Zachód nie ma już kręgosłupa moralnego. "Dowolność, Nierówności, Obojętność"

Cywilizacja zachodnia nie ma już dziś żadnego kręgosłupa moralnego: ani religijnego, ani świeckiego. Został zastąpiony wybuchową mieszanką pieniądza, konsumpcjonizmu i nihilizmu. Widzą to fundamentaliści islamscy, widzi imperialna Rosja
Był czas w historii naszej części świata, gdy uniwersum porządkowane było wartościami, jakie przyniosło chrześcijaństwo. Christianitas naturalnie miała swoje wady, ale jednak dawała cywilizacji kręgosłup, który trzymał ją przez długie wieki w pionie.

Był też czas, gdy rewolucyjne zawołanie "Wolność, Równość, Braterstwo" zawładnęło duszami milionów. Świecka i humanistyczna wizja świata co prawda nie uchroniła ludzkości przed wojnami, ale jednak była motorem pozytywnego rozwoju wszelkich nauk w służbie człowiekowi.

Zachodni świat to nie wspólnota

Dziś nasz świat nie jest już chrześcijański. Z chłodnym dystansem patrzy na eksterminację i exodus wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Ich płacz nie jest w stanie wzruszyć możnych zachodniego świata. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie czują z nimi duchowej więzi. Religijna wspólnota Zachodu rozpadła się.

Co więcej, nie istnieje już też wspólnota bazująca na wartościach takich jak wolność, równość i braterstwo. W zamian świetnie się mają inne: dowolność, nierówności społeczne i obojętność. Ta ostatnia bardzo boli w kontekście wojny na Ukrainie.

Zachodni wirus

Cywilizacja zachodnia nie ma już dziś żadnego kręgosłupa moralnego: ani religijnego, ani świeckiego. Został zastąpiony wybuchową mieszanką pieniądza, konsumpcjonizmu i nihilizmu. Widzą to fundamentaliści islamscy, widzi imperialna Rosja. Z jednej strony jedni i drudzy boją się, że ich światy zostaną ukąszone tym samym zachodnim wirusem, a z drugiej cynicznie korzystają z tej ewidentnej słabości.

Można naturalnie szukać przyczyn i w skompilowanej sytuacji krajów muzułmańskich, i w samej Rosji - najczęściej zasadnie. Ale nie da się uciec od bolesnej konstatacji: to my karmimy te bestie.

Tekst pochodzi ze strony Laboratorium Więzi

Tytuły i śródtytuły pochodzą od redakcji

Więcej o:
Komentarze (24)
Zachód nie ma już kręgosłupa moralnego. "Dowolność, Nierówności, Obojętność"
Zaloguj się
 • braunal

  0

  Wreszcie jakaś refleksja.Nigdy bym o to nie podejrzewał GW.

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba iść do przodu a nie z sentymentem wspominać "kręgosłupy moralne" które zabiły setki milionów ludzi przez ostatnie 2000 lat.

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 2

  NATO prezentuje juz zdjecia i twierdzi odwrotnosc twierdzen Poroszenki jak i Jaceniuka.
  NATO ma najlepszy sprzet dla takich celow na swiecie a zobaczcie te z Bozej laski zdjecia czyzby fachowcy byli na dziada?
  Wystarczy wrzucic na google ponizszy tekst i ma sie dojcie do zdjec jak i artykulu:
  Analyse der Nato-Bilder: Kein Beweis für einen „Vorstoß“ der Russen in die Ukraine

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy -2

  Dlaczego jest tyle krzyku i propagandy w mediach? Jedni potrafia naswietlic sytuacje na Ukrainie, drudzy robia duzo chalasu i powtarzaja populizm Jaceniuka jak i Poroszenki. Ukrainska armia jest w defensywie, z 15 wschodnioukrainskich miast 13 sa pod kontrola separatystow w dodatku ukrainskie woska sa okrazaone, kijow przegrywa i chce wymusic na sile swoja propaganda pomoc z zachodu. A co oznacza pomoc z zachodu w zasadzie nie powinnam wam pisac ale mimo tego napisze - oznacza wojne w Europie
  Meldowac mozna duzo, najpierw trzeba podlozyc czyms meldunki zo znaczy dowodami gdyz puste slowa bez dowodow nie sa faktami.
  Cytat:
  Das ukrainische Militär ist in der Ostukraine offenbar in die Defensive geraten. 13 von 15 ostukrainischen Städten sind unter der Kontrolle der Separatisten. Lediglich in den Städten Ilowaisk und Charzysk hat das Militär noch die Oberhand. Doch auch dort ist die Lage aus Sicht der Ukraine und des mit Kiew verbündeten Westens besorgniserregend.
  Link do artykulu ktory warto przeczytac albo dac sobie przetlumaczyc, cytat wyjeto z tego artykulu.
  Coz cenzura nie przepuszcza linkow, wystarczy tresc dac w google i ma sie dojcie do artykulu.

 • nie-tak

  Oceniono 5 razy -1

  Wolnosc dyskusji w gazecie, jak napisze sie komentarz ktory nie zawiera zadnych przeklenstw, klamstw, ktory przytacza cytat z innych mediow, otrzymasz w zamian jak chcesz wyslac taki komentarz
  Cytat komentarza z gazety:
  Komentarz zawiera treści niedozwolone.

  Sa jeszcze te media godne czytania?

 • baby1

  Oceniono 5 razy 1

  Przez te "kręgosłupy moralne", "jedyną słuszną prawdę", "naszą wyższość moralną", wiarę w "prawdziwego boga" itp. duperele ludzkość się mordowała i morduje od wieków.

 • rokko

  Oceniono 12 razy 2

  Taak, że niby kiedyś to krucjaty były tak dla idei, a nie żeby łupów naprzywozić.. :-D
  I jak to pięknie było, jak w imię moralności chrześcijańskiej można było sobie a to jakąś kobietę spalić jako wiedźmę, a to ogłosić heretykiem kogoś, komu biskup był pieniądze winien, a to wojenkę komuś wypowiedzieć w imię szerzenia swojego odłamu chrześcijańskiego miłosierdzia...
  Tęskniącym za mitycznym kręgosłupem moralnym polecam lekturę historii papiestwa. Takiego nagromadzenia intryg, mordów, podstępów, oszustw i przekupstw w dzisiejszej "amoralnej" Europie już nie znajdziecie. Sami oceńcie, czy jest czego żałować.

 • ariel_88

  Oceniono 9 razy 3

  Najważniejsze jest żeby na Placu Zbawiciela stała tęcza, tak nas tresują jewromedia to czego chcecie?, precz z armia - pace i love, hehe

 • nie-tak

  Oceniono 10 razy 2

  Polska wraz z USA narobili rozroby a teraz wolaja o pomoc europejskiego Zachodu? Oni nie zauwazali jeszcze ze sa juz izolowani w Europie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX