Jak kobiety czują się na ulicach Kairu. Te spojrzenia mówią same za siebie [WIDEO]

W internecie to nagranie zrobiło furorę. Spojrzenia pokazanych na nim mężczyzn mówią same za siebie. Nie wiedzą, że są nagrywani, więc bezczelnie gapią się na idącą ulicą dziewczynę. Ona nie jest wyzywająco ubrana, nikogo nie zaczepia, nie prowokuje. Po prostu idzie ulicą w centrum Kairu.
Pomysł był banalnie prosty. Colette Ghunim postanowiła przejść się mostem Kasr El-Nil w samym sercu Kairu, udając, że rozmawia przez telefon. Tak naprawdę przez cały czas nagrywała gapiących się na nią mężczyzn. Film trwa kilka minut, ale nie pozostawia wątpliwości, jak musi czuć się dziewczyna, na którą w ten sposób gapią się mężczyźni.

Jak wyjaśnia, nie jest to problem jedynie Egipcjan czy świata arabskiego, ale globalne wyzwanie. - To przede wszystkim kwestia społeczeństwa patriarchalnego, którego różne formy znajdziemy na całym świecie. Nagranie wywołało lawinę nienawistnych komentarzy pod adresem Arabów czy Egipcjan, a chciałybyśmy podkreślić, że przecież nie wszyscy mężczyźni tak postępują - komentuje dla "Huffington Post" Tinne Van Loon, współtwórczyni nagrania.

Molestowane są codziennie

Bezczelne spojrzenia na ulicy to w żadnym razie nie najpoważniejszy problem, z jakim muszą mierzyć się Egipcjanki. 99 procent z nich twierdzi, że było ofiarami molestowania, a połowa mówi, że doświadcza go w życiu codziennym. Problemem jest też powszechne przyzwolenie społeczne na przemoc wobec kobiet. Egipt przoduje w jeszcze jednej niechlubnej statystyce - według danych UNICEF-u z 2013 roku w Egipcie obrzezanych było aż 91 procent kobiet i dziewcząt.

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonego badania Fundacja Thomsona Reutera uznała, że Egipt jest krajem najgorszym dla kobiet w całym świecie arabskim. Twórczynie nagrania doskonale zdają sobie sprawę z tych smutnych danych. Planują nagranie dokumentu o molestowaniu kobiet w Egipcie, a filmik z mostu to jedynie początek kampanii, która ma pomóc go sfinansować.

Strona projektu "The People's Girls" >>

Więcej o:
Komentarze (20)
Jak kobiety czują się na ulicach Kairu. Te spojrzenia mówią same za siebie [WIDEO]
Zaloguj się
 • spokops

  0

  ja pierdziu, co za czasy! to chyba normalne, że facet patrzy na ładną dziewczynę, ale ja wiem, że wy wolelibyście żeby patrzył na chłopa, wiem....

 • warmjak

  Oceniono 4 razy 0

  Prośba do Redakcji.
  Wytypujcie spośród siebie jakiegoś w miarę młodego i przystojnego Redaktora.
  Wytypujcie jakąś szkołę, wydział uczelni, zakład pracy szczególnie żeński. Ustalcie w jakich godzinach dziewczęta tłumnie stamtąd wychodzą.
  Niech wasz przystojniak przeciska się samotnie między nimi w przeciwnym kierunku.
  I niech nagrywa "spojrzenia i słowa".
  Zrobimy Seksistowską Aferę na cały Świat.

 • warmjak

  Oceniono 1 raz -1

  Dziwny ten tłum idący mostem. Żadnych dzieci ani starców, żadnych kobiet. W 100% młodzi faceci. Gdyby w Polsce nagrać wygłodniałe spojrzenia tłumu wojaków wychodzących z koszar na przepustkę na samotną dziewczynę pomiędzy nimi - to czy POLSKIE spojrzenia nie byłyby jeszcze bardziej "wymowne"?

 • wqb

  Oceniono 1 raz 1

  wykasowano mój post, nie wiem dlaczego. bez wylgaryzmów napisałem o różnicach kulturowych i przytoczyłem ciekawe badania naukowe dotyczące postrzegania granic przyzwoitości w krajach muzułmańskich.

  być może cenzor lubi szariat i uwagę o ew skutkach przechadzki kairskim mostem dziewczyny w typowo europejskim stroju - tj w leginsach i z odkrytym pępkiem uznał za pornografię?

  pozdrawiam cenzora gazecianego,

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 11 razy -1

  "Spojrzenia pokazanych na nim mężczyzn mówią same za siebie." Ale co niby mówią? Każdy patrzy na osobę idącą z naprzeciwka, aby np. się z nią nie zderzyć, co - jak wyraźnie widać z ujęć - tutaj było wysoce prawdopodobne. Kto tu kogo prowokuje???

 • jankef

  Oceniono 7 razy 5

  Fajnie, że usunięto 2/3 komentarzy.

 • squadack

  Oceniono 21 razy -3

  To już teraz nawet popatrzeć na ładną dziewczynę nie można?!?

 • 31.februarius

  Oceniono 17 razy -11

  No dobra, może mi ktoś powiedzieć, o co tym dwóm ci..czkom tak właściwie bieży?
  Dostrzegł ktoś z was jakieś straszne (seksistowskie) spojrzenie! Prosz o dokładne "koordynaty"!

  Jedyne co (mnie) wkur.ia, to je.ane disco egipto w tle!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX