Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Moskwa: Negocjacje były trudne

31.08.2014 11:56
Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie

Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie (Fot. VALENTYN OGIRENKO / REUTERS)

Ukraina przekazała Rosji 10 rosyjskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, o których zatrzymaniu Kijów poinformował na początku tygodnia. Rosja zwróciła Ukrainie 63 ukraińskich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę 27 sierpnia - podała agencja RIA-Nowosti.
W niedzielę rano rosyjscy spadochroniarze zostali przewiezieni na przejście graniczne Niechotiejewka, w obwodzie biełgorodzkim, i przekazani rosyjskim władzom. Rosja natomiast przekazała 63 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali wcześniej umieszczeni w czasowym obozie na terenie obwodu rostowskiego.

Zastępca dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej gen. Aleksiej Ragozin, cytowany przez rosyjską agencję RIA-Nowosti, powiedział, że "negocjacje były trudne, ale zwyciężył zdrowy rozsądek".

Dodał, że za "nie do przyjęcia uważa fakt, że rosyjscy żołnierze byli tyle dni przetrzymywani przez stronę ukraińską, a w dodatku zostali przewiezieni do Kijowa". - Jednocześnie setki ukraińskich żołnierzy, którzy znajdują się na terytorium Rosji, otrzymują niezbędną pomoc i są natychmiast przekazywani Ukrainie - mówił.

Rosyjskie dowództwo informowało, że jadą na zwykłe ćwiczenia?

Według agencji wcześniej służby graniczne rosyjskiej FSB w obwodzie rostowskim podały, że Rosja otworzyła korytarz tranzytowy dla ponad 60 ukraińskich żołnierzy, którzy poprosili o schronienie.

Ukraina oświadczyła w poniedziałek, że zatrzymała dziesięciu rosyjskich wojskowych, przy których znaleziono dokumenty i broń. Są to żołnierze z 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych FR.

Zatrzymani w obwodzie donieckim utrzymują, co wynika z nagrań ich zeznań udostępnionych we wtorek mediom ukraińskim, że dowództwo informowało, że jadą na zwykłe ćwiczenia.

Strona rosyjska zapewniała, że żołnierze przypadkiem przekroczyli rosyjsko-ukraińską granicę i nie stawiali oporu, gdy ich zatrzymano. Według rosyjskiej telewizji NTV dwaj inni żołnierze tego samego oddziału zginęli, a 10 zostało rannych w ataku sił ukraińskich.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Zobacz także
Komentarze (81)
Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Moskwa: Negocjacje były trudne
Zaloguj się
 • ucago

  0

  Czy Rosyjscy jeńcy tego chcieli? Dla Putina będą niewygodni, no chyba że na Syberii.

 • xynat

  Oceniono 7 razy 3

  Uśmiałem się. XXI wiek, nawigacja satelitarna, precyzyjne mapy i możliwości dokładnego określenia swego położenia i kierunku marszu i ... Rosjanie tak zabłądzili, że przeszli granicę. Ubawiłem się do łez. Kiedy wejdą do Polski tez pewnie powiedzą, że to pomyłka bo mieli się udać w kierunki Kamczatki.

 • kopalnianie

  Oceniono 8 razy 2

  Jacy ukraińscy jeńcy w Rosji. Przecież podobno Rosja z Ukrainą żadnej wojny nie toczy. Czyżby chodziło o jeńców z armii Petlury z 1920 roku, bo wtedy chyba ostatnio Rosja oficjalnie toczyła wojnę z Ukrainą. Może czas zacząć nazywać rzeczy po imieniu, że mamy wojnę ukraińska – rosyjską.

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  Jeńcy ukraińscy to są ci których upokorzyli w Doniecku a nie Ci którzy przeszli granice . Przecieć Rosja nie prowadzi żadnej wojny ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 13 razy -3

  A w 1944r. separatyści w Warszawie mieli już za sobą miesiąc bez nijakiej pomocy.

 • sztucznamgla

  Oceniono 17 razy 1

  no i jak wygląda teraz łże bura suka Ławrow albo KGBowska sobaka putin???

  jak można wymienić się jeńcami - skoro nie wysyłą sie swoich sowieckich 'soldatow' na Ukrainę?

  co Ukraińcy porwali ich na placu czerwonym przed kremlem...???

  faszystowską rosję trzeba powstrzymać, bo ps ycho paci jak putin doprowadzą do wojny atomowej

  sankcjami wymusić by to rosjanie powiesili tego stalinowskiego dur nia na latarni

 • 1pirat2

  Oceniono 17 razy -5

  Rosja i Ukraina zawsze by się dogadali, żeby tylko nikt się nie wtrącał.

 • krawat23

  Oceniono 12 razy 6

  5 za 1 - niezły wynik!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje