Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Moskwa: Negocjacje były trudne

31.08.2014 11:56
Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie

Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie (Fot. VALENTYN OGIRENKO / REUTERS)

Ukraina przekazała Rosji 10 rosyjskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, o których zatrzymaniu Kijów poinformował na początku tygodnia. Rosja zwróciła Ukrainie 63 ukraińskich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę 27 sierpnia - podała agencja RIA-Nowosti.
W niedzielę rano rosyjscy spadochroniarze zostali przewiezieni na przejście graniczne Niechotiejewka, w obwodzie biełgorodzkim, i przekazani rosyjskim władzom. Rosja natomiast przekazała 63 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali wcześniej umieszczeni w czasowym obozie na terenie obwodu rostowskiego.

Zastępca dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej gen. Aleksiej Ragozin, cytowany przez rosyjską agencję RIA-Nowosti, powiedział, że "negocjacje były trudne, ale zwyciężył zdrowy rozsądek".

Dodał, że za "nie do przyjęcia uważa fakt, że rosyjscy żołnierze byli tyle dni przetrzymywani przez stronę ukraińską, a w dodatku zostali przewiezieni do Kijowa". - Jednocześnie setki ukraińskich żołnierzy, którzy znajdują się na terytorium Rosji, otrzymują niezbędną pomoc i są natychmiast przekazywani Ukrainie - mówił.

Rosyjskie dowództwo informowało, że jadą na zwykłe ćwiczenia?

Według agencji wcześniej służby graniczne rosyjskiej FSB w obwodzie rostowskim podały, że Rosja otworzyła korytarz tranzytowy dla ponad 60 ukraińskich żołnierzy, którzy poprosili o schronienie.

Ukraina oświadczyła w poniedziałek, że zatrzymała dziesięciu rosyjskich wojskowych, przy których znaleziono dokumenty i broń. Są to żołnierze z 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych FR.

Zatrzymani w obwodzie donieckim utrzymują, co wynika z nagrań ich zeznań udostępnionych we wtorek mediom ukraińskim, że dowództwo informowało, że jadą na zwykłe ćwiczenia.

Strona rosyjska zapewniała, że żołnierze przypadkiem przekroczyli rosyjsko-ukraińską granicę i nie stawiali oporu, gdy ich zatrzymano. Według rosyjskiej telewizji NTV dwaj inni żołnierze tego samego oddziału zginęli, a 10 zostało rannych w ataku sił ukraińskich.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • dancing_on_your_grave

  Oceniono 66 razy 34

  Zaczynają się pojawiać głosy m.innymi i na tym forum,że "Wołyń to sprawiedliwość dziejowa i się Polakom należał "
  Pytam się jaka trzeb być kreaturą i bydlakiem zeby coś takiego napisac?

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 10

  Raz wymiana ognia-raz wymiana jeńców.Taka "dziwna" ta wojenka trochę.

 • compagno

  Oceniono 65 razy 9

  Uwzględniając to co spotkało Rosjan po powrocie z niewoli w 1945 lepiej dla chłopaków byłoby chyba jakiby wrócili jako "gruz 200"

 • oloros11

  Oceniono 31 razy 7

  ta wojna ma by właśnie prowadzona na takim poziomie - tykanie - powolutku - na wyczerapnie Ukrainy - teraz Poroszenko wydak polecenie ze studenci ida nie na zajęcia a w kamasze p trwa nabór do wojska - idzie jak krew z nosa - następne mięso armatnie jest przygotowywane
  oczywiscie Kolomanski nadal robi na zaopatrywaniu armii ogromne interesy - w ogole oligarchia na Ukrainie jeszcze tak dobrze nie milaa
  ale w waszyngtonie mówią ze Ukraincy ida swoja ścieżką demokracji wolności i niepodległości
  czyli wszystko normalnie
  w Polsce ti juz przerabialiśmy
  zwyxciezymy,,,zwyciężymy,,,
  VVVVVVVVVVVVVVVV

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  Jeńcy ukraińscy to są ci których upokorzyli w Doniecku a nie Ci którzy przeszli granice . Przecieć Rosja nie prowadzi żadnej wojny ?

 • krawat23

  Oceniono 12 razy 6

  5 za 1 - niezły wynik!

 • petrucchio

  Oceniono 30 razy 4

  Komandosi gubią drogę? Nie mają map, GPS, kompasów? D^py, nie komandosi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje