Karne zbieranie śmieci i szkoła w sobotę: w Wielkiej Brytanii zaostrzono rygory szkolnej dyscypliny

04.09.2014 17:29
Uczennice Withington Girls School w Manchesterze

Uczennice Withington Girls School w Manchesterze (Fot. DARREN STAPLES/REUTERS)

Brytyjski Departament Edukacji powitał uczniów zaostrzonymi wytycznymi dotyczącymi dyscypliny w klasach, a także zmodyfikowanym programem nauczania - informuje dziennik "Daily Mail".
Departament Edukacji przesłał do szkół wytyczne dla nauczycieli, pozwalające im m.in. decydować o usadzeniu poszczególnych uczniów w klasie. Do tej pory uczniowie sami wybierali sobie miejsca. Według nowych wytycznych nauczyciel będzie mógł przenieść ucznia w inne miejsce, jeśli uzna, że poprawi to dyscyplinę podczas lekcji.

"Przywrócić realny wpływ na zachowanie uczniów"

- Departament uznał, że to nauczyciele powinni decydować o rozmieszczeniu uczniów w klasie zamiast pozostawiać to uczniom czy przypadkowi - oświadczył minister edukacji lord Nash w odpowiedzi na zapytanie parlamentarne.

Nauczyciel będzie miał prawo m.in. nakazać uczniowi za karę pojawienie się w szkole w sobotę, zbieranie śmieci czy przepisanie określonego tekstu zadaną liczbę razy.

Wytyczne te mają przywrócić realny wpływ nauczycieli na zachowanie uczniów podczas lekcji. Są one skutkiem ankiety przeprowadzonej w tym roku wśród nauczycieli. Wynikało z niej, że według jednej trzeciej pedagogów nie dysponują oni dostatecznymi środkami do dyscyplinowania uczniów.

- Jesteśmy zdecydowani wspierać szkoły i nauczycieli w działaniach na rzecz bezpiecznych i zdyscyplinowanych zajęć szkolnych, podczas których uczniowie mogą efektywnie zdobywać wiedzę - powiedział lord Nash.

Nowy program nauczania

Zmiany dotyczą także programów nauczania w brytyjskich szkołach. Od bieżącego roku szkolnego wracają tradycyjne podręczniki w miejsce rozdawanych przez nauczycieli arkuszy z zadaniami. Dzieci od piątego roku życia (pierwsza klasa szkoły podstawowej) będą musiały recytować z pamięci wiersze, 11-latkowie zdawać będą egzaminy z matematyki bez pomocy kalkulatorów, a starsi uczniowie mają poznać minimum dwie sztuki Szekspira.

Zwiększyć ma się także czas poświęcany na naukę obsługi komputera i programowania, a także zakres nauki języków obcych w szkołach podstawowych. Większa uwaga będzie poświęcana też nauce gramatyki oraz historii kraju.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 280 razy 262

  Za moich szkolnych czasów a było to 40lat wstecz, gdy nauczyciel powiedział ostatnia ławka za drzwi to chłopaki co siedzieli w ostatniej ławce złapali ją i wynieśli.
  Ale to były inne czasy, cała klasa wybuchła śmiechem razem z nauczycielem i potem był spokój. teraz to wychowanie 'bezstresowe widać codziennie. Żadnego respektu i uszanowania ani dla prawa, ludzi, munduru, nauczycieli nawet zwierząt

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 318 razy 224

  Nie wierzę własnym oczom: toż to po prostu powrót do normalności! Powrót do normalnej szkoły, która uczyła, której absolwenci doskonale radzili sobie w życiu i potrafili budować, a nie tylko wegetować. Mam jednak obawę, że zaraz nastąpi kontrofensywa lewaków, którym zależy na tym, by społeczeństwo było głupie - wtedy o wiele łatwiej jest nim sterować.

 • puzonik48

  Oceniono 172 razy 158

  Optowałabym jeszcze za zakazem przebywania poza domem po godzinie 22 .Prace społeczne na rzecz szkoły ,czy miasta też by im dobrze zrobiły :)

 • vaud

  Oceniono 109 razy 109

  Czas był najwyższy!

 • korcia2000

  Oceniono 114 razy 104

  Słuszne postanowienia. U nas młodzież tylko śmieci. Przydałoby się jej poznać przyjemność zbierania!

 • pitercab

  Oceniono 60 razy 56

  Brytyjczycy kształcą na bardzo wysokim poziomie 10 % populacji która ma w przyszłości rządzić krajem- reszta to plebs.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje