"Możemy być zadowoleni z teki dla Bieńkowskiej. Nowi komisarze to kompetentni ludzie"

- Polsce przypadła ważna teka. Możemy być zadowoleni - komentowała w TOK FM dr Agnieszka Łada. Jak oceniła eksperta z ISP, nie wszyscy mogą mieć tak dobre humory. Np. mające wielkie apetyty Niemcy muszą się obejść smakiem. Bo Guenther Oettinger został "zaledwie" komisarzem zajmującym się cyfryzacją.
Jean-Claude Juncker zaprosił do współpracy w nowej Komisji Europejskiej pięciu byłych premierów, czterech byłych wicepremierów, 19 ministrów. W KE jest też siedem osób, które już pracowało na stanowisku unijnego komisarza.

Elżbieta Bieńkowska zostanie komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych to bardzo ważna teka. - Trzeba podkreślać wagę tego, że to właśnie Polsce przypadło to stanowisko, bo dziedziny, którymi zajmować się będzie polska komisarz, są ważne dla tzw. przeciętnych zjadaczy chleba. Bo każdego dotyczy to, jak będą funkcjonowały przedsiębiorstwa, rynek wewnętrzny. Możemy być zadowoleni - stwierdziła w TOK FM.

Niezadowoleni

Nie wszyscy mogą być tak zadowoleni jak Polacy. Dotyczy to na przykład Niemców. W komisji po raz kolejny zasiądzie Guenther Oettinger, który w KE kierowanej przez Jose Manuela Barroso był komisarzem ds. energetyki. - Najpierw rząd niemiecki chciał zatrzymać dla niego to stanowisko. Potem pojawił się pomysł, że może dostanie stanowisko wiceprzewodniczącego i jakąś posadę gospodarczą. A skończył na stanowisku komisarza zajmującego się cyfryzacją. Przeglądałam komentarze w niemieckiej prasie, nikt nie kryje rozczarowania - mówiła ekspertka z Instytutu Spraw Publicznych.

Nowy pomysł na pracę

Łada chwali wybór dokonany przez przewodniczącego KE. Bo jak przekonywała w audycji "Połączenie", wybrał do pracy bardzo "kompetentne osoby". Interesująca jest też zaproponowana przez Luksemburyczyka zupełnie nowa konstrukcja unijnej komisji. - Do tej pory funkcja wiceprzewodniczącego KE była takim dodatkowym wyróżnieniem, dodatkiem. Teraz powstały specjalne grupy zadaniowe i każdy z wiceprzewodniczących będzie koordynował pracę w konkretnych obszarach. To dobry kierunek. Komisarz Bieńkowska współpracować więc będzie z kilkoma wiceprzewodniczącymi, bo zajmuje się kilkoma obszarami.

Więcej o:
Komentarze (8)
"Możemy być zadowoleni z teki dla Bieńkowskiej. Nowi komisarze to kompetentni ludzie"
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 4 razy 4

  Nie powinnienen to byc powod do radosci.
  Jezeli Bienkowska jest kompetentna to dobrze byloby gdyby pomogla rozwiazywac nasze problemy. Bedac w Brukseli, z urzedfu, musi dbac o sprawy calej UE. Mozna miec nadzieje, ze na tej pozycji bedzie odnosila sie do naszych spraw z wiekszym zrozumieniem niz obcy. Niemniej glupota byloby spodziewac sie specjalnych przywilejow (poza latwoscia porozumienia sie). Mam podobna opinie co do awansu Tuska (mam mu za zle to, ze jeszcze niedawno publicznie oznajmil, ze nie jest zainteresowany zadna pozycja w UE).
  Osobiscie zyzcylbym sobie (i mojemu krajowi) zeby to Sikorski dostal jakas pozycje zagranica i wreszcie opuscil nasz kraj. Czlowiek ten uzywa swych pozycji w naszym rzadzie wylacznie do promowania siebie samego majac nadzieje na wlasnie jakies kierownicze stanowisko. Od lat poswieca interesy naszego kraju w celu budowania miedzynarodowego poparcia dla siebie samego. Po prostu nasz niewiele znaczacy w miedzyarodowej polityce kraj nie jest w stanie zaspokoicjego ambicji, niemniej polityka tego czlowieka przynosi nam wiele szkod ktorych naprawienie wezmie wiele lat.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 3 razy 3

  W całym 2014 roku na bieżącą wypłatę emerytur i rent zabraknie 33,9 mld zł. Ale to jeszcze nic - w 2015 roku deficyt ten będzie większy i wyniesie 47 mld zł. Aby system nie runą rząd, zamiast przeznaczać pieniądze podatników na inwestycje czy obronność, musi przelewać bajońskie sumy na konta Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Same składki pracujących Polaków nie wystarczą. Grabież OFE na nic się zdała. Wszystko przez brak jakichkolwiek reform w systemie emerytalnym w ciągu ostatnich lat, a za to jest odpowiedzialny Donald Tusk.

  Zlikwidowanie KRUS, ograniczenie przywilejów emerytalnych dla mundurowych, sędziów, prokuratorów i górników. Zmiany te mogłyby zlikwidować deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu podatnicy nie musieliby się dokładać do wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. W tym celu wystarczyły by same składki ZUS pracujących Polaków. Niestety rząd Tuska przez 7 lat tkwił w paraliżu przed jakąkolwiek reformą. To na co było go stać, to złupienie oszczędności zgromadzonych w OFE. Ale "skok stulecia" na niewiele się zdał. Pieniędzy jak nie było tak nie ma, a deficyt ZUS cały czas rośnie. O ile w tym roku wyniesie 33,9 mld zł (tyle pieniędzy zabraknie na wypłatę bieżących emerytur i rent - brakującą kwotę pokryją podatnicy), o tyle w roku przyszłym dziura powiększy sie do 47 mld zł. W latach kolejnych będzie nadal rosła. Taka sytuacja zrujnuje budżet kraju. Rząd, zamiast wydawać pieniądze podatników na inwestycje czy obronność, jest zmuszony do ich bezzwrotnego przelewania na konta ZUS. Taka sytuacja nie może trwać jednak wiecznie. Eksperci szacują, że cały system emerytalny zawali się w okolicach 2020 roku.

  niewygodne.info.pl/artykul4/01629-Krach-systemu-coraz-blizej--Tusk-ucieka-do-Brukseli.htm
  www.ekonomia.rp.pl/artykul/706207,1139439-Emerytury-rujnuja-budzet.html

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Bieńkowska nie umywa się do Muchy
  www.plotek.pl/plotek/10,82573,16429752,Tez_nie_bedziecie_mogli_oderwac_wzroku_od_tego_dekoltu_.html
  Chyba że będziecie intelektualnie porównywać. Tutaj się nie wtrącam i zdaję się na waszą diagnozę....

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Każde pobory w UE przydadzą się w Polsce. JKM też.
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1020-obiecal-ze-da-w-morde-boniemu-i-dal-janusz-korwin-mikke-nie-dalem-w-morde-tylko-spoliczkowalem.html

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Nadchodzące wybory we wszystkich krajach UE przyniosą włądze bardziej niezależne od USA.
  To wymusi zmiany systemowe w UE
  forum.wolna-polska.pl/viewtopic.php?f=6&t=810
  Nie zmiany osobowe takie jak Bieńkowska czy JKM
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1020-obiecal-ze-da-w-morde-boniemu-i-dal-janusz-korwin-mikke-nie-dalem-w-morde-tylko-spoliczkowalem.html

 • iremus

  Oceniono 8 razy -2

  Chłopie co ty pieprzysz? Przeciętny Polak ma głęboko w duupie gdzie pracują Tusk czy Bieńkowska. Ważniejsze jest ile można jeszcze wycisnąć oprócz pensji podstawowej równej czteroletnim wynagrodzeniom brutto Polaków zatrudnionych w kraju.
  Pewnie dzięki zarobkom Tuska i Bieńkowskiej wzrośnie o parę złotych średnie wynagrodzenie przeciętnego Polaka z czego zapewne będą się cieszyć ale góó... za to kupią.

 • mark6

  Oceniono 5 razy -1

  Oczywiście, że nie tylko możemy ale powinniśmy być zadowoleni ze stanowiska Bieńkowskiej
  mimo iż stanowiska Komisarzy są przydzielane automatycznie to to akurat to jest ważne.
  Nie można, niestety, być równie zadowolonym ze "awansu" Tuska.
  "Prezydent EUROPY" ha ha oj oj , który nie posiada żadnej władzy politycznej a w rzeczywistości pełniący funkcje wodzireja i organizatora balów / 2 razy w roku /.
  Wystarczy popatrzeć na Rompuya. DNO olewane przez możnych tego świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX