Komorowski dla niemieckiego radia: Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd

30.08.2014 10:58
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Gazeta)

- W latach 30. ówczesnej Europie zabrakło odwagi, by powstrzymać rewizjonizm i przemoc ze strony Niemców. Uprawiano politykę ustępstw wobec Hitlera. Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, komentując działania Rosji na Ukrainie. - Rosja dokonała inwazji - stwierdził.
Zdaniem prezydenta stawką w tej grze jest to, czy uda się przeszkodzić prezydentowi Władimirowi Putinowi w utworzeniu nowych stref wpływu. - Strefy wpływów oznaczają odbudowę rosyjskiego imperium, które dawniej sięgało aż po Odrę i Łabę, a istniały też plany rozszerzenia go po Pireneje - powiedział Komorowski w rozmowie z niemieckim radiem.

- Jak możemy skutecznie zapobiec agresji, łamaniu prawa międzynarodowego, deptaniu praw człowieka? Nie chodzi tylko o interesy polityczne, lecz także o to, co stanie się z Europą. Czy będzie Europą kozacką, czy bardziej demokratyczną - powiedział prezydent.

Jego zdaniem na Niemcach i na Polakach spoczywa szczególna odpowiedzialność za wyciągnięcie wniosków z historii. Jak przypomniał, "w latach 30. ówczesnej Europie zabrakło odwagi, by powstrzymać rewizjonizm i przemoc ze strony Niemców". Uprawiano politykę ustępstw wobec Hitlera. - Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd - zaznaczył Komorowski. Ostrzegł, że ustępstwa zachęcają jedynie do stawiania kolejnych żądań, tak jak ma to miejsce obecnie. - Najpierw domagano się Krymu, teraz dalszych części Ukrainy i wszyscy się zastanawiają, na czym się to skończy - wskazał prezydent.

"Istnieje potencjał agresji"

- Uważam, że polityka sankcji, niestety, jest uzasadniona i konieczna - ocenił Komorowski. Jak dodał, konieczne jest też wzmocnienie NATO, szczególnie wschodniej flanki Sojuszu. - Tutaj istnieją zagrożenia, istnieje potencjał agresji - wyjaśnił. Jego zdaniem słabość potencjalnych ofiar może zachęcać do agresji, natomiast siła zniechęca do agresywnej polityki. - Ja stawiam na siłę - powiedział prezydent.

Zwracając się do Niemców, Komorowski wyraził nadzieję, że pamiętają jeszcze, co oznaczało sowieckie imperium w Europie. Upadek ZSRR, "dzięki któremu Polska odzyskała wolność, a Niemcy jedność", był następstwem przegranego wyścigu zbrojeń i przegranej konkurencji gospodarczej. - To było przyczyną rozpadu imperium, a dziś prezydent Putin otwarcie zapowiada, że chce odbudować to imperium - powiedział prezydent.

Redakcja Deutschlandfunk poinformowała, że cały wywiad zostanie nadany dzisiaj o godz. 17.30. Fragmenty rozmowy opublikowano wcześniej na stronie internetowej rozgłośni.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Zobacz także
Komentarze (275)
Komorowski dla niemieckiego radia: Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd
Zaloguj się
 • 1997linda

  Oceniono 1 raz 1

  U Ruskich nijet pożałowanjia dla kontrewolucjonistów, jeńców oni nie biorą..........Tylko ostrożnie z tymi wyjazdami na Ukrainę.........

 • mniklasp

  Oceniono 5 razy -1

  panie Komorowski ile glowic nuklearncyh ma Polska armia, jak liczna moze wystawic armie na walke z Putinem? Czy przygotowal pan Polakow na to ze moga zginac?Musi Pan podjac decyzje ktora mmoze miec konsekwencje.

 • marekfx

  Oceniono 4 razy 0

  O ile dobrze zrozumiałem należy natychmiast zwiększyć produkcję strzał.I łuków.Bo strzały bez łuków są mało efektywne .Damy radę.Wodzu;)!

 • 1group

  Oceniono 4 razy 2

  Ten marionetkowy prezydent,wzmógł się i straszy.Dalej panie Komorowski,wypowiedz pan wojnę Rosji,albo nie wypowiadaj tylko ruszaj na Moskwę z wiernymi druhami.
  Po co podpuszczać NATO i UE,sami przecież możemy zacząć wojnę z Rosją.
  Kozacy wymachujący szabelką,wylejcie sobie na łby kubły zimnej wody.To nawet teraz mocne.

 • pumpernik

  Oceniono 4 razy 0

  Prezydent powinien postraszyć Europę lewatywą.
  Poprawiłby sobie i swoim zwolennikom humor.

 • marek.k72

  Oceniono 9 razy 3

  a czy "bul" nauczył się już ortografii Facio pisać porządnie nie umie, a się bierze za światową politykę. Siedziałby cicho - za drzwiami od stodoły, które są bronią lotniczą komorka

 • sunim

  Oceniono 10 razy -2

  Hrabia Komorowski nie pokusił się o okraszenie swojej mowy jakąś metaforą kulinarną? O bigosie na przykład? Czy można po jego słowach wnosić, że przestanie stawiać pomniki rosyjskim najeźdźcom i zacznie udawać pisowca?
  Dziwnyyyyyy jeeeeest ten świat.

 • plorg

  Oceniono 13 razy 1

  "Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd"

  A jakie to "ustępstwa" poczyniłeś panie Komoruski? Pozbawiłeś paru sadowników rynku zbytu?
  Czy może mówisz o "ustępstwach" w twojej toalecie.

 • mikejar

  Oceniono 17 razy -1

  Rzadko zgadzam sie z wypowiedziami Komorowskiego , ale teraz musze przyznac mu racje. Jezeli nie pokazemy ruskim sily to za kilka lat znow moze nie byc :teleranka:
  a wszyscy bedziemy uczyc sie rosyjskiego. Znow beda pochody 1 majowe , a jak ktos wspomni KATYN to 10 lat odsiadki. Mysle ze POLAKOM nie odpowiada model zycia ROSJAN. Zrobmy wszystko aby powstrzymac tego OSZOLOMA Putina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje