Ukraina: rosyjskie wojska opanowały Nowoazowsk

28.08.2014 10:17
Dym nad ostrzelanym Nowoazowskiem

Dym nad ostrzelanym Nowoazowskiem (Fot. SERGEI GRITS/AP)

Wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego na Ukrainie - poinformowano na Twitterze ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
"Wczoraj (w środę - PAP) rosyjscy wojskowi przejęli kontrolę nad miastem Nowoazowsk i szeregiem miejscowości w rejonach (powiatach): nowoazowskim, starobieszewskim, amwrosijewskim" - czytamy.

Nowoazowsk zdobyty, w Mariupolu spokojnie

Nowoazowsk ma strategicznie położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Po raz pierwszy w trwającym od czterech miesięcy konflikcie walki sięgnęły tak daleko na południe i na wybrzeże, co sugeruje, że rebelianci wspierani przez Rosję otrzymali posiłki.

W Mariupolu, ważnym mieście portowym nad Morzem Azowskim, panuje spokój. Wciąż znajduje się on pod kontrolą Ukraińców - podał lokalny portal 0629.com.ua. Według jego relacji do Nowoazowska dzień wcześniej wkroczyło 30 rosyjskich czołgów i pół tysiąca żołnierzy piechoty armii Federacji Rosyjskiej.

USA oskarża, Kreml zaprzecza

Ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Geoffrey Pyatt napisał dziś na Twitterze, że Rosja "bezpośrednio zaangażowała się w działania wojskowe na Ukrainie" i skierowała do tego kraju nie tylko swoje wojska, ale i dużą ilość sprzętu: nowoczesne systemy obrony powietrznej, czołgi i artylerię.

Technologii dostarczonej przez Rosję nie jest jednak aż tyle, by "zwyciężyć nad siłami zbrojnymi Ukrainy" - podkreślił amerykański dyplomata.

Choć władze ukraińskie w poniedziałek zatrzymały na wschodzie kraju dziesięciu rosyjskich żołnierzy, Moskwa nie przyznaje, że jej wojska znajdują się na terytorium Ukrainy. We wtorek w Mińsku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rosyjscy żołnierze "mogli znaleźć się na terytorium Ukrainy podczas patrolowania granicy".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (198)
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 353 razy 185

  Rosyjscy faszyści są gorsi od hitlerowców: bardziej brutalni i bezwzględni! Wspierająca ich na polskich forach agentura jest bardziej kłamliwa on propagandy Goebbelsa. W sumie nazistowska Rosja jest większym zagrożeniem dla świata, niż III Rzesza!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 243 razy 127

  Rosja rozpoczęła wojnę z nie tylko z Ukrainą, ale i z cywilizowanym światem...
  Ale czegóż więcej można się było spodziewać po tych, którzy do dzisiaj otaczają czcią jednego z większych ZBRODNIARZY świata, W.I. Lenina...
  Rosja tę wojnę przegra.

 • ra.rog

  Oceniono 127 razy 67

  hahaha Rosyjscy oficerowie na urlopach w swoich tankach i BTR-ach pojechali "rozerwać" bynajmniej nie "się", tylko paru Ukraińców. A co na to ich PRACODAWCA? To rosyjski oficer na urlopie ma prawo zabijać OBYWATELI obcego państwa? Jeśli to prawda to żądam natychmiastowego zamknięcia granicy Polskiej z Kaliningradem!

 • smok61

  Oceniono 88 razy 44

  No cóż szanowna publiko , po meczu...
  możemy już iść do ciepłych domów, po drodze zrobić zakupy w Lidlu obejrzeć telewizję,
  albo gołe baby w intenecie.
  Serial pt. "Ukraińcy walczą" powoli się kończy.
  Druga seria to odcinki bedą zupełnie nieciekawe..." głód, ziąb , ubóstwo"
  Kto to będzie oglądał...?

 • jesiotr99

  Oceniono 137 razy 41

  bić kacapów ile wlezie, a gruz wysypywać na granicy sowieckiej. Jak kacap w ryj nie dostanie to nie zrozumie

 • c.bolek

  Oceniono 74 razy 30

  @tenare
  Wiesz dokonale, że to nie żadni "powstańcy" tylko najemnicy a miejscowych jest tam może 10-20%. Realizują interesy roSSji, która chce państwa lennego i słabego przy swojej granicy a nie stabilnego i demokratycznego bo demokratyczna zaraza może promieniować na roSSję i obudzić społeczeństwo obywatelskie. Przy okazji gdyby udało się uszarpnąć trochę z zasobów Donbasu to byłoby dobrze (iczywiście dla roSSji.
  Wiesz prawdopodobnie również dobrze, że faszyzmu więcej w roSSji a ruska propaganda przeciw Ukrainie jest niesamowita - zainteresowanych odsyłam na stronę www.stopfake.org gdzie przedstawione są tysiące przykładów kłamstw roSSji przeciw Ukrainie i Ukraińcom.

 • wmc-33

  Oceniono 43 razy 25

  Technologia, drodzy śmieciowi stażyści, to w języku polskim metoda produkcji.

 • bozenaurszula31

  Oceniono 25 razy 15

  tak fajnie Putin może wszystko a my i Unia nic Ha ,ale Putin wybadał wszystkich
  wszyscy z nim się spotykali gaworzyli a on miał w tym swój cel!!
  i takich mądrych dyplomatów załatwił !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje