Tusk u Lisa: Będę szefował Platformie do 1 grudnia. Potem musi radzić sobie sama [PODSUMOWANIE]

01.09.2014 23:25
Donald Tusk w programie Tomasza Lisa

Donald Tusk w programie Tomasza Lisa (Fot. TVP2)

- Będę szefował Platformie Obywatelskiej do 1 grudnia, później Platforma będzie musiała sobie radzić z nowym liderem - zapowiedział w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2 premier Donald Tusk. Prezes Rady Ministrów dodał też, że skład nowego rządu będzie zależał już wyłącznie od nowego premiera. Co jeszcze ważnego mówił w wywiadzie Tusk?
1. "Będę szefem PO do 1 grudnia"

- Ta kwestia nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta w traktacie, ale wydaje się rzeczą logiczną, chcę to powiedzieć dość jednoznacznie, że byłoby czymś dwuznacznym i być może osłabiającym moją skuteczność, gdybym usiłował łączyć partyjną rolę w Polsce z rolą szefa Rady Europejskiej - powiedział Tusk pytany o ewentualne łączenie obu stanowisk.

- Dlatego to rozstrzygnięcie nie nastąpi jutro, ale na pewno do końca roku definitywnie - dodał, mówiąc o rezygnacji z szefowania PO.

Tusk u Lisa: pierwszy wywiad po wyborze na "prezydenta Europy" [RELACJA NA ŻYWO]>>>

Szef rządu zaznaczył też, że "optymalne" jest łączenie funkcji premiera i szefa partii. - Moje doświadczenie pokazuje, że jeśli jest się premierem i chce się naprawdę rządzić twardą ręką, a czasami trzeba rządzić twardą ręką, to lepiej, gdy to robi ktoś, kto jest też szefem partii mającej większość - podkreślił.

2. "Skład nowego rządu musi być decyzją nowego premiera"

- Skład nowego rządu, w tym to, kto z obecnych ministrów znajdzie się w nowym gabinecie; to musi być decyzja nowego premiera - podkreślił w TVP2 Tusk.

Zapytany o zmiany w rządzie premier zapowiedział, iż będą one całościowe: jego rezygnacja ze stanowiska będzie się wiązała z dymisją całego gabinetu, bo tak stanowi konstytucja.

- Kto z aktualnych ministrów będzie w rządzie? To musi być wyobraźnia, decyzja i wola nowego premiera. Naprawdę zadecydują o tym premier, prezydent, Sejm i rozmowy koalicyjne - dodał szef rządu.

3. "Nie jestem zwolennikiem przyspieszonych wyborów"

- Nie jestem zwolennikiem przyśpieszania wyborów wtedy, kiedy nie ma takiej palącej konieczności. Mój poprzednik (...), mówię tu o Jarosławie Kaczyńskim, prawdopodobnie uznał, że szansą na pokonanie przeciwnika są wcześniejsze wybory. I przegrał - przypomniał premier.

Przewodniczący PO zaznaczył, że kadencja, trwałość rządu oraz terminy wyborów przewidziane konstytucyjnie to coś, czego nie warto dewastować. - Politycy, którzy uważają, że zastosują jakiś trick, mają jakiś taki skomplikowany pomysł, jakąś gierkę zagrają, to z reguły są karani przez wyborców. Dlatego uważam, że lepiej dokończyć kadencję. Gdyby to był początek kadencji, byłoby inaczej, ale jesteśmy w finale - dodał.

Tusk ocenił też, że podczas wyborów samorządowych będzie można przetestować, jaką siłę mandatów mają PO i PSL. - To będzie jakiś test. W lipcu mamy wybory prezydenckie, dwa miesiące później parlamentarne. To jest moment, to jest jutro. Po co robić jakąś taką ekwilibrystykę? - pytał.

4. Tusk wzruszony: publiczność śpiewa "Sto lat"

Publiczność zgromadzona na widowni powitała premiera gromkimi brawami i zaśpiewała mu "Sto lat". - Nie planowałem tego - zapewniał Lis, który wydawał się być zdziwiony taką reakcją.

- Jestem poruszony. Pojawiam się już w studiach ćwierć wieku, nawet w dniu moich urodzin nikt nigdy nie śpiewał mi "Sto lat" - dziękował wzruszony premier i śmiał się, że goście "chcą go zbić z tropu, żeby zapomniał języka w gębie".

- To nie jest fałszywa kokieteria, uważam, że to jest sukces nas wszystkich. W Polsce może się naprawdę wszystko udać pod warunkiem, że będziemy myśleli pozytywnie - dodał zadowolony.

5. Lis: Co będzie za pięć lat? Walka o fotel prezydencki?

Premier nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy za 5 lat wystartuje w walce o fotel prezydencki. - Kiedy człowiek planuje przyszłość, Pan Bóg się śmieje - zauważył Tusk i zaznaczył, że trzeba przestać myśleć o polityce w kategorii "co ja będę robić za 5 lat", tylko skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Tusk zacznie pełnić obowiązki szefa Rady Europejskiej 1 grudnia

30 sierpnia Donald Tusk został ogłoszony nowym przewodniczącym Rady Europejskiej. Poinformował o tym dotychczasowy szef tej instytucji Herman Van Rompuy. Tusk obejmie nową funkcję 1 grudnia, a jego kadencja będzie trwać 2,5 roku z możliwością jednorazowego przedłużenia na taki sam okres. Tusk będzie też przewodniczył szczytom strefy euro.

- Polski premier jest jednym z weteranów wśród unijnych przywódców i brał udział we wszystkich najważniejszych decyzjach UE. Wzbudził podziw swoich kolegów w innych krajach, gdy z determinacją i pewnością siebie rządził swoim krajem w czasie kryzysu gospodarczego - mówił Van Rompuy, przedstawiając Tuska. Przypominał też, że Polsce pod jego rządami udało się w kryzysie utrzymać wzrost gospodarczy i nie popaść w recesję.

- To ważna chwila. Zdaję sobie sprawę, że funkcja szefa Rady Europejskiej to budowanie nieustannego kompromisu - tak o nowym wyzwaniu mówił sam Tusk, który do końca listopada ma sprawować jeszcze urząd polskiego premiera.

Szef Rady Europejskiej bywa nieoficjalnie nazywany "prezydentem" Unii Europejskiej i pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Niemniej stanowisko to jest bardzo prestiżowe. Rada Europejska ma za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii i jej priorytetów politycznych.Chcesz wiedzieć szybciej o zmianach w rządzie i wyborze nowego premiera? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (349)
Zaloguj się
 • pkane

  Oceniono 389 razy 195

  a na koncu powinni puscic we are the champions. Zlapac sie za rece i bujac do rytmu jak Rodzina lubiczow na wigilii

 • sstepniewski

  Oceniono 433 razy 97

  Rzeczywiscie - Polska jest krajem polglowkow i zzeranych przez zawisc podludzi. Jakikolwiek i czyjkolwiek sukces przyprawia tych osobnikow - vide ponizsze wpisy - o wytryski zolci - smierdzicie panowie i panie....

 • mm_pisze

  Oceniono 216 razy 74

  Wiadro wazeliny Tomaszku.

 • avalanche188

  Oceniono 412 razy 68

  Bardzo piękne wystąpienie. A gdy z inicjatywy Pana redaktora Lisa zaśpiewano sto lat naszemu Premierowi, miałem łzy w oczach ;)))

 • poppers68

  Oceniono 71 razy 39

  Widziałem ten wywiad….
  Bardzo podobały mi się fragmenty dotyczące sytuacji na Ukrainie.
  Tusk wypowiadał się wreszcie w sposób oczekiwany np. przeze mnie : bez BEZGRANICZNEJ miłości do Ukrainy , z dystansem ale z jasnym stanowiskiem ,że potrzebujemy wolnej i demokratycznej Ukrainy. BEZ „ochów i achów”.
  Myślę, że będzie zmiana postawy UE w stosunku może nie do Ukrainy i Rosji ale po prostu w stosunku do tego wschodniego bałaganu. Bo mimo usilnej pracy mediów i poszczególnych polityków OBIE strony są siebie warte….. bez 2-ch zdań.

 • alco86

  Oceniono 169 razy 29

  Haha, dawno nie byłem tak zażenowany ogładając tv, jak po tym "spontanicznym" sto lat u Lisa. Doprawdy koreańscy propagandziści by się nie powstydzili :)

 • robkita

  Oceniono 142 razy 28

  Kiedys pisiorki mialy kampanje zeby nazywac Tuska nierobem i leniem. Kiedy sie okazalo ze w siedem lat poprawil w Polsce tyle czego nikomu sie nie udalo od setek lat zmienili troche strategie. Teraz go nazywaja klamca i oszustem. Sa przejrzysci i przewidywalni jak dzieci :-)

 • christoph_de

  Oceniono 43 razy 27

  Donaldowi Tuskowi gratuluję, natomiast Lis to największy wazeliniarz w 25-letniej historii 3RP, ale wiadomo - newsweek dalej potrzebuje reklam z rządowych spółek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje