ktoś jednak do tych Tworek powinien iść. Jeśli nie tak baba, to chociaż Ci, którzy nie potrafią wyegzekwować prawa~ Tworki czekają!!

 • marc4n

  Oceniono 2 razy 0

  Widzę na tym forum wybuch euforii, ponieważ okazało się, że prezydent Komorowski potrafi w miarę poprawnie przeczytać przemówienie z kartki.
  Ja też się cieszę, ponieważ nie było to takie oczywiste: z pisaniem idzie mu bardzo słabo, ze spontanicznymi wypowiedziami też nie najlepiej. Zazwyczaj z wielką trudnością buduje zdania współrzędnie złożone.

 • marc4n

  Oceniono 2 razy -2

  Widzę na tym forum wybuch euforii, ponieważ okazało się, że prezydent Komorowski potrafi w miarę poprawnie przeczytać przemówienie z kartki.
  Ja też się cieszę, ponieważ nie było to takie oczywiste: z pisaniem idzie mu bardzo słabo, ze spontanicznymi wypowiedziami też nie najlepiej. Zazwyczaj z wielką trudnością buduje zdania współrzędnie złożone.

 • strzelec51

  0

  Nie wiem czy az lubia ale pojednanie zdaje sie faktycznie miec miejsce. I bardzo dobrze. Fundamentalna przyczyna owego pojednania jest falt iz Niemcy potrafili, jako narod, zdobyc sie na rachunek sumienia I dokonac rozliczenia z wlasna przeszloscia. Byloby bardzo dobrze gdyby do takiego pojednania doszlo miedzy narodami Polski I Ukrainy, Polski oraz Litwy. Rachunki krzywd sa tu znacznie mniejsze, powodow do niecheci, tym bardziej wrogosci, znacznie, znacznie mniej. Co do pojednania Polakow z Rosjanami - to jest funkcja stosunkow pomiedzy panstwami. Rosja jako panstwo to wrog. Rosjanie, tylko o tyle o ile popieraja swoj obecny rezim. Ale, w samej rzeczy, Rosjanie musza wpierw zrobic porzadek we wlasnym domu. Szkoda, ze na to sie w najblizszym czasie nie zanosi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX