Kerry wzywa sojuszników do udziału w koalicji przeciw ISIS. W tym także Polskę. "Musimy zaatakować"

05.09.2014 11:37
John Kerry

John Kerry (JONATHAN ERNST / REUTERS / REUTERS)

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał na szczycie NATO w Newport dziesięć krajów sojuszniczych do udziału w koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w Iraku. Zaapelował o wsparcie, wykluczając przy tym wysłanie do Iraku sił lądowych.
W piątkowym spotkaniu na temat strategii walki z dżihadystami uczestniczyli przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Danii, Turcji, Kanady i Australii.

- Musimy ich zaatakować w taki sposób, by uniemożliwić zajmowanie obszarów, a także by wzmocnić irackie siły bezpieczeństwa i inne siły w regionie, które są gotowe zmierzyć się z nimi (dżihadystami), bez wysyłania naszych wojsk - powiedział podczas spotkania szef amerykańskiej dyplomacji.

- Oczywiście myślę, że warunkiem nie do przekroczenia jest dla wszystkich to, aby w terenie nie było żołnierzy - zaznaczył Kerry, zwracając się do ministrów obrony i szefów MSZ.

Otwierając drugi dzień szczytu NATO w walijskim Newport premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że kraje NATO "jednomyślnie potępiają barbarzyńskie i nikczemne działania" islamistów w Iraku. - Groźby tych terrorystów tylko wzmocnią naszą determinację, by chronić nasze wartości i zwalczyć Państwo Islamskie - dodał Cameron.

Zamordowali już dwóch dziennikarzy, grożą zabiciem kolejnego

Dżihadyści, którzy zamordowali już dwóch amerykańskich dziennikarzy, grożą teraz zabiciem brytyjskiego zakładnika. Walka z islamistycznym ugrupowaniem, które ogłosiło kalifat na północy i zachodzie Iraku oraz na okupowanych obszarach Syrii, jest jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO.

Główną kwestią, jak pisze AFP, jest legalność ewentualnej międzynarodowej interwencji zbrojnej i nalotów w Syrii. Większość krajów zachodnich nie chce traktować prezydenta Baszara el-Asada jako partnera w tej sprawie.

USA, które od początku sierpnia prowadzą naloty na północy Iraku, próbują utworzyć międzynarodową koalicję do walki z islamistami. Kilka krajów, z USA i Francją na czele, dostarczają broń kurdyjskim bojownikom, walczącym z dżihadystami w Iraku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Komentarze (374)
Kerry wzywa sojuszników do udziału w koalicji przeciw ISIS. W tym także Polskę. "Musimy zaatakować"
Zaloguj się
 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 1 raz 1

  Relacja o MH-17
  Pierwsze wyniki analizy rejestratorów lotu zostaną opublikowane na początku września. Jednak Liow Tiong Lai malezyjski minister transportu, powiedział w dniu 7 sierpnia, że kraje, których obywatele byli na pokładzie MH17, raport holenderskiego bezpieczeństwa lotu (Safety Board - DSB) już otrzymali. Od tego czasu, międzynarodowe media milczą jak zaklęte na temat okoliczności katastrofy. Separatyści zostali obciążeni odpowiedzialnością za zestrzelenie, mimo tego, iż oni podkreślają że nie posiadają systemów rakietowych, którymi mogliby zestrzelić samolot na wysokości dziesięciu kilometrów. Uderzające jest to, że malezyjska gazeta "New Strait Times" poinformowała jednocześnie z deklaracją Ministra Transportu, że Boeing został trafiony przez pocisk rakietowy powietrze-powietrze, a także został ostrzelany bronią pokładową z myśliwca. Tutaj, Gazeta oparła się na orzeczeniu znanego reportera AP - Roberta Parryego, który powiedział: "Moje źródła w amerykańskiej agencji wywiadowczej informują, że rebelianci i Rosja nie są odpowiedzialni za katastrofę Boeinga. Najprawdopodobniej odpowiedzialne za to są ukraińskie siły rządowe. "Parry również odniósł się do oświadczenia obserwatora OBWE Michaela Bociurkiwa, który miał, jako jeden z pierwszych przybyć na miejsce katastrofy w Doniecku. Twierdził on, że widział dwie duże sekcje kadłuba Boeinga, "które były tak pełne dziur, jak gdyby były one strzela z karabinu maszynowego." Ponadto Parry powołuje się na analizę byłego pilota Lufthansy Petera Haisenko, który stwierdził, że Boeing nie tylko został zestrzelony przez pocisk rakietowy powietrze-powietrze, ale również ostrzelany z automatycznej broni pokładowej. O tym świadczą niezliczone otwory średnicy 30-milimetrów na kokpicie samolotu. W taki automatyczny karabin wyposażony jest właśnie samolot myśliwski typu Su-25. Jedna z takich maszyn znajdowała się w czasie przypadającym na katastrofę w pobliżu samolotu pasażerskiego. Tak, więc, raczej jasne jest, że oświadczenia w malezyjskich mediach wskazujące na "ukraiński ślad" w tragedii Boeinga oraz informacje na temat analizy czarnej skrzynki zmusiły zachodnie media do milczenia w tej sprawie. W Kuala Lumpur, podkreśla się zainteresowanie rzetelnym śledztwem w sprawie katastrofy, tak aby winni jej nie uszli karze .

 • jan.58

  Oceniono 1 raz 1

  Żałosny prezydent, żałosne USA!!!
  arturprosty.blogspot.com/2014/09/to-merkel-stworzya-tego-kremlowskiego.html

 • rajmund.siewierny

  0

  Nie ma mowy panie Kerry ! My Polacy nie zamierzamy bombardować Londynu i innych islamskich osad ponieważ to mogłoby pociągnąć za sobą ofiary wśród naszych emigracyjnych rodaków na wyspach.....

 • macborys

  Oceniono 1 raz 1

  a kto, dupku jankeski, rozwwalil Libie, Syrie, Irak?
  Sprzataj teraz

 • marekfx

  Oceniono 1 raz 1

  Wal się bucu.Sam posprzątaj swoją kupę.

 • repres1

  0

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16548673.html
  Niedaleko musiałem szukać.
  Z islamistami potrzebna jest konfrontacja wojenna, a z Rosją nawet na konfrontację wojskową ich nie stać? Bić słabego to każdy potrafi (a terroryzm jest bronią słabych). Ja się na bicie słabego nie piszę.

 • micrologus

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz ISIS, potem Syrię, I jeszcze później Iran.

 • sushi2010

  Oceniono 3 razy 3

  'Dzihadysci, ktorzy zamordowali juz dwoch amerykanskich dziennikarzy' oraz 1,7 tys walczacych z nimi irackich i syryjskich zolnierzy, to tak gwoli scislosci. Zapomnieliscie dopisac!

 • zocha688

  Oceniono 3 razy 1

  Powinniśmy miesiąc deliberowac potem wyrazić głębokie zaniepokojenie,a potem nałożyć sankcje i jeszcze nie dozbrajac, żeby nie drażnić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje