Cameron: Kwatera główna sił szpicy NATO ma być w Polsce

05.09.2014 10:52
Brytyjski premier David Cameron

Brytyjski premier David Cameron (AP Photo/PA, John Stillwell)

- Dowództwo sił natychmiastowego reagowania, które powoła NATO, ma być w Polsce - zadeklarował brytyjski premier David Cameron na szczycie Sojuszu w walijskim Newport. Jak dodał, Wielka Brytania przeznaczy 3,5 tys. żołnierzy dla wielonarodowych sił.
- Mam nadzieję, że dziś uzgodnimy utworzenie wielonarodowych sił +szpicy+, która może zostać rozmieszczona w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 2-5 dni. To będzie częścią reformy Sił Odpowiedzi NATO: z kwaterą główną w Polsce, czterema jednostkami w krajach Sojuszu w Europie Wschodniej i przemieszczeniem sprzętu i infrastruktury, aby pozwolić na więcej ćwiczeń i - w razie potrzeby - na szybkie wzmocnienie - powiedział Cameron, otwierając obrady w drugim dniu szczytu.

-Jeśli to uzgodnimy, Wielka Brytania wydzieli 3,5 tys. osób dla tych wielonarodowych sił - dodał.

Zdaniem ekspertów dowództwo natowskich sił natychmiastowego reagowania miałoby działać w Szczecinie, gdzie obecnie mieści się dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polska od wielu miesięcy zabiegała o wzmocnienie Korpusu, którego trzon stanowią żołnierze z Polski, Danii i Niemiec. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował na Twitterze, że w czwartek podpisał z ministrami z Niemiec i Danii deklarację w tej sprawie.

"Musimy zapewnić naszych członków, że podtrzymujemy zobowiązanie"

Wyodrębnienie sił natychmiastowego reagowania NATO to część Planu Działań na rzecz Gotowości, który ma zostać przyjęty na szczycie w Newport. Będzie odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę, ale też ma przygotować Sojusz do reakcji na inne zagrożenia.

- Po długich latach zimnej wojny wizja Europy zjednoczonej, wolnej i żyjącej w pokoju wydawała się w zasięgu ręki. Dziś jednak stoimy w obliczu nowych zagrożeń. Na wschodzie Rosja podeptała zasady, anektując Krym i wprowadzając żołnierzy na terytorium suwerennego kraju, Ukrainy. Na południu rozciąga się łuk niestabilności od Afryki Północnej do Bliskiego Wschodu - powiedział Cameron.

- W czasie gdy Rosja nielegalnie działa na Ukrainie, musimy zapewnić naszych członków we wschodniej Europie, że podtrzymujemy zobowiązanie do kolektywnej obrony, wynikające z artykułu 5 (traktatu założycielskiego NATO). Dlatego musimy być zdolni do szybszego działania - dodał.

Większe wydatki na obronność

Także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że decyzje szczytu Sojuszu "zapewnią, że mamy właściwe siły na właściwym miejscu tak długo, jak będzie to konieczne". Według Rasmussena Sojusz ma też zobowiązać swoich członków do zwiększania wydatków na obronność.

Źródła na szczycie twierdzą, że Rasmussen i prezydent Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej mają dziś potwierdzić wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Jeszcze w czwartek konferencja nie była planowana; poinformowano o niej dziś rano. Polski prezydent i sekretarz generalny NATO mają mówić m.in. o utworzeniu "szpicy" NATO.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (350)
Zaloguj się
 • dexterek011

  Oceniono 334 razy 246

  To chyba pierwsza jakaś konkretna i w miarę sensowna propozycja jaką usłyszałem ze strony NATO od bardzo dawna.

 • edgar92

  Oceniono 208 razy 118

  Czy jest choć jeden kraj, który ma gorsze położenie geopolityczne od Polski?

 • jotys

  Oceniono 204 razy 92

  Lokalizacja w Szczecinie bo chyba dalej na zachód już nie da , no i na piechotę można uciec za granicę w pół godziny. Zapraszamy na wschodnią flankę np. do Lublina.

 • credit-suisse

  Oceniono 86 razy 48

  czy jest cos,forumowe glaby,co by was zadowolilo???
  Gdy nie było Nato w Polsce,forum było zalane pretensjami,ze Polske porzucili i olewają.Gdy chcą tu zrobić dowództwo (!) i zaplecze dla zolnierzy,znowu niedobrze.Zastanowcie się nad sobą ,bo marne będzie wasze zycie.Nie można stale wszystko negować.

 • rpo7

  Oceniono 72 razy 38

  STOP imperializmowi rosyjskiemu!

  Czy wiecie, że Rosja większości swoich sąsiadów zabrała całość lub część terytorium !

  Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Japonia, Gruzja, (próbowała Afganistanowi), Mołdawia, Ukraina, Polska, Prusy.

  Tyle mi przyszło do głowy, może któreś z państw pominąłem.

  Jedynym krajem sąsiadem z którym Ruski kraj się liczy i się boi są CHINY. Ruski kraj ma zatarg graniczny z Chinami, ale z podkulonym ogonem uznali racje Chin. Dlaczego, bo Chińczyków jest po prostu więcej. Ruski kraj zawsze gnębił słabszych sąsiadów.

 • zyks

  Oceniono 57 razy 29

  85% wpisów tutaj to Łubianka. Usiłuje straszyć i porywa się nieudolnie na błyskotliwość. Preferowany profil "dyskutanta" : zmartwiony, zatroskany, ciężko wystraszony Polak. Agitprop wysilony, 24/7/365, ale szyte to grubymi, sowieckimi nićmi. Ale kto to tutaj kupi? Towarzysze usilnie przekonują sami siebie :-)))

 • boguslawbch6808

  Oceniono 79 razy 25

  Najlepiej na Jasnej Górze. Tam się dzieją cuda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje