Żakowski trzyma kciuki za Tuska: Z żółtodzioba stał się politykiem dojrzałym. Ma szansę stać się prawdziwym liderem Europy

- Bardzo bym prosił, żebyśmy nie postrzegali ewentualnego wyjazdu Donalda Tuska jako sprawiedliwości dziejowej. Nie samo objęcie stanowiska będzie sukcesem. Sukcesem będzie efektywne sprawowanie urzędu - ocenił Jacek Żakowski. Jak mówił w TOK FM, premier ma szansę dołączyć do niewielu Polaków, którzy ?swoją pozycją dodawali siły polskiemu potencjałowi siły?, czyli do Zbigniewa Brzezińskiego, Jana Pawła II i Bronisława Geremka.
Donald Tusk, obok premier Danii Helle Thorning-Schmidt, jest według mediów, najmocniejszym kandydatem na stanowisko nowego szefa Rady Europejskiej.

Sukcesu premierowi życzy Jacek Żakowski. Ale jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", nie chciałby, żeby ewentualna nominacja postrzegana była w Polsce jako "sprawiedliwość dziejowa" tylko jako szansa.

- Sukcesem nie jest samo objęcie stanowiska szefa RE. Sukcesem będzie dopiero sprawowanie go efektywne, które spowoduje, że Tusk stanie się kimś więcej niż obecny przewodniczący RE Herman Van Rompuy, czy były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Że stanie się prawdziwym liderem Europy.

Według publicysty "Polityki", Donald Tusk ma szanse spełnić te oczekiwania. Bo jak duży ma potencjał, pokazał w czasie siedmiu lat sprawowania władzy. - Z takiego troszkę żółtodzioba, który delikatnie i ostrożnie obejmował funkcję, stał się politykiem dojrzałym. Który dostosowuje swoje poglądy i program do rozwoju sytuacji, inteligentnie reagującego na zmiany rzeczywistości. Gdyby był w stanie powtórzyć tę drogę rozwoju w Europie, moglibyśmy mieć wyrównanie bardzo bolesnego deficytu, który Polska odczuwa. Będąc krajem średniej wielkości mamy polityków niskiego potencjału - ocenił Żakowski.

Jeśli premier spełniłby pokładane w nim nadzieje, mógłby stać się postacią, "która swoim ciężarem gatunkowym, pozycją międzynarodową dodawała polskiemu potencjałowi siły". - Takich osób było kilka: Zbigniew Brzeziński, Jan Paweł II, Bronisław Geremek... Tusk ma szanse stać się kimś takim, ale musi do tego dorosnąć. Bo kimś takim jeszcze nie jest - uważa Jacek Żakowski.

Tusk odchodzi do Brukseli na szefa Rady Europejskiej, na miejscu Jarosława Kaczyńskiego zacząłbym się bać [BLOG]

Więcej o:
Komentarze (34)
Żakowski trzyma kciuki za Tuska: Z żółtodzioba stał się politykiem dojrzałym. Ma szansę stać się prawdziwym liderem Europy
Zaloguj się
 • unamatita

  0

  Jacku, czy przed lizaniem tuskowej doopy myjesz zęby? Czy raczej robisz to tej czynności?
  u.

 • m.arco

  0

  Jeżeli jednak wybiorą Tuska, osobę znana z poruszania się w środowisku przestępczym i w żulii marginesu społecznego to znaczy, że z tej Unii Europejskiej trzeba uciekać.

 • elzbieta09

  0

  Tusk przy Gieremku to chlopak z boiska przy uniwersyteckim profesorze i dyplomacie.

 • elzbieta09

  0

  Panie Zakowski, jesli Tusk zostanie liderem UE, to jak w banku mamy, ze spieprzy wszystko cokolwiek mozna w Unii jeszcze spieprzyc. Ponadto, oferowanie Tuskowi stanowiska w UE to odwocenie uwagi Polski od prawdziwej sytuacji Polski w Unii - nieliczenie sie z Polska i dopuszczanie mozliwosci oddania Polski pod nowa dominacje Rosji. W Polsce kolejna smkerc kolejnego znawcy strategii wojskowej - wywiadu - tym razem tropikalna choroba! I komentowac nie wolno.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 9 razy 1

  Już to kiedyś gdzieś słyszałem :-)

  I już niedługo tu będzie jak tak tam
  Że tak się stanie przyrzekam to wam
  Na tym skończyłem i zwijam swój kram
  Zaraz spie...m na Zachód
  Cześć wam cześć wam cześć wam cześć wam

 • aghrra

  Oceniono 9 razy -1

  Wiedziałem że wszystkie propagandowe ryje zaczną kwiczeć z zachwytu gdy Tuskowi nadarzy się okazja na ucieczkę z zielonej wyspy

 • pelikannet

  Oceniono 14 razy -2

  Zakowski jest tak nudny jak Niesiolowski - propaganda w prymitywnym wydaniu

 • powo.dzenia

  Oceniono 11 razy 1

  "To naprawdę, jak na rozmowę w zamkniętej sali, rozmowa bardzo wysokich standardów." - zapomnial pan panie redaktorze o Konstytucji? Nie dziwie sie - Konstytucja w tym kraju nie znaczy wiecej niz papier na ktorym sie ja drukuje. Dzieki m.in. takim elitom "bardzo wysokich standardow". I trabom politycznym pokroju pana redaktora.

 • 7k8

  Oceniono 9 razy 1

  Dlaczego nie wymienia pan Buzka, który był szefem PE!

  Ja wiem dlaczego. Bo również kiedy Buzek otrzymał tę nominację mówiło się o SILNEJ POZYCJI ;-) POLSKI W EUROPIE.

  Ile POLSKA na tym zyskała? Nie jestem pieniaczem, ale realistą. To stanowisko nam się należy i tyle. Ważniejsze jest stanowisko komisarza ds. zagranicznych UE, którego nie otrzymamy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX