Lis: Następny premier będzie słabszy. Kopacz i Siemoniak? Z całym szacunkiem...

"Następny premier będzie słabszy" - pisze w "Newsweeku" Tomasz Lis po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Jego zdaniem żaden z ewentualnych następców premiera nie gwarantuje "przywództwa na miarę Tuska". Ciężki sprawdzian czeka też Platformę.
Cieszmy się z sukcesu Tuska zanim dyżurni malkontenci ruszą do ataku [BLOG]

Tomasz Lis w obszernym wstępniaku w najnowszym "Newsweeku" przekonuje, że wybór polskiego premiera na stanowisko szefa Rady Europejskiej to nie tylko "puenta epoki Tuska", ale wręcz jej "recenzja".

"Najsilniejszy polityczny przywódca w Polsce"

Lis podkreśla, że przy wszystkich swoich brakach Polska ma "mocną jak nigdy" pozycję w Europie. Dorobiła się też "dobrej jak nigdy" opinii. "To nie zasługa krasnoludków" - zauważa publicysta, wskazując na wysiłki wszystkich Polaków i pozytywne oceny rządu Tuska.

Powtórzę: Tusk nie jest od "załatwiania" czegokolwiek Polsce w Europie [BLOG CELIŃSKIEGO]

Naczelny "Newsweeka" nakreślił portret polskiego premiera, który z chłopaka "w piłkarskich spodenkach i getrach" wciśniętego w fotel wicemarszałka Sejmu zamienił się w "najsilniejszego politycznego przywódcę w Polsce" minionego ćwierćwiecza. "Skala tej przemiany jest niezwykła, jakby to była nie ewolucja, ale swoista reinkarnacja".

Kopacz, Siemoniak? "Z całym szacunkiem..."

Lis wskazuje, że wyjazd Tuska do Brukseli zburzy "jeden z najważniejszych paradygmatów polskiej polityki". Chodzi o duopol PO-PiS, który w praktyce sprowadzał się do postaci przywódców, czyli Tuska i Jarosława Kaczyńskiego.

Kto w tej układance zastąpi premiera? Lis pisze o Ewie Kopacz i Tomaszu Siemoniaku. "Z całym szacunkiem dla kwalifikacji obojga, trudno sobie wyobrazić, by któraś z tych osób mogła gwarantować przywództwo na miarę Tuska". Publicysta nie pozostawia wątpliwości: następny szef rządu ma być słabszy. Także jako szef partii, który zdaniem Lisa musi starać się być "liderem pełną gębą", a nie syndykiem masy upadłościowej po partii rządzącej.

Dlatego Platformę Obywatelską czekać ma, zdaniem publicysty, trudny test. "Albo wydorośleje i nauczy się żyć bez kuratora i wybawcy, albo polegnie" - zaznacza Lis.

Cały tekst w najnowszym "Newsweeku".

"Fajny gość" Tusk został przez Hermana van Rompuy'a okrzyknięty mężem stanu, którego Europa potrzebuje w trudnych czasach [BLOG]

Więcej o:
Komentarze (24)
Lis: Następny premier będzie słabszy. Kopacz i Siemoniak? Z całym szacunkiem...
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Lis wiele razy krytykował Tuska za kunktatorstwo, brak reform, mało ambitną politykę ciepłej wody w kranie (choć oczywiście bardziej krytycznie odnosił się do oszołomów z PiS). Ciekawe, że to, co było na krajowym podwórku wadą Tuska, w Brukseli stało się zaletą. Na stanowisku szefa Rady potrzebny jest pragmatyczny "ucieracz" kompromisu, a nie ambitny wizjoner.

 • luckatwarz

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję minister Bieńkowską solidną " babę ze Sląska "
  Ona ma klasę i świetnie by poradziła na tym stanowisku.

 • goran69

  Oceniono 3 razy 1

  Bieleckiego dawać na premiera a nie jakąś młodzież nieopierzoną

 • ucago

  Oceniono 3 razy 3

  Zróbcie Jarka, będzie najsłabszym plemielem, w dodatku recydywistą!

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 9

  Kto w tej układance zastąpi premiera? Lis pisze o Ewie Kopacz i Tomaszu Siemoniaku. "Z całym szacunkiem dla kwalifikacji obojga, trudno sobie wyobrazić, by któraś z tych osób mogła gwarantować przywództwo na miarę Tuska".
  ===================================================================
  Tusk ewentualnych samodzielnych następców skutecznie wyeliminował ze swojego otoczenia, a pozostawił jedynie dyspozycyjnych zastępców.

 • stachkaz47

  Oceniono 18 razy 4

  Nie płacz Lisie .
  Tusku weźmie cię ze sobą.
  Nikt tak jak ty mu nie schlebiał.

 • yazon1

  Oceniono 19 razy 3

  LISus przemówił ;-)

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 19 razy 5

  "Najsilniejszy polityczny przywódca w Polsce"
  racja !!! zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę sitwy która dostała się do władzy

 • chi_neng1

  Oceniono 20 razy -6

  "Najsilniejszy polityczny przywódca w Polsce"

  O tym pisalam w tym klubie od katastrofy....:).
  Po takiej "zaprawie" jakie mu dalo prawie cale spoleczenstwo, wlacznie z niektorymi ktorzy naleza do jego wlasnej partii oraz koalicji, a takze tej medialnej (negatywnej najczesciej), stal sie naprawde Goliatem.
  I faktycznie nie jest to zasluga krasnoludkow, ze Polska ma mocna pozycje w Europie, jak nigdy, tylko wlasnie jest to zasluga Tuska, I tego nikt mu nie odbierze ani nie zacmi bluzganiem bagna.

  Natomiast, niekoniecznie zgodze sie z tym, ze PO oslabnie.
  Moim zdaniem, raczej teraz odzyje i moze naprawde rozkwitnac, jako ze ten lider ktory byl tym najsilnieszym a zarazem najbardziej niewygodnym, znienawidzonym wprost, da pole innym, ktorzy moze nie stana sie obiektem "wszystkiemu winnym", a co za tym idzie, beda mieli normalne warunki do pracy z tym co do nich bedzie nalezalo.

  Mam nadzieje, ze medie nie beda przedwczesnie szukaly i wybieraly nowego kozla ofiarnego i dadza szanse temu/tej, ktora przejmie "paleczke dyrygencka" po premierze, formujac opinie o owych zanim ja przejma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX